W skale i lodzie

Okładka książki W skale i lodzie Wiktor Ostrowski
Okładka książki W skale i lodzie
Wiktor Ostrowski Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z żaglem literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Z żaglem
Czytelnik
1974-01-01
1974-01-01
Kaukaz wspinaczka alpinizm góry

Na półkach: , , , , , , ,

Klasyk polskiej literatury alpinistycznej. Książka świetnie napisana, pełna podziwu dla natury i respektu przed niebezpiecznym światem kaukaskich pięciotysięczników. Do tego opisy dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce podczas I. Polskiej Wyprawy Kaukaskiej (1935). Dla fanów sportu wspinaczkowego po prostu pozycja obowiązkowa.

Ostrowski to dobry narrator. Jego żywy, pełen humoru styl powoduje, że lektura jest samą przyjemnością. Autor stroni od wszelakiego politykowania (może przede wszystkim z powodu cenzury PRL-u),koncentruje się tylko i wyłącznie na opisach „braterstwa liny” pośród alpinistów wszelakich nacji. Wychodzi to „W skale i lodzie” na dobre.

Wydanie drugie posiada dodatkowy rozdział o dalszych losach uczestników tej wyprawy.

Ostrowski to dobry narrator. Jego żywy,...

Charakter niegdysiejszych wypraw górskich żywo przeniesiony na strony książki.

Charakter niegdysiejszych wypraw górskich żywo przeniesiony na strony książki.

Nie wiem czy zauważyłeś/aś, że im wyżej w górach tym ludzie są milsi.
Gdy przekroczysz pewną wysokość i zbliżasz się do szczytu witasz się z każdym. Możesz porozmawiać o czymkolwiek choć zwykle słyszysz pragmatyczne "Daleko jeszcze?".
Znalazłem tą książkę na strychu. Całkiem niedawno rok może dwa temu. I jestem nią zachwycony do dziś. Każdym elementem.
Piękne zdjęcia.
Wspaniała historia.
Lecz nie to sprawia, że książka ta jest tak bliska memu sercu.
Tym czymś jest jej duch. Czuć w niej miłość do gór, którą tak ciężko dzisiaj znaleźć w górach. Po prawie stu latach od jej pierwszego wydania, świat dziewiczy-świat gruzińskich gór zniknął. Postęp zniszczył co było do zniszczenia, lecz wspomnienie tamtych lat żyje właśnie w tej książce.
Jest to moim skromnym zdaniem książka dla każdego. Gdybym miał jednak ją komuś polecić to rodzicom. Warto przedstawić dzieciom taki świat. Świat niezdobytych szczytów, pasji i przyjaźni. To dobre wzorce.
Co się tyczy stylu. Jest to przecudne gawędziarstwo. Bez zbędnych ozdobnikówm. Proste i piękne.
Ps.Oprócz relacji z samej wyprawy w nowszym wydaniu (1974) znajdziesz przemyślenia autora po pewnym czasie. Warto i je przeczytać.

Nie wiem czy zauważyłeś/aś, że im wyżej w górach tym ludzie są milsi.
Piękne zdjęcia....

• Literatura górska
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • W śniegu i lodzie
  • 3. mam-PDFskan300DPI

Dodaj cytat z książki W skale i lodzie