Attyla. Nadciągająca burza

Wydawnictwo: Vesper
Attila. The Gathering of the Storm
historyczna
Jacek

Rok 441 n.e. Cesarstwo rzymskie, choć chyli się ku krwawemu upadkowi, nie legło jeszcze w gruzach. Skarbiec jest pusty, legiony przetrzebione, a cesarze są w najlepszym przypadku niezdolnymi do sprawowania władzy próżniakami. Ale germańskie plemiona Wizygotów i Wandali osiedlają się spokojnie w granicach cesarstwa, nie prowadząc z nim wojen. Do upadku tysiącletniego kolosa przyczyni się inne...

Rok 441 n.e.

Cesarstwo rzymskie, choć chyli się ku krwawemu upadkowi, nie legło jeszcze w gruzach. Skarbiec jest pusty, legiony przetrzebione, a cesarze są w najlepszym przypadku niezdolnymi do sprawowania władzy próżniakami. Ale germańskie plemiona Wizygotów i Wandali osiedlają się spokojnie w granicach cesarstwa, nie prowadząc z nim wojen. Do upadku tysiącletniego kolosa przyczyni się inne plemię: plemię z dalekiego wschodu, zjednoczone po raz pierwszy pod berłem jednego wodza.

Attyla wrócił do swego ludu. Skazany przez stryja na wygnanie przez trzydzieści lat wędrował po stepach, pielęgnując w sobie żądzę zemsty i wielkie ambicje. Wygnanie dobiegło końca. Attyla wraca, by przejąć władzę wszelkimi dostępnymi środkami.

Ale ambicje Attyli sięgają o wiele dalej niż władza nad własnym ludem. Chce zjednoczyć wszystkie klany Hunów, zamieszkujące dzikie ostępy Scytii, i wykuć z nich jedną potężną armię. Dopiero wtedy, trzymając w ręku niewyobrażalną potęgę, zwróci się przeciwko chwiejącemu się w posadach cesarstwu.

Powieść Nadciągająca burza jest drugim tomem burzliwej trylogii Williama Napiera, mówiącej o wojnie, potędze i przeznaczeniu. Rozgrywa się na nieskończenie wielkich równinach Środkowej Azji, w górach Chin i u granic cesarstwa rzymskiego. Tu, nad brzegami Dunaju, azjatyckie plemiona będą zbierać siły do ostatecznej rozprawy z cesarstwem. A Attyla stanie twarzą w twarz z przyjacielem z dzieciństwa, "ostatnim Rzymianinem" Gajuszem Flawiuszem Aecjuszem.

źródło opisu: Vesper, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

edit3008 | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Polecam cykl, o władcy Hunów, bardzo fajna powieść historyczna. Zaczęłam czytać dość sceptycznie nastawiona do niej ale zarówno pierwszy i jak i drugi tom pochłonął mnie bez reszty.Dla lubiących powieści historyczne to gratka :)

Mictlante | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Druga część trylogii Napiera całkiem również miła. Co prawda Gandalf zniknął ale jak mniemam pojawi się Biały w ostatniej części. Na szczególną za to uwagę zasługują, że pozwolę sobie się tak wyrazić opisy moralności Cesarstwa zarówno Wschodniego jak i Zachodniego. Tutaj przednie pióro i wyobraźnia, no a śmiechu co niemiara. Zwłaszcza jeżeli chodzi o seksualność rzymską powszechnie znaną i lubianą w konfrontacji z Chrześcijańskim Imperium.

OldSmokeOfDoom | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

Gorsza niż jedynka, ale nadal dobra. Pierwsza cześć trylogii miała więcej wątków akcji, była bardzo wciągająca. W dwójcie jest całkiem sporo rozwleczonych opisów, dialogów. Niemniej jednak od razu sięgam do trójki, bo jestem pewien, że warto.

Artur | 2013-03-27
Przeczytana: 01 marca 2013

Drugi tom dorównuje pierwszemu. Lekcje historii powinny być prowadzone w oparciu o takie książki, wiedza o wiele łatwiej by trafiała do uczniów. Oczywiście musiałaby być wyraźnie oddzielona prawda historyczna od fikcji.
Polecam wszystkim, nie tylko pasjonatom historii starożytnej.

Joanna Fronckiewicz | 2013-08-09

Tom drugi nie ustępuje pola pierwszemu. Ciąg dalszy wciągającej historii.

P1407 | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017