Ciemność przed świtem

Okładka książki Ciemność przed świtem J.A. London
Okładka książki Ciemność przed świtem
J.A. London Wydawnictwo: Amber Cykl: Ciemność przed świtem (tom 1) fantasy, science fiction
Ciemność przed świtem (tom 1)
Darkness Before Dawn
Amber
2012-05-22
2012-05-22
Ewa Ratajczyk
wampiry

Okay, opowiem Wam historię, jak przez przypadek natknęłam się na historię którą czytałam 8 (!!) lat temu, jeszcze w gimnazjum, wypożyczoną z biblioteki miejskiej (również przez przypadek xd - polski tytuł to "Ciemność przed świtem" i jest tylko pierwszy tom przetłumaczony)
biorąc pod uwagę, z jakim teraz tekstem pracuję, czytam wszystko jak leci z wampirami, więc się mega ucieszyłam, że w czeluściach czytnika wygrzebałam ebooka z nimi, którego jeszcze nie czytałam - tylko że to była druga część. I się zastanawiam, a halo, gdzie mam pierwszą? Także popełniłam jej zakup w ciągu ułamka sekundy (w oryginale) i zaczęłam czytać niczego nie świadoma.
Czytam, czytam prolog i mam istne deja vu. Jakby... co jest?
Dochodzę do pierwszego rozdziału, bohaterka ma na imię Dawn... miasto otoczone murem przed wampirami. I tak sobie myślę: "Kurde, jeśli tu będzie TA scena w kinie, na koniec się coś zesra mocno, a ten fajny typ będzie mieć na imię Vincent albo Victor, to ja chyba świętego Graala odnalazłam!"
Kończę pierwszy rozdział, Dawn jest delegatką Denver w sprawach ludzko-wampirowych (wampirzych?),by rodzina starych (czy tam Stara Rodzina) wampirów sprawująca tak jakby władzę nad miastem była szczęśliwa, że mają odpowiednie dostawy krwi od dawców z miasta. Mamy jej przyjaciółkę Tegan (która swoją drogą w drugiej części razem z Faith to taki mood, że o nie wiem xd),z którą wybrała się na imprezę blisko muru. Wiecie jak typowe 17 latki. Tegan w międzyczasie odurzono, więc dziewczęta zabrały się stamtąd do trambambaja. Okazuje się, że są tam wampiry i noszenie kołka przy sobie na niewiele się zdaje Dawn. (A, może zapomniałam wspomnieć, że Dawn jest po uszy zakochana w Michaelu, swoim przyjacielu z dzieciństwa i tworzą szczęśliwą parę *ekhu* do czasu).
Szczęście chciało, ze wampiry zostają zabite (Lessers to chyba będą po prostu niższe wampiry) przez nieznajomego, który zabiera dziewczyny w bezpieczne miejsce... do kina!
Koniec historii. Znaczy mojej bawienia się w Indiana Jonesa. Bo to była TA książka, przez którą tyle tygodni nie mogłam spać, bo nie umiałam wtedy zbytnio angielskiego, a na drugi tom się nie zapowiadało, a do tego historia kończy się w takim momencie, że aż nie wypada. (chociaż ja tego Z PEWNOŚCIĄ nie powinnam mówić xd - kto wie, ten wie)
Wybawiciel to Victor (także z pamięcią jednak nie tak źle) i wiecie co? Victor Valentine jest w mojej topce książkowych chłopaków. Był, jest i myślę, że jeszcze na trochę się tam utrzyma. Uwielbiam typa, aczkolwiek w 3 tomie mi nieco podpadł, ale o tym innym razem.
Dawn można zarzucić, że to taka typowa Mary Sujka, ale mi aż tak nie przeszkadzała, bo historia jest taka napakowana akcją oraz zwrotami akcji (kilka poważniejszych można się domyślić, ale i tak sprawiały ogromną radochę!). Chyba świadczy o tym najlepiej fakt, że z cała trylogia uporałam się w 2,5 dnia.
Także przez książkę się dosłownie płynie i świetnie się przy niej bawiłam, jeśli ktoś potrzebował odmóżdżacza z wampirami oraz dystopią.

39/22/131

39/22/131

Książka bardzo lekka, czyta się ją szybko i przyjemnie. Nie jest obszerna, zawalona akcją czy opisami, szkoda że historia się urywa, liczę na tłumaczenie dalszych tomów.

brnę, brnę i przebrnąć nie mogę.
Zachęcona opiniami i ocenami, szybko sięgnęłam po tę książkę.
Gatunek ulubiony: motywy, wampiry... wszystko co kocham i po co chętnie sięgam znajduję się również i w tej książce, ale tak jak zazwyczaj chłonę takie lektury w jeden, góra dwa dni, tak przy tej spędzam juz 5 dzień i czuję, że zmuszam się do kolejnych rozdziałów, z nadzieją, że może kolejna strona mnie zaciekawi co niestety nadal się nie dzieje, i nie zapowiada się na dotrwanie do końca, a jestem już w polowie
Szkoda :/

brnę, brnę i przebrnąć nie mogę.
Zachęcona opiniami i ocenami, szybko sięgnęłam po tę książkę.

Najlepsza książka o wampirach ❤️ moim skromnym zdaniem saga "Zmierzch" nie może dorównywać tejże pięknej historii.
Okropnie ubolewam nad tym, że nie ma kolejnych części w wersji polskiej, ale to mnie nie powstrzyma przed czytaniem! 😂 Właśnie sięgam po drugą część w wersji angielskiej "Blood-kissed Sky".

Książka świetna, nie mogłam się od niej oderwać. Akcja toczy sie w zawrotnym tempie i jest z szokującym zakończeniem. Powieść o wampirach które są przebiegłe i muszą przestrzegać paktu. Straszny Lord i jego syn oraz wysłanniczka która jest człowiekiem. Dawn się nie poddaje mimo straty najbliższych jej osób. Bardzo mi się podobała i czekam na kolejne części tej autorki...

Książka wciągająca i szybko się ją czyta. Cudowna okładka, trochę tajemnicza, trochę mroczna, ciut ponura, z czarnowłosą dziewczyną w ślicznej czarnej sukience.
Książka potrafiła momentami sprawić, że uśmiech pojawił się na mojej twarzy. Jednym z takich fragmentów jest np.ten:
"- Stoisz przed głową rodu Valentine, sama, w środku pustkowia, negocjując życie wszystkich w mieście, kiedy jeden błąd może kosztować cię życie, i mówisz, że to nudne?
-Skoro tak to ujmujesz...".
Książka opowiada losy Dawn Montgomery, która po śmierci rodziców przejmuje ich funkcję negocjatora z wampirami. Nie jest to łatwe zadanie w świecie opanowanym przez wampiry. Podczas pewnej nocy tuż przed pierwszym, samodzielnym spotkaniem z Valentinem, Dawn zostaje uratowana przed zgrają wampirów przez młodego nieznajomego mężczyznę (Victora),którego mylnie postrzega jako Strażnika Nocy. Jednak Victor okazuje się być synem władcy nieśmiertelnych Lorda Valentine’a. Od tego momentu wszystko się zmieni. Czy Dawn poradzi sobie z powierzoną jej funkcją? Czego naprawdę chce od niej Viktor? Czy uda im się obalić starego wampira? Kim jest Set i co tak na prawdę knuje? Na te i na wiele więcej pytań dostaniecie odpowiedź czytając tę książkę.
Moim zdaniem najlepsze wypowiedzi Viktora, które obrazują jak powinna wyglądać prawdziwa miłość:
*"Odkąd cię poznałem, po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, o co walczę. Jesteś dla mnie każdym wschodem słońca, którego nigdy nie zobaczę."
*"- Złapiesz mnie, jak spadnę, co? - pytam.
- Złapię cię, zanim zdążysz się ześlizgnąć."
Jedyne minusy książki to:
- Najciekawsza moim zdaniem akcja zaczyna się pod koniec książki, a książka kończy się zostawiając niedokończoną historię, czego nie cierpię.
- Wydawnictwo postanowiło nie kontynuować wydawania kolejnych części.
Dlatego jeśli lubisz książki o wampirach i nie przeszkadzają ci niedokończone wątki lub nie sprawia ci problemu czytanie po angielsku( kolejne części) to polecam Ci tę książkę.

Motyw dość powtarzalny, aczkolwiek przedstawiony w ciekawy sposób. Bardzo przyjemna książka. Szkoda tylko, że na razie nie ma kolejnej części.

Super... szkoda tylko że nie ma dalszych części przetłumaczonych...

Super... szkoda tylko że nie ma dalszych części przetłumaczonych...

Zakochałam się i nie mogę zrozumieć dlaczego ta książka ma tak słabe branie, że nie wydali drugiej i trzeciej części...

• Wampiry