Nasz syn zostaje mnichem

Okładka książki Nasz syn zostaje mnichem Kiyohiro Miura
Okładka książki Nasz syn zostaje mnichem
Kiyohiro Miura Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Życie po japońsku reportaż
reportaż
2001-01-01
Barbara Słomka
japonia buddyzm zen biografia

Lisioł zostaje mnichem?

Lisioła zaciekawiło ostatnio życie buddyjskiego mnicha. Siedział w ciepłym fotelu i wyobrażał sobie postawnego wojownika przy tuszy z wielką naginatą, który zna wszystkie sutry na pamięć i wygrywa z ich pomocą serca ponętnych lisic. Tak, to jest to, czego Lisioł w tym momencie potrzebuje. Przejrzał się w lustrze, napinając mięśnie – lustro z trudem powstrzymało chęć rozlecenia się na milion kawałków. Ujdzie, stwierdził pod nosem, spakował się i wybiegł z norki w poszukiwaniu najbliższej buddyjskiej świątyni. Opat obejrzał Lisioła sceptycznym okiem, ale postanowił dać mu szansę. Szybko nasz bohater przekonał się, że życie buddyjskiego mnicha nie jest usłane pięknymi lisicami i pojedynkami na śmierć i truskawki. Naginatę musiał zamienić na miotłę, bo przecież świątynia i teren wokół wymaga ciągłych porządków. Zamiast podrywów były nudne medytacje, które przyprawiały Lisioła o niekontrolowane ataki drzemek, a na koniec jeszcze umiar w jedzeniu! Prawdziwa tragedia! Lisioł więc pozbierał swoje rzeczy, podziękował za pobyt i dał dyla do norki w tempie ekspresowym! Jeśli jednak jesteście ciekawi, jak wygląda droga do zostania buddyjskim mnichem, zajrzyjcie do książki Kiyohiro Miura "Nasz syn zostaje mnichem", w której młody człowiek decyduje się na ten ciekawy życiowy krok, natomiast jego rodzina niekoniecznie wie, co z tym fantem zrobić. Książeczka jest niewielkich rozmiarów, ale warta uwagi.

Lisioł zostaje mnichem?

Nie wiem, do sprawiło, że ta książka tak mnie rozczarowała - może tłumaczenie, może styl autora, dla mnie sztuczny w dialogach i nie dość sprawny w oddaniu emocji towarzyszących rozstaniu z synem - zwłaszcza, że autor podobno jest w Japonii znany, ceniony, popularny i nagradzany (chyba że to moja zachodnia wiara w magię nagrody literackiej, ostatecznie Hitomi Kanehara za swoje żenujące powieścidełko też dostała nagrodę im, Akutagawy).
To, co może w tej powieści - reportażu, eseju, wspomnieniu? - poruszać, budzić kontrowersje, bulwersować, to częściowe wymuszenie na nastoletnim chłopcu porzucenie życia świeckiego na rzecz wyświęcenia na mnicha zen, oraz towarzysząca tej decyzji motywacja. Do refleksji nad tym, czym może być religia i nad moralną odpowiedzialnością rodziców.

Opowieść ojca jak to syn zostaje buddyjskim mnichem, w zasadzie bez fabuły, ciekawostka

• Japonia
  • Literatura japońska