Kajko i Kokosz. Złoty puchar cz. 1

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Kajko i Kokosz, Mirmił, woje, zielarka
komiksy
takisobiejac

Pierwszy komiks Janusza Christy z serii przygód o Kajku i Kokoszu. Za poradą zdrajcy szambelana książę Mirmił wygnał ciotkę Kokosza, Zielachę (czarownicę). Tymczasem w grodzie Mirmiła pojawia się kompania rycerzy spod znaku Czarnego Trójkąta, którzy obiecali księciu wybudować prawdziwy zamek. Czarne Trójkąty z pomocą szambelana kradną Złote Prosię - ulubiony puchar Mirmiła. Książę popada w...

Pierwszy komiks Janusza Christy z serii przygód o Kajku i Kokoszu.

Za poradą zdrajcy szambelana książę Mirmił wygnał ciotkę Kokosza, Zielachę (czarownicę). Tymczasem w grodzie Mirmiła pojawia się kompania rycerzy spod znaku Czarnego Trójkąta, którzy obiecali księciu wybudować prawdziwy zamek. Czarne Trójkąty z pomocą szambelana kradną Złote Prosię - ulubiony puchar Mirmiła. Książę popada w depresję, gdyż tylko z niego miód mu smakuje. Kajko i Kokosz dowiadują się od ciotki Zielachy o całym spisku szambelana i Wielkiego Kompana. Odzyskują puchar, ale powtórnie go tracą. Dochodzi do bitwy pod chatą Zielachy. Szambelan i Czarne Trójkąty wypowiadają otwartą wojnę Mirmiłowi. Traci on swój gród, ale - dzięki podstępowi ciotki Zielachy - przejmuje nowo wybudowany zamek. Mirmił, Kajko, Kokosz i jego ciotka wyruszają ze skargą do króla. Komiks kończy się "Sądem Bożym" - pojedynkiem Mirmiła i Wielkiego Kompana. Dzięki kolejnemu fortelowi Mirmił wygrywa. Po powrocie do zamku - odnajduje, w stercie falsyfikatów, swoje Złote Prosię.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vattghern76 | 2014-09-21
Przeczytana: 20 września 2014

Jakże to MIŁO i przyjemnie móc znów po latach zasiąść do niezobowiązującej lektury tej KULTOWEJ już obrazkowej historii!

"Złoty Puchar" to pierwszy komiks jaki w ogóle dane mi było przeczytać w dzieciństwie, wyszperany gdzieś na górnej szafce w kuchni, schowany przede mną by móc mi go podarować dopiero pod choinkę. Wyszperany więc i przeczytany z wypiekami na dziecięcej twarzy od deski do deski na dłuuugo jeszcze przed pierwszą gwiazdką!

Obecna wersja różni się rzecz jasna od tamtej z lat 80. Jest w pełnym kolorze i w 3 częściach miast 2. Perypetie, bohaterowie i historia sama pozostaje jednak nieśmiertelnie ta sama! CUDOWNA, precyzyjna i malownicza kreska Christy! Świetny scenariusz, genialne chwilami dialogi i teksty, które nijak się nie postarzały i potrafią ciągle bawić nawet po tylu latach, osobnika z tyloma latami na karku!

Te opowieści są najzwyczajniej NIEŚMIERTELNE! Nostalgicznie piękne, szczegółowo odmalowane, genialnie napisane! Po latach u mnie znów na półce w...

Beremis | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 09 września 2014

Powrót do komiksu po latach. I całkiem mile spędzona chwila. Prosta historyjka z humorem. Cały czas się broni.

CubeX | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Chronologicznie to pierwsza z albumowych opowieści o dziejach wojów Mirmiła. Np. zamiast Jagi mamy tu jeszcze Zielachę - niezamężną, bowiem Łamignat pojawi się dopiero w przyszłości. Nie ma też jeszcze Zbójcerzy, itd. Sama historia jest jednak bardzo ok. Lekturka łatwa, miła i przyjemna. W moim przypadku - bez względu na wiek.

George Klunej | 2018-09-17

o Kajku i Kokoszu można napisać tylko jedno: wybitny :)

Nie rozbijajmy się na ocenę poszczególnych tomów... (bo oberwałoby się borostworom :P )

Bizet | 2015-04-23

Klasyka!!! Miło wspominam i często wracam. Wersja kolorowa mniej mi się podoba, ale ważne,że Christa wciąż żyje w świadomości czytelników!!!

roots_reggae | 2012-02-24

Pewnie gdybym nie czytał w dzieciństwie Kajka i Kokosza teraz by mnie nie wciągnęły :) Przyjemnie się czyta ponownie po wielu latach ^^

Adam | 2010-09-20
Przeczytana: 1988 rok

Czytana w dzieciństwie seria komiksów o "Kajko i Kokoszu" do tej pory wywołuje miłe wspomnienia. Komiksy pełne dobrego humoru myślę, że i obecnie znajda wśród najmłodszych wielu wiernych czytelników. Tytułowy "Złoty puchar" trzyma poziom, polecam! :)

Robert K-ski | 2019-03-30
boookster | 2019-02-25