W skale i lodzie
- Kategoria:
- literatura podróżnicza
- Seria:
- Z żaglem
- Wydawnictwo:
- Czytelnik
- Data wydania:
- 1974-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1974-01-01
- Liczba stron:
- 167
- Czas czytania
- 2 godz. 47 min.
- Język:
- polski
- Tagi:
- Kaukaz wspinaczka alpinizm góry
Z przedmowy do wydania z roku 1937:
„Książka moja nie ma charakteru sprawozdawczego. Nie jest zestawieniem wyników sportowo-alpinistycznych, a tym bardziej omówieniem prac grupy naukowej naszej wyprawy. Zawiera po prostu garść wspomnień z bogatych przeżyć, jakich doświadczyliśmy w górach Kaukazu. Wiele rzeczy musiałem w ogóle pominąć lub skrócić, wiele potraktować pobieżnie, szkicowo.
Dla ogólnego zorientowania Czytelnika przypomnę, że Wyprawa Kaukaska była już czwartą wyprawą egzotyczną, zorganizowaną przez Klub Wysokogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po Andach Argentyńskich, po polarnym Spitsbergenie i górach Wysokiego Atlasu przyszła kolej i na Kaukaz.”
„Czas trwania wyprawy: lipiec, sierpień i parę dni września 1935 roku.
Ekspedycja Kaukaska była właściwie wyprawą ruchomą. Chcąc poznać możliwie duży odcinek głównego łańcucha, przerzucaliśmy się z miejsca na miejsce, z zachodniej Osetii, spod Kazbeku, aż do Bałkarii, pod Elbrus. Przemierzyliśmy dolinami, przełęczami i grzbietami gór około trzystu kilometrów i poznali… zalednie malutką cząstkę tego przedziwnego i pięknego kraju.
Nasz plan alpinistyczny przewidywał eksplorację mało znanej grupy głównego łańcucha – Adaj-choch, a ściślej mówiąc, jej północne zbocze; otoczenie lodowca Karaugom. Po przejściu do Bałkarii, do lodowca Bezingi, mieliśmy zdobyć kilka okolicznych szczytów, tam bowiem grupują się najwyższe wierzchołki łańcucha kaukaskiego.
… program ten wykonano.”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 31
- 27
- 12
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
To bardzo dobra książka. Choć nie jestem zapalonym entuzjastą himalaizmu czy w ogóle chodzenia po górach to zawsze robią na mnie wrażenie sukcesy, wysiłki i nieraz tragedie wspinaczy. W książce Wiktora Ostrowskiego znajdziemy to wszystko. Znajdziemy przede wszystkim pasję, dlatego książkę czyta się bardzo dobrze. W takich pozycjach jak ta ciężko określić umiejętności literackie autora, bo jest to przede wszystkim literatura faktu, poprzetykana tylko wstawkami o naturze czy krótkimi rysami charakterologicznymi bohaterów. Ostrowski próbuje odpowiedzieć na pytanie po co ludzie w ogóle chodzą w góry. Zwraca uwagę czytelnika na potęgę i piękno tych tworów. Sama książka dotyczy przygód autora w Kaukazie. Choć nie są to oczywiste dla postronnego obserwatora góry, to robią niemałe wrażenie. Czymś co bardzo podobało mi się w tej książce to sposób opisywania przygód przez Ostrowskiego. Nie był to sposób nazbyt techniczny, a czytelnik mógł niemalże uczestniczyć w wydarzeniach. Książka ma również coś z romantyzmu bo opowiada o ludziach, historiach i miejscach, których już albo nie ma albo zmieniły się nie do poznania. W okresie, o którym opowiada książka Kaukaz to nadal były dziewicze góry - i to w tej książce widać.
Reasumując - warto czytać takie książki. Warto sięgać po twórczość zapaleńców takich jak Ostrowski. Być może nie znajdziemy w niej fachowej wiedzy, ale na pewno znajdziemy to co najbardziej mi się podoba - zaangażowanie, pasję i chęć przekazania tego czytelnikowi.
To bardzo dobra książka. Choć nie jestem zapalonym entuzjastą himalaizmu czy w ogóle chodzenia po górach to zawsze robią na mnie wrażenie sukcesy, wysiłki i nieraz tragedie wspinaczy. W książce Wiktora Ostrowskiego znajdziemy to wszystko. Znajdziemy przede wszystkim pasję, dlatego książkę czyta się bardzo dobrze. W takich pozycjach jak ta ciężko określić umiejętności...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKlasyk polskiej literatury alpinistycznej. Książka świetnie napisana, pełna podziwu dla natury i respektu przed niebezpiecznym światem kaukaskich pięciotysięczników. Do tego opisy dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas I. Polskiej Wyprawy Kaukaskiej (1935). Dla fanów sportu wspinaczkowego po prostu pozycja obowiązkowa.
Ostrowski to dobry narrator. Jego żywy, pełen humoru styl powoduje, że lektura jest samą przyjemnością. Autor stroni od wszelakiego politykowania (może przede wszystkim z powodu cenzury PRL-u),koncentruje się tylko i wyłącznie na opisach „braterstwa liny” pośród alpinistów wszelakich nacji. Wychodzi to „W skale i lodzie” na dobre.
Wydanie drugie posiada dodatkowy rozdział o dalszych losach uczestników tej wyprawy.
Klasyk polskiej literatury alpinistycznej. Książka świetnie napisana, pełna podziwu dla natury i respektu przed niebezpiecznym światem kaukaskich pięciotysięczników. Do tego opisy dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas I. Polskiej Wyprawy Kaukaskiej (1935). Dla fanów sportu wspinaczkowego po prostu pozycja obowiązkowa.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOstrowski to dobry narrator. Jego żywy,...
Nie wiem czy zauważyłeś/aś, że im wyżej w górach tym ludzie są milsi.
Gdy przekroczysz pewną wysokość i zbliżasz się do szczytu witasz się z każdym. Możesz porozmawiać o czymkolwiek choć zwykle słyszysz pragmatyczne "Daleko jeszcze?".
Znalazłem tą książkę na strychu. Całkiem niedawno rok może dwa temu. I jestem nią zachwycony do dziś. Każdym elementem.
Piękne zdjęcia.
Wspaniała historia.
Lecz nie to sprawia, że książka ta jest tak bliska memu sercu.
Tym czymś jest jej duch. Czuć w niej miłość do gór, którą tak ciężko dzisiaj znaleźć w górach. Po prawie stu latach od jej pierwszego wydania, świat dziewiczy-świat gruzińskich gór zniknął. Postęp zniszczył co było do zniszczenia, lecz wspomnienie tamtych lat żyje właśnie w tej książce.
Jest to moim skromnym zdaniem książka dla każdego. Gdybym miał jednak ją komuś polecić to rodzicom. Warto przedstawić dzieciom taki świat. Świat niezdobytych szczytów, pasji i przyjaźni. To dobre wzorce.
Co się tyczy stylu. Jest to przecudne gawędziarstwo. Bez zbędnych ozdobnikówm. Proste i piękne.
Ps.Oprócz relacji z samej wyprawy w nowszym wydaniu (1974) znajdziesz przemyślenia autora po pewnym czasie. Warto i je przeczytać.
Nie wiem czy zauważyłeś/aś, że im wyżej w górach tym ludzie są milsi.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGdy przekroczysz pewną wysokość i zbliżasz się do szczytu witasz się z każdym. Możesz porozmawiać o czymkolwiek choć zwykle słyszysz pragmatyczne "Daleko jeszcze?".
Znalazłem tą książkę na strychu. Całkiem niedawno rok może dwa temu. I jestem nią zachwycony do dziś. Każdym elementem.
Piękne zdjęcia....
Charakter niegdysiejszych wypraw górskich żywo przeniesiony na strony książki.
Charakter niegdysiejszych wypraw górskich żywo przeniesiony na strony książki.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to