Życie Wielkiej Rzeki

1975-01-01
podróże Ameryka Południowa Argentyna Paragwaj

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ta książka jest czymś więcej niż tylko spisem wspaniałej przygody. Dla mnie osobiście jest ona pamiętnikiem dawnych, już nieistniejących czasów. Przedstawia skansen naszego dziedzictwa, jak również edukuje społecznie i przybliża emigracyjną historię naszych pobratymców. Zachęca do dalszego szperania po więcej i więcej, jednocześnie sycąc nas wspaniałą przygodą.
Polecam z całego serca.

Polecam z...

Bardzo dobrze napisana książka, opisująca spływ kajakowy autora po wielkiej rzece Parana. Opisująca jego wiele ciekawych przygód, ale przede wszystkim pokazująca poprzez plastyczne opisy, niezwykłe piękno tego rejonu świata. Gorąco polecam przeczytanie tej wciągającej opowieści.

Aby krótko opisać tę książkę, sparafrazuję cytat z popularnego ostatnio filmu polskiego i powiem tak: "Skromne, a złote". Wszystko na ten temat powiedział już Iwaszkiewicz, który książkę recenzował. Ostrowski ujmuje prostotą i brakiem pozy. Skupia się mniej na sobie, a bardziej na ludziach, których spotyka w czasie tego niesamowitego spływu. Pod tym względem jest wybornym reportażystą. Ma niezaprzeczalny dar opowiadania. Mało miejsca w jego dzielnym składanym kajaczku o imieniu "Tramp", ale Ostrowskiemu udaje się zmieścić w nim również czytelnika. Więc razem z nim spływamy jedną z największych rzek świata, Paraną, stawiamy czoła niebezpieczeństwom, cieszymy się sielanką i Przyrodą. Zapis "Przyroda" przez wielkie "P" pokazuje, jak wielki ma do niej szacunek. Mam nadzieję, że nie zostanie zapomniany ten prekursor współczesnych podróżników-pisarzy. Jego książka może i była wydana w latach 60. ale nie traci nic na aktualności. Nie może jej stracić opowieść o ludziach i o przezwyciężaniu własnych słabości. Jest ponadczasowa.

Polska słynna ułańska fantazja. Autor po kilku piwach zakłada się, że popłynie Paraną na swoim gumowym, składanym kajaku. Dzięki temu dostajemy barwny opis Ameryki Południowej, podpowiedzi, jak przetrwać w warunkach ekstremalnych. I opis połowu dorado:)
To lepsze niż Cejrowski i Filias Fogg.

To lepsze niż Cejrowski i Filias Fogg.

Cóż... ciekawa historia bohatera-Polaka, dziennikarza, podróżnika, który aby nie zramoleć i rozruszać nieco swoje stare kości, przyjął pewien zakład ze swoimi argentyńskimi przyjaciółmi, aby udać się w górę La Platy i dopłynąć do jej ujścia samotnie w oznaczonym terminie. Przyjaciele do ostatniej chwili mu to raczej odradzali, widząc w tym próbę niemal samobójczą, ale nasz bohater się uparł... no i dopiął swego !
Sama historia to jakby dwie części : pierwsza, nieśpieszna, to samo przybycie do źródeł La Platy, poznanie tubylców (w tym pewnego wybitnego i zaradnego polskiego rodaka), ich zwyczajów, poznawanie fantastycznych dzieł natury (wodospady Iguanacu) a także zwierząt, zwłaszcza potężnych węży.
Druga to wyścig z czasem na samotnej łódeczce a la "stary człowiek a może" ;)
Obie części (każda w osobny sposób) - ciekawe.
Wszystko napisane dobrym językiem, z humorem i wnikliwą obserwacją świata.

Czy można pokonać kajakiem drugą co do wielkości rzekę Ameryki Południowej ? Wiktor Ostrowski pokazuje że tak ! Szaleńczy zakład posyła go wprost w objęcia Wielkiej Rzeki. Podczas swojego spływu Ostrowski opisuje niezwykłe życie które toczy się nad Iguazu i Paraną. Autor serwuje nam bardzo interesujące opisy zjawisk pogodowych oraz siły rzeki. Opowiada o tropikalnych zwierzętach i ich zwyczajach oraz przybliża nam florę selvy. Pozwala poznać ludzi których los związał z rzeką. Przybliża nam ich rzemiosło oraz kulturę ludzi rzecznych. W książce nie zabrakło również historii Argentyny oraz losów polskich osadników w tymże kraju. Przygoda Ostrowskiego nie była jednak wyłącznie sielanką, a autor nie raz stawiał czoła przeciwnościom losu i spoglądał śmierci w oczy. Książka jest bardzo inspirująca i jestem pewien, że wielu zachęci do podróżowania. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana książek podróżniczych !

Napisana w dobrym reporterskim stylu. Pięknie oddane opisy przyrody, duża dramaturgia w opisywaniu przygód. Można poczuć, że płyniemy z Autorem kajakiem. Polecam wszystkim ciekawym świata.

Ukochana książka mojego dzieciństwa. Zainspirowała mnie do podróży.

Ukochana książka mojego dzieciństwa. Zainspirowała mnie do podróży.

niby staroć, a genialnie opowiedziana historia i przedstawiony świat. Polecam.

niby staroć, a genialnie opowiedziana historia i przedstawiony świat. Polecam.

Dodaj cytat z książki Życie Wielkiej Rzeki