Attyla

Wydawnictwo: Vesper
historyczna

Jest początek V wieku naszej ery. Cesarstwo rzymskie stoi na krawędzi otchłani. Podzielone na dwie części imperium wydaje się łatwym łupem dla europejskich rywali. Potężne barbarzyńskie plemiona Wandalów i Wizygotów wyczuwają, że nadszedł ich czasaAle najwięksi europejscy gracze nie zdają sobie sprawy, że na wschodzie narodziła się nowa potęga. Od pięćdziesięciu lat granicę cesarstwa pustoszy dziwne plemię wojowników na koniach. Czy można ich okiełznaća Wprząc do walki z innymi barbarzyńcamia Rzym ma takie plany, wychowuje i kształci nowego wodza Hunów, chłopca o imieniu Attyla. W języku Hunów imię to oznacza Bicz Boży.Tak rozpoczyna się saga o wojnie i potędze, która rzuciła chrześcijański świat na kolana. Historia dwóch wodzów Huna Attyli i Rzymianina Aecjusza, którzy starli się w sądzie bożym na polach Galii. Pierwszy chciał zniszczyć świat, drugi ocalić to, co z niego zostałoa

Koronczarka | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Świat upada. Wszystkie znane porządki ulegają rozprzężeniu, a na jego gruzach sadowią się ci, którzy dadzą początek nowemu, innemu już życiu. A jednym z tych, którzy byli przyczyną tego chaosu jest Attyla. Człowiek etn zawsze rozpalał moją wyobraźnię, dlatego też sięgnęłam po tę książkę z wielkim zainteresowaniem. Pierwszy tom trylogii opowiada o bardzo młodzieńczych latach Attyli, o cesarstwie w jego ostatnich godzinach, o losach biednych i bogatych, znaczących i nieistotnych bohaterach tamtych czasów. Szkoda, że nie mam na razie dalszych tomów. Ale warto szukać :).

marymary | 2014-03-20

V wiek naszej ery, cesarstwo zachodniorzymskie chyli się ku upadkowi. Niewolnikiem Rzymu jest czternastoletni wnuk króla Hunów, Attyla, który jeszcze nie wie, jaką rolę odegra na kartach historii...

O ile wątek Attyli nie jest jedynym wątkiem powieści, zdecydowanie wybija się on dzięki wyrazistej i dobrze skonstruowanej postaci głównego bohatera. Attyla już mimo młodego wieku jest bezwzględny i zdecydowany, ale nie przerysowany: to wybitna osobowość, która jeszcze dopiero będzie się rozwijała. Jeżeli chodzi o wspomniane już inne wątki, w powieści doskonale nakreślono tło historyczne i obraz Rzymu. Dość odbiega on od wizerunku cudownego cesarstwa, o jakim można przeczytać w książkach do historii: ten Rzym jest prawdziwie brudny, lubieżny i wulgarny. Mimo, iż jest to ciekawym zabiegiem, w pewnym momencie staje się po prostu ciężkie.

'Attyla' to raczej lekka lektura, pomijając niepotrzebne czasem przekleństwa. Osobiście uważam też za dłużyzny wszelkie sceny walk, chociaż może wynika...

Mictlante | 2014-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2014

Przeczytał ja na okładce, że "Jeżeli nie lubię powieści historycznych tom jeszcze nie raczył się Napierem", czy coś w tym stylu. Podumał ja, że bardzo lubię powieści historyczne, mając na uwadze chociażby "Ja, Klaudiusz" jeżeli chodzi o coś podobnego. Dodatkowa zapowiedź, że oto Attyla na koniu będzie mordować chrześcijan bezwzględnie, również spowodowała u mnie pozytywną reakcję, więc dał ja się namówić miłej Pani posiadającej cała trylogię no i się zaczęło. A zaczęło się miło i miło się skończyło. Miło się czyta i w ogóle jak widać wszystko przepełnione miłością tam jest. Jednym słowem przygodówka, oparta fabularnie o historię z elementami fantasy (tak, jest i Gandalf). Lekkie, łatwe i przyjemne. Relaksacyjne warto po to sięgnąć.

Martyna Szweda | 2015-06-06

Nie jestem wielką fanką powieści historycznych. Ale "Attyla" pochłonął mnie bez reszty. Do tego stopnia ,że postanowiłam dowiedzieć się coś więcej o bohaterach z podręczników do historii. Wspaniałe postaci, nie nużące opisy walk. Ciągła akcja.
Jeśli ktoś nie lubi książek historycznych-niech sięgnie po tą pozycję

wiejskifilozof | 2012-10-27

Czyta się świetnie , piękna powieść o jednej z najbardziej znanych postaci historii .

Joanna Fronckiewicz | 2013-08-09

Ta książka to majstersztyk, nie tylko dla wielbicieli powieści historycznych. Dla wszystkich tych, którzy pragną wartkiej akcji, zawiłości politycznych, miłosnych i moralnych, serdecznie polecam.
V wiek naszej ery to czas zawirowań, walk na wielu frontach, a przede wszystkim ogromnych zmian, jakie niósł ze sobą najazd Hunów na Cesarstwo Rzymskie.
Poznajemy dwóch chłopców, Attylę i Aecjusza, którzy w przyszłości znani będą jako dwaj wielcy wodzowie. Połączeni przyjaźnią, wkrótce staną na przeciw siebie do wyniszczającej świat walki.

Artur | 2013-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Książka jest bardzo dobra. Autor ma lekkie pióro, dzięki temu książkę czyta się bardzo szybko, pomimo ponad 400 stron.
Z niecierpliwością czekam na przeczytanie kolejnych części trylogii.

rollOFthunder | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

"Jeśli myślisz, że nie lubisz powieści historycznych, to nie czytałeś Napiera".
THE TIMES

W moim przypadku się sprawdziło :). Polecam