Wu. Chińska cesarzowa

Tłumaczenie: Małgorzata Szubert
Wydawnictwo: Świat Książki
Wu: The Chinese Empress Who Schemed, Seduced and Murdered Her Way to Become a Living God
978-83-247-1097-3
Chiny, cesarzowa
Pistacia

Barwna, pełna anegdot i bogato ilustrowana biografia cesarzowej Wu (żyjącej w VI wieku) to zarazem dramatyczna historia o miłości, kłamstwach, morderstwach i władzy na egzotycznym tle średniowiecznych Chin. Wu była piękna, sprytna i nie wahała się przed niczym, by osiągnąć swoje cele. Jak to się stało, że służąca stała się najważniejszą cesarską konkubiną i w wieku trzydziestu lat sięgnęła po niedostępną dla kobiet, najwyższą władzę w państwie? Autor, oddzielając prawdę od fikcji, miał niezwykle trudne zadanie: zarówno sama Wu, jak i jej protektorzy robili bowiem wszystko, by historia zapamiętała tylko ich kłamliwą wersję wydarzeń...

[opis wydawcy]

Możemy prześledzić losy chyba najsłynniejszej cesarzowej Chin z historycznego punktu widzenia. Dla mnie to pierwsza tego typu lektura poza powieściami, w których jak wiadomo autorzy snują opowieści bardziej lub mniej trzymając sie faktów.
Podoba mi się to,że o ile bohaterką tej pracy jest owa cesarzowa o tyle nie poznajemy jej w wąskim tego słowa znaczeniu a z całą paletą osób,które miały kiedykolwiek z nią styczność ( te o których wiadomo) i bogato zakreślonych zdarzeń historycznych, wszelkich zmian jakie następują za jej życia. Tak wiec mamy nie tylko portret silnej, bezkompromisowej kobiety ale obraz Chin w VII, powstawanie dynastii Tang, wojny z Koreą, kontakty z Turcją, relacje rodziny rządzącej, wpływy doradców cesarskich itd.

Na dworze toczyły się zakulisowe rozgrywki oczywiście o władzę tak samej Wu jak poszczególnych ministrów i popleczników cesarza. Intrygi samej Wu na rzecz skupienia władzy w swoich rękach, najpierw będącej jako głos swojego męża wycieńczonego już...

BaskaB | 2014-10-02
Przeczytana: 01 października 2014

Rzetelna biografia cesarzowej Wu Zetien oparta na dostępnych dokumentach historycznych. Wartościowa i ciekawa pozycja.

Jolanta | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Doskonała literatura dla osób lubiących historię Chin. Polecam. Rozwija zainteresowania państwem środka.

Kondzio342 | 2018-02-08
Przeczytana: 2018 rok