Komendant. Rudolf Höss - twórca Auschwitz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
allison

Prezentowana książka to pierwsza w języku polskim biografia Rudolfa Hössa, Obersturmbannführera SS, komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1943. Autor możliwie obiektywnie stara się przedstawić osobowość Hössa oraz przebieg jego kariery. Z opisu tego wyłania się obraz człowieka bezdyskusyjnie (i na ogół również bezrefleksyjnie) wykonującego wszystkie rozkazy przełożonych, ale zdolnego do ludzkich odruchów. W tym wymiarze biografia komendanta obozu w Auschwitz jest interesującym przyczynkiem do dyskusji nad istotą nazizmu i roli, jaką odegrali w nim zwykli pod wieloma względami ludzie.
Książka oparta została na szerokiej bazie źródłowej (w tym na polskich źródłach). Baxter wnikliwie przeanalizował znaną autobiografię Hössa, zderzając ją z relacjami wielu świadków, w tym przede wszystkim byłych więźniów. Wykorzystał też akta procesowe i materiały z powojennych przesłuchań Hössa przez wywiad brytyjski, a także jego prywatną korespondencję.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: http://www.wuw.uw.edu.pl/

Magnuna | 2012-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Ciekawa pozycja streszczająca główne dzieła traktujące o pierwszym komendancie Auschwitz. Książka godna polecenia głównie dla osób, które nie zetknęły się wcześniej z ta postacią i w szybki oraz przystępny sposób chcą dowiedzieć się szczegółów z życia jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich. Jeśli jednak chodzi o Rudolfa Hößa, to jest dużo lepszych książek na jego temat.

Ela | 2012-02-21
Przeczytana: 05 marca 2012

Książka, choć bardzo cieniutka, jest bogata w treści. Przewracając kolejne jej karty możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat zawodowego oraz prywatnego, osobistego życia komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Dowiadujemy się z niej także o ("pikantnych")faktach, które Hoess przemilczał w swojej autobiografii. Polecam serdecznie tę książkę każdemu, kto przeczytał wspomnienia komendanta Auschwitz, gdyż jest to świetne ich uzupełnienie.

borys | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, Obozowa, II WŚ