Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów

Okładka książki Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Alma-Press filozofia, etyka
125 str. 2 godz. 5 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Die eristische Dialektik
Wydawnictwo:
Alma-Press
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
125
Czas czytania
2 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370202293
Tłumacz:
Bolesław Konorski, Łucja Konorska
Tagi:
filozofia dyskusja spór rozmowa erystyka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
1399 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
961
961

Na półkach:

„Mało kto potrafi myśleć, ale każdy CHCE mieć własne poglądy...”
To smutne motto tej książeczki.
Dałem 10 gwiazdeczek, ponieważ autor był bodajże pierwszym myślicielem, który zadał sobie trud zajęcia się sztuką prowadzenia sporów, mimo tego iż uczynił to w ujęciu złośliwym i krytycznym.
Mamy dwóch ludzi prowadzących spór i audytorium. Celem sporu jest wywołanie u audytorium WRAŻENIA, że jedna strona ma RACJĘ.
Mamy zatem teorię neomarksistowskiego „dyskursu” w pigułce. Celem dyskursu nie jest jak najbardziej zobiektywizowana ocena rzeczywistości, tylko zmanipulowanie publiczności przysłuchującej się owemu „dyskursowi”. Dyskurs zatem jest formą przemocy psychicznej, jaką używa przede wszystkim wszelka kłamliwa ideologia, w tym neomarksizm, do rozprzestrzeniania się.
Zauważmy, że wszystkie masowe zbrodnie spowodowane przez zbrodnicze ideologie i totalitaryzmy opierały się i opierają na kłamstwie. Właśnie metodą dyskursu pewien malarz Adolf wzbudził przekonanie u Niemców, że są rasą wyższą, co daje im prawo do mordowania i zniewalania ras niższych. To Marks i jego następcy metodą dyskursu wzbudzili fałszywe przekonania w społeczeństwach i narodach, co kierowało całe państwa w kierunku ludobójstwa. To islamiści metodą dyskursu dają prawo swoim bojownikom do aktów terrorystycznych i ludobójstwa. Kłamstwo rozpowszechniane grozi ludobójstwem. Warto o tym pamiętać czytając tę pozycję, jeśli czytelnik zaciera z radości ręce na myśl o możliwościach manipulacji, jakie daje w swoich fortelach ta książka.
Czymś zupełnie przeciwnym jest krótka rozprawa Romana Ingardena „O dyskusji” zawarta w „Książeczce o człowieku”. Autor proponuje zupełnie inną formę prowadzenia sporu, w której celem ma być dojście do jak najbardziej zobiektywizowanej oceny rzeczywistości. W dyskusji proponowanej przez Ingardena całkowicie bez znaczenia jest, kto miał rację w momencie rozpoczęcia sporu, ani kto swoje racje obroni, a kto nie. W dyskusji dochodzi się WSPÓLNIE do stanowiska, które z powodów racjonalnych i logicznych musi być przyjęte przez obydwie strony, jeśli tylko dyskutanci są zdolni do racjonalnego, logicznego myślenia. Sam Schopenhauer stwierdził, że warto prowadzić spór z jednym na 100 potencjalnych adwersarzy, co daje do myślenia w świetle późniejszej pracy Ingardena.
Kłamstwo i powszechność „dyskursu”, jako metody prowadzenia sporów stanowi najpoważniejsze współcześnie, prawdziwe zagrożenie dla demokracji. Lud wrzucający kartki do urn wyborczych jest publicznością Schopenhauera, manipulowaną przez polityków-dyskursantów, a poziom edukacji w dziedzinie logiki i racjonalnego myślenia u przeciętnych ludzi, jak też poziom emocjonalnego zaangażowania w „posiadanie własnych poglądów pomimo braku rozumu i zdolności do samodzielnej oceny argumentów” - w najwyższym stopniu powoduje zagrożenie wolności i bezpieczeństwa egzystencji współczesnych społeczeństw.

„Mało kto potrafi myśleć, ale każdy CHCE mieć własne poglądy...”
To smutne motto tej książeczki.
Dałem 10 gwiazdeczek, ponieważ autor był bodajże pierwszym myślicielem, który zadał sobie trud zajęcia się sztuką prowadzenia sporów, mimo tego iż uczynił to w ujęciu złośliwym i krytycznym.
Mamy dwóch ludzi prowadzących spór i audytorium. Celem sporu jest wywołanie u...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 899
  • Chcę przeczytać
    2 403
  • Posiadam
    770
  • Teraz czytam
    108
  • Filozofia
    84
  • Ulubione
    36
  • Chcę w prezencie
    19
  • Psychologia
    17
  • 2021
    17
  • 2020
    13

Cytaty

Więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także