Krzywa Sweetmana

Wydawnictwo: Replika
Sweetman's Curve
978-83-76741-58-1
Ineluki

Porywające zwroty akcji, fantastycznie wykreowani bohaterowie i potężna dawka napięcia. Graham Masterton po raz kolejny zabiera Czytelników w podróż po rollercoasterze emocji – tym razem w swoim doskonałym thrillerze. Nieznany snajper zabija niewinnych ludzi podróżujących autostradami w Los Angeles. Policja podejrzewa, że ofiary nie są ze sobą powiązane, okazuje się jednak, że ich dobór nie...

Nieznany snajper zabija niewinnych ludzi podróżujących autostradami w Los Angeles. Policja podejrzewa, że ofiary nie są ze sobą powiązane, okazuje się jednak, że ich dobór nie jest przypadkowy. Wyrachowany morderca zabija wyłącznie tych, którzy w danym momencie znajdowali się na krzywej Sweetmana, wyliczonej za pomocą skomplikowanej teorii pewnego profesora, który w nieznanym celu przygotował już listę ofiar.

Kiedy ojciec Johna Cullena zostaje zastrzelony, John postanawia dowiedzieć się całej prawdy o jego śmierci. Prywatne śledztwo doprowadza do odkrycia szeroko zakrojonego politycznego spisku amerykańskiego senatora, który wykorzystuje krzywą Sweetmana do własnych celów.

źródło opisu: www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

Joanna | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Jedna ze słabszych pozycji tego autora. To nie jest horror jaki uwielbiam u niego. Taki sobie thiller. Wedlug mnie nawet nudnawy. A wmieszanie polityki do wątku bardzo mnie odpycha.

Paweł | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Moje pierwsze zetknięcie z ,,kunsztem" autora nie wywarło na mnie ogromnego wrażenia, a nawet takiego lekkiego. Pomysł na fabułę nawet do przyjęcia. Niestety od fabuły wszystko zmierza w dziwnym i niewyjaśnionym kierunku. Brak jest w tej książce rozwinięcia wątków. Jest za to ich mnogość i tajemne zniknięcia. Fabuła książki w mym guście strasznie, ale to strasznie ocieka chamskim erotyzmem ( miałem wątpliwości czy zawarte w książce ,,sytuacje" mają cokolwiek związanego z erotyzmem), który niszczy chęć czytania tego ,,thrillera". W większości przypadków spotkania na tle relacji kobieta - mężczyzna kończyły się albo współżyciem, albo fantazjowaniem, albo snuciem planów na przyszły tok fantazjowania. Mi to bardzo popsuło opinię o książce, dlatego tak nisko oceniam. Mam nadzieję, że autor jest rzeczywiście znany ze swych horrorów i będę mógł się o tym niedługo przekonać.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Thrillery pisane przez Mastertona często nawiązują do spisków politycznych, apokaliptycznych zaraz dziesiątkujących populację ludzi na świecie. W tym przypadku fabuła jest trochę bardziej "kameralna", ale również szokująca. Wszystko zaczyna się w miarę spokojnie - nieznany snajper zabija ludzi podróżujących autostradami w Los Angeles. Policja jest zdania, że ofiary nie są ze sobą powiązane i wybierane są przypadkowo. Kiedy ojciec Johna Cullena, który jest przeciętnym Amerykaninem, zajmujący się wyprowadzaniem psów na spacer bogatych starych panien, ginie zastrzelony przez nieznanego sprawcę, John będzie starał dociec, czy jego śmierć była dziełem przypadku czy też częścią tajemniczego spisku. Jego prywatne śledztwo przynosi zaskakujące wnioski - wszystkie ofiary zostały wyznaczone na liście profesora Aarona Sweetmana. Teraz John będzie się musiał dowiedzieć co to za lista i po co została stworzona.

W książce poznajemy bliżej postacie poboczne w miarę działań Johna. Spojrzymy na...

ZARAZA | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

Dobrze skonstruowany thriller z ciekawą intrygą. Powieść szybko sie czyta i porywa czytelnika błyskawicznie. Polecam :)

Krzysiek | 2013-10-16

niespecjalnie urzekła mnie ta historia, ale książkę nienajgorzej się czytało...nie było to dla mnie coś wybitnego, ale zła też nie była...czytałem lepsze Mastertona...!!!

PonuryDziadyga | 2012-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Nie, nie, jeszcze raz nie. I dla odmiany: nie. Pomysł na fabułę godny Macierewiczowych teorii spiskowych- tym razem w tle powiewające gwiaździste sztandary. Niektóre sceny "akcji" rzeczywiście na chwilę przyciągają, ale to bardzo krótka chwila. Niniejszym za to ogłaszam swego faworyta w kategorii "Najbardziej kulawe, beznadziejne i odrealnione dialogi"- to co się dzieje na niemal czterystu stronach plasuje tego bubla w gronie mocnych faworytów. Poniekąd rozumiem autora- w literaturze grozy dialogi są najmniej ważne, więc siłą przyzwyczajenia machnął i tutaj takie potworki. Chciałbym napisać że akcja jest sprawnie poprowadzona, że rozterki bohaterów, że sami bohaterowie fajni i tym podobne. Ale nie da rady, nie w tym przypadku, bo jest wręcz przeciwnie, a litania autentycznych kiksów, niedomówień i żenady jest tak długa, że ciężko sobie to wyobrazić. Chyba tylko sentyment do autora pozwolił mi na ocenę 2/10 (zamiast jedynki). Mści się na nim produkcja taśmowa. Niech lepiej zostanie...

Adrian Jeżak | 2017-05-29
Przeczytana: 28 maja 2017

Moja druga książka Mastertona i jak na razie jest to także kolejna niezbyt wybitna. Tematyka wydaje się być ciekawa, pomysł chwytliwy lecz brakuje tu wielu rzeczy, których autor tak naprawdę nie przemyślał.
Bohaterowie wydają się być o niebo inteligentniejsi od zastępów policji rozwiązujących sprawę zagadkowych zabójstw. Pomimo ich domyślności, cała książka utrzymuje jednostajny i niestety monotonnie nudny rytm tylko po to aby przyspieszyć przed mało spektakularnym końcem. Znajdziecie tutaj także wiele dziwnych perwersji seksualnych czarnych charakterów, które dodatkowo psują obraz banalnej całości.
Nie chcę dawać tej książce zbyt niskiej opinii ale i tak uważam, że zbyt wysoko ją oceniłem. Nie dajcie się skusić opisom okładkowym, czasami odnoszą się do innej książki ;)
Polecam,
Adrian Jeżak

kooooooot | 2011-11-27

Graham Masterton to mój ulubimy pisarz. Za każdą jego książkę , zabieram się pełna zapału do czytania . Krzywa Sweetmana , nie zawiodła mnie, choć mam pewien niedosyt.Na wstępie należy wyjaśnić, że ów powieść , to tym razem nie horror , lecz thriller. Z polityczną intrygą, opartą na tytułowej, krzywej Sweetmana. Na początku , czytamy o serii zabójstw na autostradach w Los Angeles. Policja nie jest w stanie , znaleźć zabójce. Za odnalezienie mordercy , bierze się John Cullen . Którego ojciec i dziewczyna, zostają zamordowani , przez owego maniaka z autostrady.Bohater , po śledztwie na własną rękę , naraża się oraz swojego przyjaciela Mela ,na ciągłą ucieczkę przed zabójcą. W końcu John odkrywa ,krzywą Swettmana . Spisek w który jest zamieszany senator Carl Chapman. Nasz bohater dąży do ujawnienia prawdy , oraz ujęcia mordercy, kosztem ryzyka o własne życie. Oprócz wymienionych postaci , poznajemy inne poboczne.
Uważam, że książka jest dobra, aczkolwiek nie najlepsza. Czytałam...

michall_1985 | 2015-11-06
Przeczytana: lipiec 2002

Zafascynował mnie tytuł tej książki.
Mastertona odkryłem przypadkiem,został mi polecony przez znajomą pracownicę z biblioteki.

Okazało się,że jest to ciekawie napisany thriller polityczny,w charakterystycznym dla Mastertona stylu - z dużą ilością ostrych scen seksu i ciekawie rozplanowaną intrygą.

Polecam każdemu,kto lubi klimaty około polityczne oraz intrygi na zapleczach władzy.

Ta książka w dużej mierze jest tym co cenię od wielu lat w Mastertonie, a od jakiegoś czasu również w Kingu.
Jest to kawał dobrej historii, która trzyma w napięciu od początku do końca. Kolejne strony piętrzą tylko pytania o to jakie związki łączą ze sobą kolejno pojawiających się bohaterów i czy John Cullen zdoła powstrzymać to szaleństwo, czy też raczej sam padnie ofiarą tegoż.
Nie podoba mi się jednak fakt, że Masterton w tej książce kilkukrotnie postępuje wbrew sztuce budowania napięcia (wiecie, jak strzelba pojawia się w pierwszym akcie to najdalej w ostatnim powinna wystrzelić). Najbardziej moim zdaniem znamiennym przykładem tego zaniedbania jest sytuacja z pępkiem Lollie. Liczyłam, że skoro Wujek Graham posłużył się jej pępkiem to będzie on miał jeszcze jakieś znaczenie fabularne. A tutaj niespodzianka. Domyśl się czytelniku.
I w tym wszystkim wcale nie ma znaczenia, że od początku wiadomo, kto stoi za tym całym szachrajstwem. Człowiek delektuje się oczekiwaniem, aż...

13 ran
    Graham Masterton, Stefan Darda, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Radecki, Robert...
    Wirus
    Graham Masterton