ROZWIŃ ZWIŃ

Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów

Okładka książki Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Alma-Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
Die eristische Dialektik
Alma-Press
2005-01-01
2005-01-01
9788370202293
Bolesław Konorski, Łucja Konorska
filozofia dyskusja spór rozmowa erystyka

więcej Więcej

Nie jest to poradnik jak wygrać każdą dyskusję, a raczej ponadczasowy zbiór myśli na temat sztuki rozmawiania.

Myślę że książka ta zainteresuje każdego kto codziennie pracuje z ludźmi. Choć sam autor wspomina że nie chce aby techniki tam przedstawione były wykorzystywane do zdobywania przewagi w dyskusjach a co najwyższej do rozpoznawania nieuczciwych praktyk oponenta to wiem jak jest. Większość opisanych tam chwytów są już dosyć obszernie znane ale uważam że warto poświęcić te...

Człowiek ze swojej natury nie jest być może kłótliwy, lecz nie lubi, gdy naciska mu się na niezbyt komfortowe przyciski w psychice. Mechanizmy światopoglądowe, ugruntowane atawizmem przez tysiące lat, zawężają naszą strefę komfortu, wywołują strach przed jakąkolwiek zmianą i akceptacją zupełnie sprzecznego z naszą rzeczywistością faktu. I dlatego zawsze chcemy mieć rację po...

najpiękniejsze są części tekstu, gdy Schopenhauer narzeka na Kanta. to jak czytać disstrack filozofa

Gardzę erystyką, chciałem sprawdzić tę książkę z czystej ciekawości. Poznałem parę ciekawych pojęć, parę ciekawych technik erystycznych/sofistycznych, z których być może skorzystam w razie potrzeby, w co szczerze wątpię. Jeżeli ktoś stawia swoje ego ponad prawdę to bardzo polecam.

Bardzo ciężka książka, mnóstwo łaciny której znaczeń trzeba szukać na końcu książki przez co trzeba co chwila odrywać się od czytania.
Bardzo nie wygodna, trudna do przeczytania bez rozpraszania się i gubienia myśli.

Wielkości nowelki. Za mało przykładów ogólnie rozczarowanie

Na półkach: , , , ,

Erystyka jest skrzyżowaniem traktatu filozoficznego z antyporadnikiem dla chcących zachować poziom dyskusji i niezłym działem armatnim dla mówiących nie do końca prawdę, ale chcących wygrać spór. Główna część książki czyli metody szwindli dyskusyjnych są wszystkim raczej dobrze znane, jednak chyba pierwszy raz zebrano je wszystkie razem w tak wyczerpującej formie. Czasami...

Książkę należy traktować jako zbiór myśli Schopenhauera niżeli wyczerpujący poradnik na temat prowadzenia sporów. Najciekawszy jest fakt, że pomimo upływu czasu te wszystkie myśli są zadziwiająco aktualne. Poza tym książka ta to dla mnie małe rozczarowanie.

Wg mnie za dużo łaciny. Bardzo ciężko przez to czyta się tą książkę. Używanie martwego języka jest bezcelowe. Wg mnie nie wnosi nic do lektury, jedynie wymusza, aby co chwilę sprawdzać przypisy i odrywać się od głównego toku książki.

2 465
    1 972