Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów

Okładka książki Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów Arthur Schopenhauer
Okładka książki Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: filozofia, etyka
filozofia, etyka

Przestarzały język, nic nie zrozumiałam..

Przestarzały język, nic nie zrozumiałam..

Polecam analizować książkę nie tylko z perspektywy tego, jak można ją wykorzystać, ale bardziej szukać sytuacji, w których dana osoba stosuje daną technikę przeciwko nam.

Czy słowo "Erystyka" coś komuś mówi? Sądzę, że niewielu. A czy prowadzenie sporów nie jest codziennością każdego z nas? Zdaje się, że to oczywiste. Spory mogą być drobne - tych chyba najwięcej, ale mogą też urastać do poważnych utarczek, a nawet zażartych bojów (tych niestety też coraz więcej, przynajmniej w sferze publicznej). Zatem, czy prowadzenie sporów może być sztuką? Jak najbardziej. Należy wszakże znać jej kanony. O tym prawi Schopenhauer w swej "Erystyce".
Dziełko to niewielkich rozmiarów, bardzo strawne (w odróżnieniu od większości jego pisarstwa) w lekturze i dające sporo do myślenia. Jak twierdzi filozof: "A zatem, chociaż logika w gruncie rzeczy nie może właściwie dać praktycznych korzyści, to jednak czasem może je dać dialektyka". Trudno się z tym nie zgodzić. Od dawien dawna wśród najtęższych głów istniał spór co do tego, czy trzeba dążyć do posiadania "prawdy", czy wystarczy zaspokoić się samą słusznością. I jakkolwiek ta pierwsza (logika) może doprowadzić do "prawdy", to już ta druga (dialektyka) z pewnością umożliwi wytrawnemu sofiście przechylenie szali słuszności na własną stronę. Ażeby to uzyskać, należy nabyć umiejętność odpowiedniego szafowania argumentami. O ich rodzajach i przydatności w konkretnych sytuacjach również dowiemy się z "Erystyki".
Wszystko to jest niezmiernie ciekawe i przydatne, jeśli kogoś bawi walka na słowa. Mnie osobiście przekonuje jednak najbardziej następująca wypowiedź niemieckiego mędrca: "Najlepszą radą jest zatem ta, którą podaje już Arystoteles w ostatnim rozdziale Topik: Nie dyskutować z pierwszym lepszym, lecz tylko z takimi, których znamy i o których wiemy, że mają dość rozumu, aby nie prawić takich absurdów, których sami się muszą potem wstydzić. Należy dyskutować za pomocą argumentów, nie zaś za pomocą apodyktycznych wypowiedzi, należy argumentów tych wysłuchiwać i w nie wnikać. Należy wreszcie dyskutować z ludźmi, którzy cenią prawdę, lubią słyszeć słuszne argumenty także z ust przeciwnika i są dość sprawiedliwi, aby móc znieść świadomość, że nie mają racji, jeżeli prawda jest po drugiej stronie. Wynika stąd, że wśród setki ludzi znajdzie się może jeden, z którym warto dyskutować. Reszta niech mówi co chce, bowiem ludzie mają prawo być głupi. Pamiętajmy o tym co mówi Voltaire: Spokój jest jeszcze więcej wart niż prawda".

Erystyka była na mojej liście książek, które muszę przeczytać, z racji moich zainteresować filozofią, etyką i po części psychologią. I to w zasadzie tyle.

Co do tej subiektywnej strony? Książkę czytałem z mozołem.
W zasadzie nie polecam jej ludziom, którzy dopiero zaczynają poruszać się w tych dziedzinach. Styl w jakim została napisana, z racji oczywiście wieku, może być murem nie do przebicia. Reszta została napisana poniżej w komentarzach.

Co do tej subiektywnej strony? Książkę czytałem z mozołem.

Cenne uwagi, czego unikać w dyskusji z innymi. Czasami warto unikać ludzi niż dyskutować z osobą, która nie ma dość erystyki bądź inteligencji, która to powinna być podobna do naszej własnej.

Szczerze mówiąc zarówno tytuł, opinie, jak i sama przedmowa tłumaczy rozpaliły moją ciekawość do czerwoności. Zagadnienie umiejętnego prowadzenia sporów uznałem za jeden z ważniejszych tematów, który dotyczy tylu relacji i chwil w naszym życiu, że powinien być jednym z przedmiotów w szkole. Społeczeństwa zyskałyby ludzi posługujących się w umiejętny sposób językiem mówionym. Ostatnimi czasy widać, że w większości dziedzin naszego życia brakuje ludzi o takich zdolnościach, więc tym bardziej ciekawiły mnie przemyślenia jednego ze współczesnych piewców tej sztuki 🤔

Niestety książka nie spełniła wszystkich moich oczekiwań i wymaga uzupełnienia przez inne, bardziej szczegółowe publikacje. Oczywiście jest tam sporo materiału, który przede wszystkim może pomóc w dostrzeżeniu jakiejś techniki u współrozmówcy próbującego wywrzeć na nas jakiś wpływ 😉

Mimo wszystko polecam, szczególnie że książka jest dosyć krótka i czyta się ją bardzo szybko 📖

Książka nie przystoi do aktualnych czasów. Chociaż kilka foteli można zastosować.

Przykładów jest mnóstwo, acz część z nich znacząco się zdewaluowała i pełni już tylko funkcje historycznej ciekawostki.

zarty rysunkowe w wydaniu tylko jakies nie te

zarty rysunkowe w wydaniu tylko jakies nie te

6/10
Trudno rozprawę filozoficzną Artura Schopenhauera rozpatrywać w odniesieniu do współczesności. Myślę jednak, że w czasach, w których tworzył, była to przełomowa lektura. Choć i również wiele elementów można odnieść do współczesności.

„Nie znam się, to się wypowiem” - kiedyś sądziłem, że jest to stosunkowo nowy twór, związany z powstaniem social mediów. Okazuje się jednak, że dążenie do posiadania racji i wiedzy w każdym temacie jest zjawiskiem głęboko zakorzenionym w człowieku. I właśnie także o tym pisze Schopenhauer, który dowodzi, że wiele sporów wynika właśnie z chęci pokazania, że „wiem najlepiej”. I te spory często oparte są nie o prawdę obiektywną, ale subiektywną. A sposób ich prowadzenia zależy od uporu i przebiegłości dyskutantów.

Co ważne: Schopenhauer nie ocenia takiej dysputy w sensie moralnym. Co więcej: tworzy nowe pojęcie erystyki, która odnosi się do sztuki prowadzenia sporów. Zwraca uwagę, że aby wygrać potyczkę - potrzebny jest spokój. Inaczej możemy wywołać w przeciwniku atawistyczny mechanizm obrony, który przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Autor uczy także sposobów manipulacji przeciwnikiem, które (według niego) prowadzą do przyznania nam racji, pomimo, iż jej nie mamy.

Na pewno nie jest to łatwa lektura na odprężenie. Przeciwnie. Trzeba się skupić. Mimo wszystko warto sięgnąć do klasyki.

6/10

• Filozofia