Plastusiowy pamiętnik ; Przygody Plastusia

Wydawnictwo: Siedmioróg
Kuba

Plastuś doczekał się tylu wydań, że nie sposób ich zliczyć. Ale żadne nie było tak eleganckie i wyjątkowe jak to w Serii limitowanej . Dwa najważniejsze utwory o ulubionym bohaterze polskich dzieci - Plastusiowy pamiętnik i Przygody Plastusia - zostały zebrane w tym wyrafinowanym tomiku, oprawionym w twardą oprawę z płóciennym grzbietem i opatrzonym subtelnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego, jednego z najwybitniejszych polskich grafików, jedynego Polaka nagrodzonego Światową Nagrodą IBBY w dziedzinie ilustracji dziecięcej. Warto sprezentować tę książkę w zupełnie starym stylu swojemu dziecku, chociażby po to, żeby umiało docenić uroki najwartościowszej grafiki i literatury z czasów swoich rodziców. Dodajmy, że Plastusiowy pamiętnik i Przygody Plastusia zostały wydane w Serii limitowanej z okazji osiemdziesiątych urodzin Plastusia.

źródło opisu: http://siedmiorog.pl/

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/

Przebudzona | 2015-03-24

Jak wspominam dzieciństwo to ta właśnie książka przychodzi mi na myśl jako jedna z pierwszych. Miło mi się ją czytało jako lekturę dla malucha :)

BeataP | 2016-04-25

Książka mojego dzieciństwa.
Nie wiem, czy więcej pamiętam z książki, czy bajek w telewizji, ale jedno wiem, że miałam swojego Plastusia w piórniku.

Z okazji 120 rocznicy urodzin Marii Kownackiej wydawnictwo Siedmioróg postanowiło wydać kolejną lekturę, która dołączyła do serii limitowanej. Oczywiście jak się już domyślacie bohaterem tej książki jest Plastuś. Mały wesoły plastelinowy ludzik, który zamieszkał w piórniku pewnej uczennicy. A my dzięki tej właśnie publikacji mamy okazję za jednym zamachem poznać wszystkie jego przygody. Zarówno te opisane w Plastusiowym pamiętniku jak i te opowiedziane w Przygodach Plastusia :) Takie dwa w jednym. Fajnie prawda?

Plastuś powstał w 1931 roku. Na początku jego przygody opisywane były w czasopiśmie o nazwie "Płomyczek". Dopiero po pięciu latach od tego momentu doczekał się on wydania książkowego. Jest to więc nie zły staruszek, a mimo to ten maluch wciąż cieszy i bawi dzieci w różnym wieku na całym świecie. Ja również bardzo go polubiłam, gdy będąc jeszcze małą dziewczynką zagłębiłam się w tą lekturę. Od zawsze lubiłam czytać i muszę przyznać, ze Plastusiowy pamiętnik to jedna z tych...

Ukochana bajka z dzieciństwa. Darzę ją niesamowitym sentymentem, bo wiążą się z nią piękne wspomnienia najmłodszych lat. Chyba każda dziewczynka chciała mieć takiego swojego Plastusia w piórniku z gumką i stalówką :) I aż żal serce ściska, że takich bajek już teraz nie ma.

Dzisiejsze dzieci są karmione telewizyjna komercją, z reguły nie wnoszącą żadnych pozytywnych wartości. Czasami jak tak patrzę na te wszystkie kreskówki, to mam ochotę tv wyrzucić przez okno. Bo większość z nich nie nadaje się do obejrzenia. Niestety, niewiele jest wartościowych i na prawdę fajnych bajek, takich z przesłaniem.

Jedyna szansa i nadzieja, żeby dzieci wiedziały co dobre a co złe jest w starszym pokoleniu które się wychowywały na takich książeczkach jak Plastuś. Bo kto inny nauczy młodsze pokolenie szacunku i dobra jak nie My?

| 2014-02-28
Przeczytana: 18 marca 2008

Najlepsza książka pod słońcem. Uwielbia Plastusia.Tą książkę czytałam też jak byłam w pierwszej klasie. Opowiadałam ją tysiące razy mamie i moim przyjaciołom aż w końcu pani (wychowawczyni) kazała ją całej klasie przeczytać.

Ewelinagor | 2018-02-14

Kolejna z ulubionych książek dzieciństwa. Co prawda część druga podobała mi się trochę mniej, ale z sentymentem wracam do wspomnień o plastelinowym ludziku.

paulinkalinka | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Pierwszy raz czytałam o Plastusiu jako małe dziecko, w I lub II klasie szkoły podstawowej. Książka pozostała w mojej pamięci w szczątkowych ilościach tylko dlatego, że po lekturze w szkole każde dziecko miało ulepić swojego Plastusia.
Do pozycji wróciłam jako dorosła osoba, nie z sentymentu, lecz z konieczności.
Książeczka napisana przyjemnie, lekko, z przyzwoitymi przygodami i zwrotami akcji. Trochę moralizatorstwa, ale było ono na porządku dziennym w czasach Kownackiej. Pytanie nasuwa się tylko jedno, czy dzisiejsze dzieciaki będą chciały zrozumieć inne realia? Drewniane piórniki, scyzoryki i gałganki. Nawet fakt przekazywania młodszym rocznikom elementarza nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistosci...

Bardzo ciekawa książka. Jedna z moich pierwszych lektur szkolnych... Takie piękne wspomnienia wiążą się właśnie z tą książką... =) Polecam.

Margaret | 2017-09-30
Przeczytana: 1970 rok

ha uwielbiałam plastusia i jak poszłam do 1 klasy to Mama zrobiła mi plastusia z plasteliny miałam w piórniku jak Tosia!

Przeczytana: październik 2006

Świetna książka dla najmłodszych. Polecam. :D