rozwiń zwiń

Wieś

Okładka książki Wieś
Iwan Bunin Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Деревня
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1985-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8320536405
Tłumacz:
Seweryn Pollak, Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Petersowa
Tagi:
Rosja obyczaje XX wiek
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Po mistyce „rosyjskiej cywilizacji” Dostojewskiego, po lustrzanym odbiciu codzienności rosyjskiej w opowiadaniach Czechowa, czy po trafnych satyrach Gogola na tzw. rosyjską duszę, wszystko inne w rosyjskiej literaturze wydaję się już mniejsze i odtwórcze. Takie uczucie towarzyszyło mi przy lekturze „Wsi” Iwana Bunina. Aby było jasne, uważam, że jest to dobry kawałek literatury, ale po spuściźnie wspominanych wielkich ojców literatury rosyjskiej, opisywana książka wydawała mi się już tematycznie wyeksploatowana i odtwórcza, a przez to nudna.
Ciekawą postacią był jednak sam pisarz Iwan Bunin. Przedrewolucyjny literat, któremu w wieku średnim przyszło obserwować rewolucję bolszewicką w Rosji. Na emigracji we Francji zaznał nazistowskiej okupacji. Już u kresu życia zaobserwował triumf Armii Czerwonej na frontach II Wojny Światowej i sowiecką dominację w Europie. Wszystko to razem wywołało u już starego człowieka fascynację nową socjalistyczną Rosją. Po drodze „przytrafiła się” pisarzowi nagroda Nobla (1933r.), ale wydaje mi się, że był to raczej gest wsparcia oporu ówczesnej inteligencji krajów demokratycznych przeciwko komunizmowi i faszyzmowi, niż prawdziwe docenienie dorobku literackiego.
Pisarz swoim opowiadaniem „Wieś” chciał za wszelką cenę zaszokować czytelnika. Przedstawiając turpistyczny obraz wsi rosyjskiej z przełomu wieków XIX/XX. Malowniczo oddaje prymitywne warunki bytowania chłopstwa i ich niski poziom intelektualno-moralny. Nie można zapominać, że taka sytuacja ekonomiczno-socjalna była dość powszechna w Europie. Przypomnę chociażby „Ludzi Bezdomnych” Żeromskiego, gdzie w latach 20-tych XX w. na polskiej wsi była powszechna praktyka pozbywania się z domostw ludzi starszych i chorych. Jakie idee przyświecały pisarzowi, przy tworzeniu tego dzieła? Trudno powiedzieć, gdyż nie przedstawił żadnego rozwiązania ani nie opowiedział się za żadnym programem dla reform w Rosji. Z jego życiorysu wiadomo, że nie za bardzo popierał społeczne idee postępu. Większość życia spędził wśród arystokratów, a później między postfeudalnymi uciekinierami z rewolucyjnej Rosji.
Ludowe powiedzenie mówi: „Koń jaki jest, każdy widzi”. Literackie pławienie się w ubóstwie, zacofaniu najniższych klas społecznych, bez moralizatorstwa lub wskazania drogi do zmiany tego stanu rzeczy, jest dla mnie mało pociągające.

Po mistyce „rosyjskiej cywilizacji” Dostojewskiego, po lustrzanym odbiciu codzienności rosyjskiej w opowiadaniach Czechowa, czy po trafnych satyrach Gogola na tzw. rosyjską duszę, wszystko inne w rosyjskiej literaturze wydaję się już mniejsze i odtwórcze. Takie uczucie towarzyszyło mi przy lekturze „Wsi” Iwana Bunina. Aby było jasne, uważam, że jest to dobry kawałek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    181
  • Chcę przeczytać
    126
  • Posiadam
    28
  • Literatura rosyjska
    11
  • Studia
    6
  • Literatura Rosyjska
    4
  • Rosja
    4
  • Audiobook
    3
  • 2014
    3
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Iwan Bunin Wieś Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także