Wspomnienia z domu umarłych. Gracz

Gracz

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

ShinriGakusha | 2017-10-23

Niesamowicie wnikliwe opowiadanie, wywodzące się z doświadczeń autora - przejaw jego wnikliwości oraz spostrzegawczości. To niesamowite, jak wiele można ujrzeć w prozie życia, katordze, więzieniu. Dostojewski posiadał uwagę godną dzisiejszych socjologów.

Opinia będzie odnosiła się tylko do "Wspomnień z domu umarłych".
Dostojewski porusza w niej temat bardzo sobie osobisty, bliski, a jednak robi to w formie niebanalnej. Nie jest to zwyczajny dziennik więźnia, nie jest to zwyczajne spisanie katorżniczej codzienności. Dostojewski wszedł głębiej i wciąga nas w głowy więźniów, w poplątane ścieżki myślowe niewolników i zbrodniarzy. Dokonuje bardzo dobrej analizy psychologicznej całego otoczenia. Książka jest ciekawa pod kątek psychologii właśnie, bowiem narrator wprowadza nas w meandry myśli "nieszczęśliwych". Porusza przy tym w czytelniku delikatne struny współczucia. Czyż nie jest nam żal tych nieszczęśników? Niektórych na pewno. Do innych już po kilku stronach czujemy tylko nienawiść. Poznajemy bohaterów jak prawdziwych ludzi, jakby żyli obok nas, zaprzyjaźniamy się z niektórymi, do innych czujemy urazę, a inni budzą naszą niechęć.
Warto zwrócić też uwagę na jak zwykle bardzo dobry styl Dostojewskiego, za który nie sposób go nie...

Paweł Grzybowski | 2017-01-22
Przeczytana: 29 listopada 2016

Wydanie, które posiadam, nie zawiera "Gracza", także wypowiem się tylko na temat "Wspomnień Z Domu Umarłych". Nie jest to co prawda poziom największych dzieł Dostojewskiego, a wydawać by się mogło, że "materiał źródłowy" temu sprzyjał, ale na pewno jest to "kawał dobrej literatury". I to literatury właśnie, a nie - jak również mogło się wydawać - swego rodzaju pamiętnika, czym w istocie nie do końca, moim zdaniem, jest. Jest to mój ulubiony autor, a opisywany we "Wspomnieniach" okres z jego życia na pewno istotny, aczkolwiek owa pozycja z jego wspaniałego dorobku zdecydowanie najmniej mnie zachwyciła.
Ale mówiąc krótko: warto po "Wspomnienia" sięgnąć i ocenić po swojemu!

izi_96 | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

,,Wspomnienia z domu umarłych "
Przed trzema laty miałam okazję przeczytać,,Inny świat " Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pamiętam, że książka ta zrobiła na mnie wówczas ogromne wrażenie, dość mocno mnie poruszyła..Ale jak to w życiu bywa, zapomniało mi się o niej, jednakże za sprawą ,,Wspomnień z domu umarłych" doskonale mi się przypomniała..

Nie bez kozery wspominam tutaj o ,,Innym świecie "- po prostu te dwie książki wywołują u mnie identyczne odczucia, zatem moja opinia stanowiła by powtórzenie tej wcześniejszej. Jedyną różnica jaka mi się nasuwa -poza epoką oczywiście- to opisy i spostrzeżenia, które u Herlinga-Grudzińskiego są bardziej dosadne i szokujące.

Swoją drogą ciekawa rzecz, że Dostojewski przez całe życie był przekonany o doskonałości rosyjskiego ustroju, który jakby nie patrzeć, zgotowal mu taki los, zabrał 4 lata z młodzieńczego życia..

dzikiebialko | 2017-08-02
Przeczytana: lipiec 2017

Wspomnienia z pobytu w "domu umarłych", trafne obserwacje środowiska, jak to u Dostojewskiego.

DominikaB | 2019-02-17
Paweł | 2019-01-30