Conan i pradawni bogowie

Okładka książki Conan i pradawni bogowie Robert E. Howard
Okładka książki Conan i pradawni bogowie
Robert E. Howard Wydawnictwo: Rebis Cykl: Biblioteka dzieł ilustrowanych Roberta E. Howarda (tom 1) fantasy, science fiction
Biblioteka dzieł ilustrowanych Roberta E. Howarda (tom 1)
The Coming of Conan the Cimmerian
Rebis
2011-12-09
2011-12-09
Tomasz Nowak
Conan barbarzyńca

Pierwsza część kompletnej kolekcji tekstów Howarda o Conanie Barbarzyńcy jest świetnym przykładem klasycznego heroic fantasy. Autorowi udało się stworzyć bohatera, który jednocześnie jest kompletnie przesadzony i włada wręcz mitologiczną mocą oraz jest całkowicie ludzki. Tak, nadal jest morderczą kupą mięśni (tak jak się spodziewałem),ale jednocześnie jest poliglotą, taktykiem i spryciarzem, który wie kiedy się wycofać. Na dodatek ma pewien kod honoru i niejednokrotnie zachowuje się czysto altruistycznie.

Styl Howarda jest trochę archaiczny, ale potrafi wywołać uczucie niesamowitości w czytelniku. Jak w każdym zbiorze opowiadań, poziom jest nierówny, ale ostatecznie większość z nich jest raczej ciekawa. Największe perełki to złodziejska przygoda w "Łotrzy w Domu", piracki romans w "Królowej Czarnego Wybrzeża", odkrywanie nieznanego lądu w "Sadzawce Czarnych Ludzi", oraz "Wieża Słonia" - zdecydowanie najlepsze opowiadanie w całym zbiorze, którego nie chcę spoilerować nawet krótkim opisem.

Polecam fanom fantasy, którzy mają ochotę na lekką rozrywkę, pełną akcji, dziwności i nieposkromionej wyobraźni autora.

Jakiś czas temu czytałem już zbiorcze wydanie historii o Conanie jednak ta książka (plus dwa kolejne tomy) oprócz opowiadań, powieści zawiera materiały dodatkowe w postaci wcześniejszych wersji poszczególnych opowiadań, fragmenty porzuconych pomysłów a także fragmenty korespondencji Howarda z wydawcami, przyjaciółmi.

Lubię opowiadania, ale w tej książce się to nie sprawdziło. Conan jednak rozbudza apetyt, a te krótkie formy nie pozwalają na pełne wczucie się w akcję. Pozostaje niedosyt, a tym same mniejsze emocje. Z całego zbioru początek słaby, potem już trochę lepiej. Zdecydowanie dłuższe Opowieści i przygody Conana są lepsze.

Naprawdę stara fantastyka z unikalnym klimatem zawierającym elementy mitologii, grozy, tajemnicy i przygody. Kiedy się za nią brałem spodziewałem się, że będzie strasznie kwadratowa z niedopracowanym uniwersum zawierającym oczywiste luki; dostałem świetnie napisane opowiadania, z bogatym i barwnym światem, sprawnie łączące w sobie elementy starożytnych religii, mitów, kultur.

Opowiadania bardzo różne w szczegółach, w większości mają jednak jakiś wspólny mianownik, toczą się według podobnego schematu. Pisząc je Howard nie starał się utrzymać jakiejkolwiek chronologii wydarzeń, a w tym wydaniu Rebis postanowił zachować właśnie tą oryginalną kolejność. Dla fana cyklu to pewnie jedyne słuszne rozwiązanie, mnie jako laika z początku denerwowało i utrudniało odbiór.

Bardzo trudno jest mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Fabuła opowiadań jest zasadniczo bardzo prosta i jednowątkowa. Conan ma tak potężny pancerz fabularny, że nawet przez sekundę czytelnik nie pomyśli, że heros może być w prawdziwych opałach. Z perspektywy czasu i w dobie politycznej poprawności pewne opisy i bardzo bezpośrednie epitety nie zestarzały się najlepiej. Wszelkie postaci kobiece są tak boleśnie jednowymiarowe, że czytanie ich opisów powoduje zażenowane parsknięcia śmiechem. Opisy stalowych mięśni, nabrzmiałych żył, tornada stali i miażdżenia niewiast potężnymi ramionami są niewiarygodnie przaśne.

Z drugiej strony czyta się to nadzwyczaj dobrze. Conan jest postacią, którą łatwo polubić. Jako, że fabuła nie rozgałęzia się to zazwyczaj w galopującym tempie niesie czytelnika aż do swojego finału. Autor świetnie buduje świat, chociaż przeskakujemy z miejsca do miejsca mamy wrażenie spójności tej kreacji. Chce się wracać do ery hyboryjskiej, gdzie wszystko jest proste, gdzie bohaterowie są potężniejsi i bardziej przebiegli od wrogów a historie kończą się dla głównego bohatera happy endem.

Dla miłośników fantastyki jest to pozycja obowiązkowa, chociaż najprawdopodobniej Ci tę książkę i te opowiadania już znają. Dla reszty będzie to ciekawostka z różnych powodów. Po pierwsze jest to jeden z fundamentów gatunku, na kanwie którego powstały niezliczone ksiązki, filmy i gry. Po drugie jest to podróż do przeszłości, do czasów kiedy mówiło i myślało się zupełnie inaczej i ciekawie jest zobaczyć jak wiele zmieniło się w te niecałe 100 lat.

Uwielbiam historie o Conanie bo to zazwyczaj coś więcej niż tylko latanie z mieczem i zabijanie potworów. To zajmujące fantasy z bardzo bogatym światem i wspaniałymi przygodami. Raz na jakiś czas otwieram kolejne opowiadanie i wsiąkam w ten magiczny świat.

Klasyka klasyk

Klasyka klasyk

Z proza Howarda zapoznałem się lata temu, gdy jeszcze jego opowiadania wydawały Iskry, Były to niewielkie zeszyty z krótkimi historiami. Później był czarny cykl Pik. Dość niedawno wydawnictwo REA wydało opasły tom z wszystkimi opowiadaniami Howarda o Conanie. Pomysł super, ale coś im nie pykło z tłumaczeniem. Conan i Pradawni Bogowie to chyba to. Ładnie wydana książka, z intrygującymi ilustracjami, Przejrzyste i estetyczne przejścia pomiędzy rozdziałami. Dużo materiału źródłowego. Najważniejsze to że opowiadania czyta się znakomicie. Pomimo że wszystkie historie są już mi znane. Jestem mega zadowolony że po Salomonie i Kullu kupiłem ten tom, pomimo że opowiadanie Howarda spoczywają już na moich półkach. To jak na razie najlepsze wydanie opowiadań Howarda.

To moje pierwsze zetknięcie z oryginalną postacią i uważam je za bardzo udane. Świetna antologia i ciekawe opracowanie tekstów. Od razu polubiłam Conana, bo przeciwieństwie od adaptacji oryginalna postać okazała się naprawdę ciekawa. Na pewno nie jest to tępy umięśniony barbarzyńca, tylko przebiegły, zdolny do chłodnej kalkulacji, odważny wojownik. Spodobały mi się cechy jakie autor nadał swoje postaci. Co prawda czasem Conan zachowuje się jak przerośnięte dziecko z ADHD, ale zawsze świadomie dokonuje swoich wyborów i nie tworzy sobie żadnych iluzji, ani o świecie, ani o sobie samym. Podoba mi się to jak Conan traktuje kobiety. Za to autor i postać mają u mnie dużego plusa.
Mam za to wątpliwości co do próby autora by połączyć wymyślone przez siebie narodowości z tymi istniejącymi obecnie. Howard przypisał narodowości miejscom, zapominając o migracjach plemion. Oczywiści jego opracowanie można traktować z przymrużeniem oka i po prostu cieszyć się z jego opowieści i czasem dość złośliwej charakteryzacji narodowości, które "odtworzył".

Bardzo dobra ,lepszy niż film

Bardzo dobra ,lepszy niż film