Opowiadania i nowele. Wybór

Okładka książki Opowiadania i nowele. Wybór Lew Tołstoj
Okładka książki Opowiadania i nowele. Wybór
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II literatura piękna
Biblioteka Narodowa: Seria II
Ossolineum
1985-01-01
1985-01-01
8304019566
Jerzy Jędrzejewicz, Jadwiga Dmochowska, Kazimierz Truchanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Łopalewski, Eleonora Słobodnikowa, Ryszard Łużny, Grzegorz Timofiejew
literatura rosyjska

Bardzo dobra książka. Nowele w zbiorze krótkie, rzeczowe i często z morałem.

Bardzo dobra książka. Nowele w zbiorze krótkie, rzeczowe i często z morałem.

W opiniowaniu czegokolwiek autorstwa Lwa Tołstoja zrobiłem się już do tego stopnia nudny i monotematyczny, że w ciemno można założyć, że każda moja następna opinia będzie pełna zachwytów. Tak też jest tym razem. Ale nie poradzę nic na to, że ten pisarz jak żaden inny tak do mnie trafia stylem, środkami wyrazu i talentem. Mistrz opisów o doskonałym zmyśle obserwacji otaczającego go świata.

„Opowiadania i nowele” to przekrój tego co najlepsze. Opowiadania przeróżne, od relacji pomiędzy panem ziemskim a jego poddanymi, przez historię pewnego zakonnika po przejmujący opis nieuchronnej i nadchodzącej śmierci. W każdym temacie Tołstoj jest znakomity.

Te krótkie opowiadania to doskonała wizytówka talentu autora. Polecam każdemu, zarówno osobom, które mają już za sobą lekturę dzieł Tołstoja jak i osobom, które przygodę z autorem dopiero chcą zacząć.

Szczególnie warte polecenia są ,,Zapiski wariata".

Szczególnie warte polecenia są ,,Zapiski wariata".

• Literatura rosyjska
  • Literatura piękna rosyjska