Przepowiednia Szeherezady

2011-10-05
2011-10-05
Dobromiła Jankowska
Szeherezada historie Liban

Szczerze mówiąc najbardziej mnie interesowała końcówka i może kilka rozdziałów opisujących parę osób z rodziny Fatimy. Koniec jednak był inny niż myślałam przez co książka ogólnie wydała mi się ciekawa ale czasem ciężko było mi przebrnąć przez jakieś rozdziały. Długo zajęło mi czytanie jej.

2041

Jeśli opowieści "prawdziwej" Szeherezady byłyby tak porywające jak ta powieść, to na pewno nikt o zdrowych zmysłach nie wytrzymałby 1001 nocy ;) Nie, źle to napisałam... ja nie wytrzymałabym, bo przecież gusta są różne.
Miało być ciekawie, a było nudnawo. Szkoda.

Miało być ciekawie, a było nudnawo. Szkoda.

Bardzo przyjemna, ciepła i wesoła historia pewnej barwnej rodziny, a wszystko pod czujnym okiem nowoczesnej (dość mocno różniącej się od tej z "Księgi tysiąca i jednej nocy"),ale jednak również "ludzkiej" Szeherezady, którą szybko polubiłam. Książka jest lekka, przez co wręcz się ją pochłania. Podczas czytania naprawdę trudno się nie uśmiechać, tyle tam radosnych sytuacji, wydarzeń, bohaterów i przemyśleń. Polecam na wakację.

Zrządzeniem losu wpadła mi w ręce na wakacjach bardzo przyjemna książka. Normalnie bym jej nie wybrała, ale ponieważ rozładował mi się czytnik a bez czytania wytrzymać nie mogę ruszyłam na poszukiwania czegoś do czytania. Warunek był jeden: byle to nie był romans. W Biedronce trafiłam na Przepowiednię Szeherezady.

Główną bohaterką jest 85-letnia Fatima. Pewnej nocy staruszkę odwiedza nieśmiertelny duch Szeherezady. Prosi ją, aby przez 1001 nocy opowiadała jej historie ze swojego życia. Szeherezada mówi również, że: „gdy kończą się nasze opowieści, kończy się też życie”. Fatima pragnie wykorzystać ten czas nie tylko na wspominanie minionego czasu, ale przede wszystkim na uporządkowanie ziemskich spraw. Pragnie znaleźć żonę dla wnuka Amira, zdecydować któremu członkowi dużej familii przekazać dom w Libanie, układa instrukcje pogrzebowe, dzieli pamiątki rodzinne. Czy zdąży?

Lekka, słodko-gorzka saga rodzinna. Poznajemy poszczególnych członków rodziny Abdullahów, Amerykanów arabskiego pochodzenia. Każdy dobrze, realistycznie opisany, mający swoje radości, smutki i przede wszystkim tajemnice. Świetnie przedstawione skomplikowane relacje rodzinne. Ciekawa, niebanalna opowieść. Jedyna w swoim rodzaju. Dodatkową zaletą książki są liczne informacje na temat kultury arabskiej. To co najbardziej przypadło mi do gustu to to, że religia nie jest w tej historii najważniejsza. W dużej części książek, której bohaterowie są muzułmanami akcja krąży wokół surowych zasad islamu i tego jak one wpływają na ich losy. Tu religia jest ważna, ale nie w centrum. Najważniejsza jest rodzina: relacje jakie panują pomiędzy poszczególnymi członkami.

Na wakacje ( i nie tylko) w sam raz :)

Główną bohaterką jest 85-letnia Fatima. Pewnej nocy...

2034

"Przepowiednia Szeherezady" to wbrew pozorom nie żadna baśń tylko opowieści z życia 85-letniej Arabki, Fatimy, żyjącej w Stanach Zjednoczonych.
Fatima rozwiodła się po 80-tce ze swoim drugim mężem i przeniosła do wnuka, Amira. W pierwszą noc w domu wnuka, Fatimę odwiedziła Szeherezada, wielka arabska bajarka, i przepowiedziała jej koniec życia za 1001 nocy. Spotykały się odtąd w każdy wieczór i każdego wieczora Fatima musiała opowiedzieć jedną historię ze swojego życia. Wnuk był zmartwiony, że babcia, co wieczór głośno rozmawia sama z sobą. Opiekował się nią najlepiej jak umiał i co tydzień wysyłam do krewnych maila z informacjami o babci. Za informacje otrzymywał czeki, z których utrzymywał staruszkę. Fatima miała 9 dzieci, a na starość pozostały jej zdawkowe rozmowy przez telefon i opieka wnuka.
Po 992 nocy z Szeherezadą, wiedząc, że pozostało jej już niewiele czasu, Fatima postanawia skupić się na ożenieniu wnuka przed swoją śmiercią. Nie ma łatwego zadania, bo Amir jest gejem.... Czy uda jej się zrealizować swoje zamierzenie? Czy faktycznie przepowiednia Szeherezady się spełni? Poczytajcie!

Książka jest bardzo ciekawa - napisana w sposób lekki i dowcipny. Ukazuje życie Arabów na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Ich kulturę i sposób życia, przywiązanie do tradycji.
To piękna opowieść - byłam zaskoczona, że tak mnie wciągnęła - nim się obejrzałam już był koniec....
To inna historia niż szereg książek traktujących o porwaniu, trudach życia w państwach arabskich - to taka współczesna opowieść z 1001 nocy.
Pięknie wydana - aż się prosi, aby ją wziąć do rąk! Zachęcam wszystkich zainteresowanych kulturą wschodu do spojrzenia na nią z innej strony - warto!

2090

Bardzo ciekawa i ciepła opowieść o Fatimie-mieszkance Libanu która wyemigrowała z mężem do USA.Rozmowy bohaterki z Szeherezadą pokazują życie licznej arabskiej rodziny,ich zwyczaje i dostosowanie się do amerykańskich realiów.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • XLiteratura arabska i orientalna