Ciemność przed świtem

Tłumaczenie: Ewa Ratajczyk
Cykl: Ciemność przed świtem (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Darkness Before Dawn
wampiry
Naddia

Dwaj bracia wampiry, dwaj synowie władcy nieśmiertelnych zakochani w tej samej śmiertelnej dziewczynie Zbudowaliśmy mur, by ich powstrzymać. Lecz jesteśmy więźniami zamkniętymi w spustoszonym mieście, żyjącymi w strachu przed zapadającą ciemnością… Myślałam, że wiem wszystko o tych potworach. Ale nic nie przygotowało mnie na spotkanie z ich władcą… i jego synem.Czy mogę mu zaufać? Wampiry...

w strachu przed zapadającą ciemnością…
Wampiry opanowały świat. Ludzie żyją w spustoszonych miastach, chroniąc się za ich wysokimi murami. Tylko tu są względnie bezpieczni – dopóki będą składać nowemu władcy ofi arę.
Siedemnastoletnia Dawn Montgomery jest wysłanniczką Denver, łącznikiem pomiędzy ludźmi i wampirami – najmłodszą, odkąd ustanowiono tę funkcję. Pogodziła się z tym, że musi opuszczać mury miasta, by na dworze władcy wampirów negocjować z nim jego przerażające żądania…

Wszystko się zmienia, kiedy w życie Dawn wkracza Victor, syn władcy nieśmiertelnych Lorda Valentine’a. Czy chce
tego, co wszystkie wampiry? Czy pragnie czegoś więcej – jej serca? I czy ich uczucie ma jakąkolwiek przyszłość, gdy pojawi się rywal, który pożąda Dawn tak samo mocno, jak władzy i krwi…

J.A. London to Jan i Alex Nowasky – pisarski duet matki i syna. Jako Rachel Hawthorne Jan napisała wiele powieści dla młodzieży, między innymi bestsellerową serię Strażnicy Nocy.
Ciemność przed świtem to ich pierwsza wspólna książka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1288/ciemno...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1288/ciemno...»

Opinie czytelników (1934)
Beatrycze | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Książka napisana bardzo chaotycznie, dużo zbędnych i nic nie wnoszących dialogów i opisów. Historia może i ciekawa, gdyby tylko była lepiej przedstawiona i mam wrażenie jakby niedokończona, wiele wątków nie zostało wyjaśnionych.
Czyta się szybko, ale nie dlatego, że tak wciąga, tylko dlatego, że ma duże litery:)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka mile mnie zaskoczyła. Momentami wydaje się może za bardzo przewidywalna, ale ogólnie świetnie się ją czyta. Bardzo przypadli mi do gustu Victor i Dawn. Z niecierpliwością czekam na kontynuację po polsku.

"Ciemność przed świtem" to książka w sam raz dla nastolatek. Jest dziełem Jan i Alex Nowasky. Jan jest bardziej znana jako Rachel Hawthorne i jest autorką serii Strażnicy Nocy (seria wydana w Polsce przez wydawnictwo Amber). Ta książka jest wspólną pracą matki i syna.

Akcja książki toczy się po wojnie z wampirami. Miasta są otoczone murami chroniącymi przez wampirami i na odwrót. Akcja rozwija się powoli, a jednocześnie trzyma w napięciu. Język książki jest prosty i zrozumiały. Tej książki nie da się tak po prostu zacząć czytać i odłożyć. Ona niesamowicie wciąga. Jak już się ją zacznie to trzeba ją skończyć do samego końca, który z pewnością zaskoczy nie jedną z czytelniczek.

Ja sam jestem pod wrażeniem "Ciemności przed świtem". Przeczytanie jej zajęło mi kilka...

elyria | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, 52 (2015 rok)

Nie będę ukrywać, że przez jakiś czas nie mogłam sięgać po książki, w których prym wiodły wampiry. Po prostu tematyka z nimi związana kolokwialnie mówiąc „przejadła mi się”. Jednak postanowiłam dać krwiopijcom kolejną szansę. Oprócz tego skusiła mnie przepiękna okładka książki. Mroczna i tajemnicza, w ciemnych barwach, z dziewczyną w cudownej czarnej sukni. I miałam nadzieję, że Ciemność przed świtem nie okaże się książką z piękną okładką, której treść pozostawia wiele do życzenia.

Widzę pustkę w twoim sercu. Chciałbym umieć ją wypełnić. Ale wiem też, że blizny, które czujesz w środku, umacniają cię. Sprawiają, że jesteś sobą. Życie kształtuje cię w równym stopniu, co śmierć.*

Wampiry opanowały świat. Ludzie, hipotetycznie bezpieczni zostali oddzieleni wielkim murem od pozostałych miast. Podpisanie traktatu Wamp-Lu miało zapewnić mieszkańcom Denver spokój i bezpieczeństwo, w zamian za ofiarę, czyli regularne dostawy krwi. Siedemnastoletnia Dawn jest wysłanniczką miasta Denver,...

Przeczytawszy opis książki pomyślałam,że będzie to dobra powieść młodzieżowa.Ale czy tak było ? Niekoniecznie.
Rzeczą,na którą zwracam największą uwagę jest język,jakim książka została napisana.Nie akceptuje pustych,bezsensownych opisów i drętwych dialogów,jak też silnie ''młodzieżowego'' języka.Dlatego też,książka ''Ciemność przed świtem'' rozczarowała mnie,ponieważ posiada to wszystko.
Książki dla młodzieży mają to do siebie,że często występują w nich denerwujący,infantylni bohaterzy i ''miłość'' od pierwszego wejrzenia.
Role te grają Dawn,wysłanniczka miasta Denver i Victor,ponad 400 letni wampir (nie jestem co do tego pewna,jak coś przekręciłam to pisać :D).
A teraz zobaczcie - żyjesz sobie przez 400 lat,ale dopiero teraz spotykasz dziewczynę,w których zakochujesz się od razu,gdy ją ujrzysz.Na dodatek ona jest człowiekiem i wysłanniczką ..... Nie kupuje takiej ''miłości''.
Myślałam,że książka w jakiś sposób mnie zaskoczy,jednak jest ona tak przewidywalna ! Sin jako wampir ......

immortal15 | 2014-07-12

"- Złapiesz mnie, jak spadnę, co? - pytam.
- Złapię cię, zanim zdążysz się ześlizgnąć."

kasandra_85 | 2013-01-15
Przeczytana: styczeń 2013

Hybrisa | 2014-10-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 października 2014

"Nie tylko potwory mają kły"

"Ciemność przed świtem" to dzieło pisarskiego duetu matki z synem. W skład trylogii wchodzi również "Blood-Kissed Sky" oraz "After Daybreak", dotychczas nie opublikowane w Polsce.

Od czasów "Zmierzchu" literaturę paranormal romance z wampirami w roli głównej omijam szerokim łukiem. Książka J. A. London skusiła mnie tajemniczą okładką, a bardzo niska cena zrobiła swoje. Sięgając po nią nie miałam wygórowanych oczekiwań. Tym bardziej efekt końcowy mnie zaskoczył.

Po trzydziestoletniej wojnie z wampirami na świecie panuje złudny pokój. Podpisanie traktatu Wamp-Lu miało zapewnić mieszkańcom Denver spokój i bezpieczeństwo. Tymczasem zostali zamknięci i odgrodzeni od innych miast monstrualnym murem, za którym czają się one - istoty nocy - oczekujące od ludzi całkowitego posłuszeństwa i regularnych, obfitych dostaw krwi. W zniszczonym i splądrowanym mieście siedemnastoletnia Dawn zostaje wybrana na wysłanniczkę ludzi. Ma za zadanie prowadzić negocjację z...

Created_Eternity | 2013-01-18
Przeczytana: 02 stycznia 2013

"Ciemność przed świtem" jest dziełem matki i syna - Jan i Alex Nowasky. Jako Rachel Hawthorne Jan napisała wiele powieści dla młodzieży. Osobiście nie czytałam żadnej innej książki spod jej pióra.
Muszę przyznać, że miałam pewien dystans, co do tej książki. No, bo czy jakakolwiek książka o wampirach, może jeszcze być oryginalna? Co prawda tematyka wampirów jeszcze mi się nie znudziła, ale jestem pewna, że to tylko kwestia czasu. Nie wiedziałam, czego mam się po tej książce spodziewać. Rozczarowania? Zachwytu? Irytacji? Jednak po pierwszych rozdziałach tego dzieła, żadna z wymienionych emocji mi nie towarzyszyła.
Zacznijmy od tego, że książka ma krótkie rozdziały, dzięki czemu szybko się ją czyta. Brak w niej zbędnych opisów, a przepełniona jest w zwroty akcji. Na szczęście J.A. London nie zrobili z wampirów słodkich, udomowionych i niegroźnych stworzeń. Nie przepadam za książkami, gdzie wampiry są nieszkodliwe. To się kłóci z ich pierworodnym zadaniem w książkach, czy filmach. W...

Kasia1101998 | 2016-02-17

Pomysł na książkę fajny, ale już lekko oklepany. W ogóle książka jest chaotyczna i nie widzę wielkiego powiązania z wydarzeniami w książce. Ale jako miły przerywnik na wieczory-w sam raz.

marysiaa_2 | 2018-03-02

Motyw dość powtarzalny, aczkolwiek przedstawiony w ciekawy sposób. Bardzo przyjemna książka. Szkoda tylko, że na razie nie ma kolejnej części.

zobacz kolejne z 1924