Attyla. Nadciągająca burza

Attyla (tom 2)
powieść historyczna
Łukasz Hernik
Cesarstwo Wschodniorzymskie Hunowie Aecjusz Flawiusz Walentynian III Teodozjusz

Polecam cykl, o władcy Hunów, bardzo fajna powieść historyczna. Zaczęłam czytać dość sceptycznie nastawiona do niej ale zarówno pierwszy i jak i drugi tom pochłonął mnie bez reszty.Dla lubiących powieści historyczne to gratka :)

Gorsza niż jedynka, ale nadal dobra. Pierwsza cześć trylogii miała więcej wątków akcji, była bardzo wciągająca. W dwójcie jest całkiem sporo rozwleczonych opisów, dialogów. Niemniej jednak od razu sięgam do trójki, bo jestem pewien, że warto.

Druga część trylogii Napiera całkiem również miła. Co prawda Gandalf zniknął ale jak mniemam pojawi się Biały w ostatniej części. Na szczególną za to uwagę zasługują, że pozwolę sobie się tak wyrazić opisy moralności Cesarstwa zarówno Wschodniego jak i Zachodniego. Tutaj przednie pióro i wyobraźnia, no a śmiechu co niemiara. Zwłaszcza jeżeli chodzi o seksualność rzymską...

Tom drugi nie ustępuje pola pierwszemu. Ciąg dalszy wciągającej historii.

Drugi tom dorównuje pierwszemu. Lekcje historii powinny być prowadzone w oparciu o takie książki, wiedza o wiele łatwiej by trafiała do uczniów. Oczywiście musiałaby być wyraźnie oddzielona prawda historyczna od fikcji.
Polecam wszystkim, nie tylko pasjonatom historii starożytnej.

• Powieść historyczna
  • 2013