Titus Groan
eveglider

Tytus Groan (1946) jest pierwszą powieścią z trylogii opisującej losy hrabiego Gormenghast, jednakże właśnie w pierwszej części Peake osiąga perfekcję w kreowaniu fikcji literackiej popartej wielką wrażliwością plastyczną. Książka wychodzi daleko poza normalną codzienną rzeczywistość, akcja trzyma nas w napięciu, zadziwia i bawi. Postaci są nie zwykłe, tło akcji fantastyczne i niemal wszystko w dziele Peake'a mogło by się wydawać ekscentryczne, gdyby nie dziwne poczucie rzeczywistości przebijające przez groteskowe, przerażające rekwizyty szalonego zamku Gormenghast.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2016-09-18
Przeczytana: 17 września 2016

Peake (1911 -68) - brytyjski artysta, poeta i ilustrator. Najbardziej znany ze swojego dzieła "Gormenghast", którego pierwszą częścią jest omawiany "Tytus Groan". Według Wikipedii:
"...Jego dzieło porównuje się czasami do prac J. R. R. Tolkiena, choć surrealistyczne zacięcie w jego twórczości bliższe są tendencjom jakie znajdziemy w książkach Charlesa Dickensa czy Roberta Louisa Stevensona....".
Ogólnie toczy się czcza dyskusja czy jest to powieść gotycka czy nie. Niewiele mnie ta klasyfikacja obchodzi. Lecz z uśmiechem odnotowuję znalezione zakwalifikowanie do "gotyckiej fantasy".
Peake był przede wszystkim ilustratorem i chyba dzięki temu mamy plastyczny opis każdej postaci. Opis przerysowany, karykaturalny, poniekąd niezbędny dla całości, bo ona jest dla mnie groteską, krotochwilą, farsą.. Jakich określeń bym nie użył, to fakt faktem, że czytając poniższy fragment zwijam się ze ...

Nozomi | 2014-09-10

To nie żaden horror, tylko genialna powieść psychologiczna! Świetny rysunek bohaterów. Minus - dosyć nudny początek, dalej jest coraz ciekawiej.

Meowth | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Bardzo niezwykła książka, po przeczytaniu której zawsze (czytałam już kilka razy) jestem poruszona i wręcz zakłopotana maestrią, z jaką autor stworzył jej rzeczywistość. Peake powołał do życia najzupełniej niepowtarzalne "tu i teraz" powieści, mogące zresztą być zarówno "zawsze i wszędzie", jak i "nigdy i nigdzie". Czas i przestrzeń opowieści nie dają się bowiem w żadne sposób zdefiniować, a czytając zawsze mam wrażenie oglądania hermetycznego świata, jakby zamkniętego w niedostrzegalnej bańce niewidzialnej szklanej kuli.

Zamieszkuje ten świat grono niepowtarzalnych i dziwnych bohaterów – rodzina hrabiego Groana z zamku Gormenghast i ich słudzy. Każde z nich szarpane swymi własnymi żądzami czy tęsknotami, każde tragicznie wręcz samotne. Wzbudzają tyleż współczucia co pozbawionego złośliwości rozbawienia, a razem sprawiają wrażenie unikatów – ostatnich przedstawicieli gatunków wymarłych, nim zdążyła odkryć je i opisać nauka.

I nagle pośród tej zbieraniny pojawia się intruz,...

Gapcio | 2013-06-07

Bardzo sugestywny obraz zamkniętej i zdegenerowanej społeczności. Autor rozporządza nader plastycznym językiem i ochoczo się nim posługuje, konstruując rozbudowane opisy, co zdaje się budzić entuzjazm większości czytelników, których pragnę niniejszym serdecznie pozdrowić.

Aurora92 | 2015-09-03
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Nigdy wcześniej nie słyszałam o autorze cyklu "Gormenghast", mimo że jest ona uważana za klasykę fantastyki. Na powieść natrafiłam przypadkiem, szukając w serwisie właśnie powieści fantastycznych i postanowiłam wypożyczyć.

Z początku niemiłosiernie mi się dłużyła i wydawała nudna; sądziłam, że nie nie doczytam tych kilkuset stron, jednak potem akcja zaczęła się rozkręcać i ciekawić.

Spodobał mi się specyficzny klimat zamku. Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale Gormenghast wydawał mi się labiryntem, niekończącą się plątaniną korytarzy i komnat, zamkiem dorównującym wielkością całkiem sporemu miasteczku. :P No i jeszcze ci osobliwi mieszkańcy. ;)

Immortalon | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Wśród kanonów literatury, wśród tysięcy pisarzy i poetów, są tacy, których dzieła mają ponadczasową świeżość i unikalność. Tylko wybranym udaje się stworzyć swój własny, niepowtarzalny klimat powieści, w których, zdawać by się mogło, zawarte jest wszystko, co w literaturze najlepsze.
Mervyn Peake był jednym z tych, którzy pośród tysięcy sobie podobnych, potrafili wykreować coś więcej niż 'tylko' literaturę, dając upust swojej wyobraźni, a w konsekwencji przelać na papier prawdziwą sztukę.

Nie bez powodu Peake znajduje się na liście najważniejszych brytyjskich autorów drugiej połowy XX wieku. Zmarły przedwcześnie, w wieku zaledwie 57 lat, napisał rewelacyjny cykl fantasy, dla którego trudno szukać porównania.

Współczesna literatura fantastyczna zdominowana została przez powieści będące typowymi wyznacznikami tego gatunku. Rycerze, smoki, czarownice, walka dobra ze złem, magiczne artefakty i pradawne moce - dziś niemal wszystkie dzieła spod szyldu tegoż gatunku zawierają...

Minimalistyczna a obszerna.
Pełna stagnacji a buzująca podskórnymi emocjami.
Mitologiczna a jednak dotycząca ludzi, nie herosów.
Gabinet osobliwości ludzkich a zarazem obraz typowych ludzkich cech.
Nierówna a niezrównana.
Bardzo obrazowa a szarpiąca mózg i zmysły.

Nie do opisania. Do przeczytana, a bardziej do poczucia.
Niepodobna do wszystkiego.

Paweł Flisiński | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Dom może zastąpić ci cały świat, ale cały świat nie zastąpi ci domu - uważam, że to stwierdzenie idealnie oddaje tło w którym dzieje się akcja powieści, gdzie wszystkie wydarzenia mają miejsce w zamku Gormenghast, gdzie w zasadzie cały świat ograniczył się do tego ogromnego zamczyska.

Tytułowy Tytus jest osią powieści, lecz nie jej głównym bohaterem, jest postacią której dotyczą wszystkie sytuacje o których czytamy. Niesamowity styl pisania Mervyn'a Peake'a nadaje każdej z osób niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju charakter i specyficzne cechy które stają się jej znakiem rozpoznawczym.

Chociaż zdarzały się momenty gdy posępne mury zamku zaczynały trochę przyprawiać o znużenie to jednak "Tytus Groan" stwarza wrażenie nie pierwszej książki z serii a pierwszego niezakończonego rozdziału który domaga się sięgnięcia po kolejne tytuły.

Sławek Jurusik | 2011-12-10
Przeczytana: 23 listopada 2011

Wtórność nie istnieje

Porównywanie do Tolkiena każdego autora powieści zaliczanych do klasyki literatury fantasy stało się już sztandarowym zabiegiem marketingowym. Owa tendencja dotknęła także Mervyna Peake’a, autora cyklu „Gormenghast”, którego pierwszym tom zatytułowany „Tytus Groan” doczekał się ostatnimi czasy nowego, wspaniałego wydania.

W przeciwieństwie do autora kultowego już dziś „Władcy pierścieni”, którego w całości śmiało można określić powieścią drogi, Peake serwuje bardzo statyczną historię, rozgrywającą się w obrębie murów twierdzy Gormenghast i jej okolic, rozwijając mnóstwo wątków i wprowadzając przytłaczającą liczbę postaci. Akcja toczy się wolno, pozostawiając sporo miejsca drobiazgowym obrazom skomplikowanej i wyjątkowej siedziby rodu Groan, stroniąc jednocześnie od opisywania pozostałej części świata, skutkiem czego czytelnik otrzymuje jego blady obraz.

Powieść rozpoczyna się w dniu narodzin tytułowego Tytusa, siedemdziesiątego siódmego spadkobiercy rodu...

Mervyn Peake, żyjący w latach 1911 do 1968, brytyjski artysta, poeta i ilustrator, zyskał swą niewątpliwie zasłużoną sławę, dzięki cyklowi Gormenghast, opowiadającym o rodzie Groanów, pięknym i rozległym zamku oraz o ludziach, którzy każdego dnia wykonują tam najróżniejsze czynności.

Pierwszy tom tego cyklu, zatytułowany "Tytus Groan" opowiada o narodzinach 77. spadkobiercy majątku Groanów, Tytusa. I choć historia zaczyna się dość spokojnie, to w miarę czytania, można odnieść wrażenie, że w tym zamku istnieje więcej tajemnic i spisków niż słów kiedykolwiek wypowiedzianych. Kuchmistrz Swelter nienawidzi pierwszego służącego Jego Wysokości - Flaya. Siostry bliźniaczki, Clarice i Cora pragną władzy, którą odebrała im hrabina - Gertruda. Fuksja nie znosi wszystkich, oprócz swej niańki - Pani Slagg; i nader wszystko pragnie samotności. A mały i podstępny Steerpike, uciekłszy z kuchni pląta się po zamku z zamiarem jego...