Włoskie szpilki

Okładka książki Włoskie szpilki
Magdalena Tulli Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Nisza
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362795093
Tagi:
opowiadania
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli
Ocena 7,5
Jaka piękna il... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdalena Tulli
Ocena 8,1
Ten i tamten las Alicja Rosé, Magdal...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
473 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
294
59

Na półkach:

Z "Włoskimi szpilkami" miałam problem tego samego typu co z "Traktatem o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego. Być może ponownym błędem było sycenie się przychylnymi opiniami z tego miejsca, nie mówiąc o tych na wskroś pozytywnych, widniejących na tylnej okładce. Nastawiłam się na literacki cud, zamiast na spokojną weryfikację.
Polska w okresie orła bez korony, autobiograficzna opowieść autorki o polsko-włoskich korzeniach, które niegdyś nie kojarzyły się z interesującą wielokulturowością, a stały się powodem do kpin i szyderstwa. Mnóstwo napięcia w relacjach pomiędzy introwertyczną, pozbawioną matczynej miłości, małą Magdaleną a jej wyniosłą rodzicielką, wykładowczynią uniwersytecką, powoduje, że zbiór, pomimo opisów i ciepła narracji, przepełniony jest goryczą.
Atmosfera podszyta lękiem, fałszem szkolnictwa, szarością Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, agresją szerząca się w kręgach najmłodszych, którzy w przedszkolach podczas zabaw wykrzykiwali "do spalenia!". Chociaż Tulli garściami czerpie z własnych doświadczeń, tak naprawdę mitologizuje przestrzeń, bohaterów, wydarzenia. Jej historia to bowiem uniwersalna opowieść o życiu po wojnie, o piętnie, traumatycznych wspomnieniach, egzystencji pod dyktandem potężnej ZSRR, niedowierzaniu w ogrom zbrodni hitlerowskich, kładących się cieniem na psychikę ocalałych, bezlitośnie prześladowanych. Dla kontrastu otrzymujemy coroczne wakacje w barwnym, przestrzennym Mediolanie, który jednak wydaje się zbyt doskonały dla ówczesnego pokolenia, aby prawdziwie żyć. Ta pesymistyczna wizja niezwykle uderza czytelnika.
W opowiadaniach-esejach, "labiryntach prozy", pisarka dystansuje się do swojej przeszłości, stara się rozliczyć z podłym czasem wyobcowanego dzieciństwa, istnienia samej dla siebie, z problemami z czytaniem i pisaniem, z kłopotliwą dwujęzycznością; próbuje także zrozumieć matkę, byłą więźniarkę Auschwitz, która pod koniec życia cierpi na Alzheimera i powraca do coraz to odleglejszych wydarzeń; jest przekonana, że wciąż trwa wojna. Opiekując się chorą, narratorka odtwarza obrazy, szuka swojego osobliwego miejsca w historii, punktu na mapie czasu. Osaczający ją komunizm odbiera nadzieję, ale i uzmysławia istotę życia oraz pamięci. Tulli we wspomnieniach dramatycznie stara się rozdzielić się na siebie samą i "ją", dzięki czemu zauważa, co jest naprawdę istotne. Ciągłe odczuwanie przykrości doświadczonych w szkole niweluje szansa samego życia, fakt, że konflikt zbrojny się zakończył, że obozy zagłady zostały zlikwidowane. Jest cierpienie, ponieważ jest życie.
Nie sposób ominąć bogatej symboliki. Począwszy od tytułowych szpilek matki, będących przedmiotem kąśliwych plotek ludzi w mieście, aż po włoski leksykon Palazziego dla dzieci, dzięki któremu Tulli dostrzegała, że "świat, w którym żyje, nie jest jedyny, a jego regulamin nie obowiązuje wszędzie”. Pisarka wplata w swoje historie mnóstwo metafor i obrazów, a wszystko po to, aby ukazać naszą narodową skazę, pozostałość po Holokauście, ale i niesłuszną nietolerancję, chłód panujący w relacjach rodzinnych, walkę o przetrwanie tożsamości, o nienaruszoną prywatność, ocaloną odmienność.
Poczułam tę uczciwość, ale nie potrafiłam wdrożyć się w fabułę opowiadań. Dałam "Włoskim szpilkom" czas - kilka dni przerwy - ale wciąż miałam wrażenie, że to nie jest styl, który lubię, że nieco męczy dalsze brnięcie przez staranne zdania, gorzkie zakamarki autobiografii Tulli. To nie tak, że w tej lekturze jest coś złego; w gruncie rzeczy uważam nawet, że jest w niej specyficzna magia. Być może to ja niewystarczająco się na nią otworzyłam, nie pozwoliłam jej dotrzeć do wnętrza? Zważając na objętość, być może kiedyś spróbuję ponownie. Muszę jednak przyznać, że skomplikowane analizowanie tej książki skłania mnie do sięgnięcia po "Tryby".

Z "Włoskimi szpilkami" miałam problem tego samego typu co z "Traktatem o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego. Być może ponownym błędem było sycenie się przychylnymi opiniami z tego miejsca, nie mówiąc o tych na wskroś pozytywnych, widniejących na tylnej okładce. Nastawiłam się na literacki cud, zamiast na spokojną weryfikację.
Polska w okresie orła bez korony, autobiograficzna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    901
  • Chcę przeczytać
    754
  • Posiadam
    133
  • Ulubione
    20
  • Literatura polska
    16
  • 2012
    16
  • Teraz czytam
    13
  • 2014
    13
  • Literatura polska
    13
  • 2018
    10

Cytaty

Więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Magdalena Tulli Włoskie szpilki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także