Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów

Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Alma-Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
8370202292
Bolesław Konorski, Łucja Konorska
filozofia dyskusja spór rozmowa erystyka

Niezwykła analiza ludzkich zachowań w trakcie dyskusji. Autor wskazuje na konieczność zapoznania się z usystematyzowanymi przez siebie sposobami szermierki słownej. Najczęściej są one wykorzystywane nieuczciwie i to dlatego, jak podaje Schopenhauer, świadomość ich jest pierwszym krokiem do obrony przed nimi.

Rozprawka Schopenhauera będąca pierwszą próbą spisania, czym jest dla autora erystyka. Dobrze napisana, dużo łaciny i greki (jednak nie ma co się dziwić, jest to w końcu tekst naukowy). Czyta się dobrze, jednak nad każdym wybiegiem trzeba przystanąć na chwilę i się zastanowić. Dla mnie bardziej ciekawostka.

Dobrze poukładana wiedza, bezsensowne używanie przez autora łaciny i greki sprawia, iż przeskakujemy co chwilę na koniec książki.

Niezwykły przejaw inteligencji Schopenhauera! Książka o erystyce będąca sama wielkim popisem erystycznym autora, który zdaję się wszystkich po kolei przekonywać, że jego zamysłem było to, że dzięki niej "łatwiej unikniemy wówczas manipulacji i skuteczniej będziemy umieli bronić własnych poglądów" (opis wydawcy). W ten sposób autor bawi się z czytelnikiem, używając wciąż...

Któż z nas nie chciałby być godnym adwersarzem w dysputach? A gdybyśmy jeszcze potrafili przedstawić swoje racje w sposób na tyle umiejętny, aby przekonać do nich innych i spór – choćby błahy – zwyciężyć? Przedstawiam wam, niezwykle krótki, acz treściwy przewodnik po taktykach prowadzenia dyskusji.

Lubię słuchać debat na wysokim poziomie (niestety rzadko się takowe...

Książka w pierwszym odczuciu oferuje frazesy do których każdy sam mógłby dojść, jednak po głębszej analizie bardzo przydatna. Wiedza w niej zawarta pozwala często odczytać to na ile nasz rozmówca pewnie czuje się w rozmowie. Książka idealna na jeden wieczór, wymaga przemyślenia tematu który opisuje.

Na półkach: , , , ,

"Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów", a raczej jak mieć ciągle rację byleby mieć własną satysfakcję.

Uczy:
- wrogości;
- kłótliwości;
- krętactwa;
- manipulacji;
- agresji;
- pogardy;
- niszczenia rozmówcy;
- własna racja jest absolutnie ponad wszystko i wszystkim.

Nie uczy:
- jak poprawić własną samoocenę, żeby nie było, że wszystko jest atakiem na własną osobę;
-...

Książka o tym jak prowadzić spory albo o tym jak wyczuć kiedy ktoś nie ma racji i próbuje spór prowadzić. Warto się zapoznać z tą krótka choć czasem trudną książką.

Prosta mała książeczka, która może się przydać każdemu wchodzącemu w jakąkolwiek dialektykę, zwłaszcza polityczną.
Schopenhauer przedstawia parę taktyk.

Dyskusje

2 168