Miejsce przy stole

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Agnieszka

Kultowa pozycja polskiej literatury górskiej - panorama powojennego środowiska wspinaczy opisuje działalność tatrzańską w latach 1945-55.

Józefa | 2014-11-06

Schronisko nad Morskim Okiem uwielbiam od zawsze. Ale od kiedy przeczytałam "Miejsce przy stole", mam do niego jeszcze większy sentyment. I zawsze kiedy tam wchodzę przypomina się ten fragment z Wilczkowskiego "Jest w sali jadalnej w morskoocznym schronisku jeden stolik ustawiony pomiędzy dwoma oknami - w samym kącie sali.". Niby nic, ale to końcówka książki, która mnie urzekła. Zaraz potem przeczytałam "Komin pokutników" Jana Długosza (któremu nie dane się było zestarzeć w górach, zginął w Tatrach mając zaledwie 33 lata) i "Bliżej nieba" Stanisława Worwy. Nazwiska - legendy polskiej wspinaczki lat. 50. i 60. Wszystkie te książki czyta się znakomicie. Jest i do śmiechu i do płaczu. Bez tego nie ma gór, nie ma wspiczki. Wartka akcja, dowcip, ale też historia najważniejszych dokonań taternickich w Polsce po wojnie. No i te zdjęcia....

| 2010-10-06
Przeczytana: 30 maja 2008

Pozycja obowiązkowa dla każdego górołaza. Książka czyta się sama, sama przyjemność, sama rozkosz. Czytelnik przenosi się, od pierwszej strony, na werandę schroniska przy Morskim Oku. I tam właśnie tę książkę czyta się najlepiej. Tam też ją sobie kiedyś jeszcze przeczytam.

Michał Kurkowski | 2010-11-15

coś w niej jest, co sprawia, że wracam, ciągle na nowo :)

Anaki | 2013-05-14

Kultowa książka wśród miłośników gór,a Tatr w szczególności. A.Wilczkowski ma dar ciekawego pisania i opisywania górskiej rzeczywistości głównie lat powojennych ale często nawiązuje do lat wcześniejszych jak np.przy opisie pierwszych prób zdobycia zachodniej ściany Łomnicy czy też "wariantu R" na Mnichu,wiele tu znanych nazwisk związanych nie tylko z Tatrami ale i z Himalajami,specjalnie ich nie wymieniam,bo jest ich naprawdę dużo,a są to postacie nietuzinkowe.Książka zawiera również ciekawe zdjęcia.

rey | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Książka ma swój klimat. Przeczytałem ją i teraz ogarnęła mnie jakaś pustka i żal, że się skończyła.

bea | 2017-02-14
Denat | 2017-01-08