Potępieni

Cykl: Potępieni (tom 1)
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Damned
Ag2S

Narratorką powieści jest pulchna, lecz inteligentna trzynastoletnia Madison, niepoprawna optymistka skazana na wieczne potępienie. Powodem jej śmierci było przedawkowanie marihuany, którą dostarczyli jej nieprzytomnie bogaci, zblazowani rodzice. Madison w towarzystwie swoich nowych przyjaciół – młodocianych grzeszników przemierza piekielny krajobraz - Pustynię Łupieżu, Ocean Insektów, hałdy ścinków paznokci - szukając Szatana i uciekając przed okrutnymi demonami. W pokręconym piekle stworzonym przez Chucka Palahniuka na okrągło jest wyświetlany „Angielski pacjent“, walutę stanowią trudno dostępne słodycze, a martwi komunikują się z żywymi pracując jako telemarketerzy. Madison będzie już wiecznie martwą małą dziewczynką, czy nie mogłaby jednak starać się o przeniesienie do Nieba?

źródło opisu: Wydawnictwo Niebieska Studnia, 2011

źródło okładki: http://www.niebieskastudnia.pl/

Wkp | 2015-09-13

RECENZJA NAS SAMYCH

Jesteście tam, Czytelnicy? To ja, Michał.
Z okazji premiery polskiego tłumaczenia kontynuacji niniejszej powieści, postanowiłem przypomnieć sobie całość od początku. Zajęty innymi lekturami czytałem raczej z doskoku, ale kiedy tylko zasiadałem do czytania, inne bieżące lektury traciły na znaczeniu. I choć kiedy kilka lat temu powieść czytałem po raz pierwszy, umiarkowanie się nią zachwyciłem, teraz dopiero w pełni doceniłem siłę jej wyrazu i głębię.

Madison Spencer ma trzynaście lat, jest pulchna, jest wygadana, jest elokwentna, ale przede wszystkim jest martwa. Przedawkowała narkotyki i obecnie, potępiona i skazana na wieczność w Piekle, na zawsze tkwi uwięziona w wieku preadolescencyjnym, bez możliwości przeżycia pierwszej miesiączki i wszystkich tych seksualnych doznań, o jakich tyle słyszała od swoich wyzwolonych ex-rodziców, sławnych celebrytów wielbionych przez cały świat. Piekło jednak jest Piekłem tylko dlatego, że oczekujemy Raju. W Piekle wcale nie...

Stebbins | 2015-01-10

"Jesteś tam, Szatanie? To ja, Madison".

Bardzo ciężko ocenić tę książkę, czego dowodem są skrajne opinie na jej temat - od zachwytów po wielkie rozczarowanie.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło że lepiej być nie może - Chuck Palahniuk oprowadza nas po Piekle!
Powtarzam: Chuck Palahniuk w Piekle!
Tak, tak, ten sam Chuck który w każdej powieści drwi z konsumpcjonizmu, pogoni za "szczęściem", drwi z Nas samych i z Boga.
Czy mogło być lepiej?
Mogło, jednak nie jest też tak znowu źle.

"Jesteś tam, Szatanie? To ja, Madison. Proszę, nie weź tego do siebie, Szatanie, ale rodzice wychowali mnie w braku wiary w Twoje istnienie. Mama i tata mówili, że Ty i Pan Bóg to wymysły zabobonnych, zacofanych móżdżków wsiowych kaznodziejów i republikańskich hipokrytów".

Główną bohaterką "Potępionych" jest Madison Spencer.
Gwoli ścisłości - Madison Kwiat Pustyni Rosa Parks Kojot Przechera Spencer.
Madison jest pulchną, inteligentną trzynastolatką, która trafia do Piekła po przedawkowaniu...

Mononoke | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 13 lipca 2014

Byłam niesamowicie zaskoczona, że mimo średnio zachęcającego mnie opisu wyszła tak świetna i śmieszna relacja "prosto z piekła". 13-letnia Madison jest nie tylko inteligentną dziewczyną, ale też znającą swoje przywary i umiejącą patrzeć na świat/piekło krytycznym okiem. Jej sarkazm i złośliwości od razu przypadły mi do gustu. Książkę czytało się łatwo i sprawiła mi dużą frajdę, bo jak można się nie śmiać czytając choćby same opisy, o "Morzu Zmarnowanej Spermy", czy "Polu Niedoskrobanych Płodów". A moment, w którym Madison przypomina sobie, jak umarła - dla mnie był epicki.

Minus za wątek zmiany pozycji społecznej Madison w piekle i za liczne powtórzenia. "To nie fair" pojawiające się, co parę akapitów zaczęło mnie drażnić dość szybko.

deerman22 | 2017-03-14

Cóż to za dziwny twór. Napisany przez człowieka, który przecież niejednokrotnie udowadniał, że ze sztampą mu nie do twarzy, że potrafi dokonać coś ponad. Bo cóż tu mamy. Motyw, który zwiastuje szansę na coś ciekawego. Postać, która może łamać konwenanse teenage drama. A co dostajemy? Teenage drama w konwenansie. Mam wrażenie, że ta książka była pisana po najmniejszej linii oporu, mając za zadanie dostarczyć tylko kasy autorowi. Bo zgubił się styl, zgubiła się klasa, nawet z dowcipem jest jakoś tak trudno... Szkoda i to bardzo. Widać nie wszystko da się napisać na podobnym poziomie.

CorvusCorax | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Palahniuk tka wizję piekła godną naszych czasów plamiąc jego mistyczny charakter materializmem, konsumpcjonizmem i wszelkimi innymi grzechami liberalnej oraz kapitalistycznej współczesności. Mamy więc kolejną płaszczyznę służącą autorowi do rozprawy z dzisiejszą cywilizacją, szczególnie tą częścią spod gwieździstego sztandaru. Stanem i formą jej kultury oraz poziomem intelektualnym oraz moralnym.
Być może nie wnosi on nic nowego tą powieścią do poruszanych wcześniej zagadnień, jednak obranie nowego, z jego perspektywy punktu widzenia, pozwala uzyskać świeżą wartość obserwacyjną. W efekcie umożliwa to na uzupełninie jego dosadnego i wyrazistego komentarza o elementy metafizycznej fantastyki.
Natomiast styl i forma nadal nie wychodzą poza granice jakie przez lata Palahniuk wytyczył w swojej twórczości. Czy to pierwszy symptom wypalenia czy też twórczej konsekwencji? Cóż, to już kwestia… perspektywy.

skygge | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 16 maja 2014

Chuck Palahniuk dość cynicznie odnosi się do nieba i piekła, Bóg w jego wyobrażeniu to byt okrutny, pełen uprzedzeń oraz niechęci wobec ludzi. Stworzone piekło to miejsce plastyczne, cielesne, spływa krwią, potem i brudem, trochę w nim z prawego skrzydła Ogrodu z rozkoszy ziemskich Boscha, a trochę "Boskiej komedii" Dantego. Aczkolwiek powieść przedstawia dużo bardziej odrażające miejsca oraz postaci. Wszelkie demony urządzają sobie wieczną ucztę z pechowych skazańców. Z jednej strony wylewa się Wielki Ocean Zmarnowanej Spermy, z drugiej zaś można dotrzeć do Pustyni Tłuczonego Szkła, a wszystko to otoczone pozostałymi nie mniej piekielnymi krajobrazami. Powieść jest intrygująca i żywa, aczkolwiek niespecjalnie przemówiła do mnie główna bohaterka. Mimo wszystko warto przeczytać.

AleksandraB | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Poczucie humoru Chucka jest doskonale dostrojone do mnie, to raz. Dwa: "Potępieni" to wyjątkowo przewrotna "feelgood novel"; pomimo scenerii i, tradycyjnie, jadowitej krytyki stosowanej przez autora, to jedna z bardziej optymistycznych powieści pana Palahniuka. Polecam.

Cyriaanne | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Wszyscy, którzy czytacie moje recenzje, wiecie że mój styl jest dość swobodny i do „prawdziwych” recenzji nawet się nie umywa. Nie umiem inaczej i nawet nie chcę. Sęk w tym, że aby oddać „Potepionych” Chucka Palahniuka, potrzebna jest recenzja, w której będzie się roiło od intelektualnych wynurzeń, niezwykle mądrych przemyśleń, kilku cytatów, porównań i tak dalej. Cóż.

Madison jest trzynastoletnią dziewczynką, która umiera od przedawkowania marihuany. Zapewne każdy teraz widzi zaćpaną nastolatkę na ulicy, nic bardziej mylnego. Madison jest także córką bardzo wpływowych rodziców, a jej matka jest jedną z najsławniejszych hollywoodzkich aktorek. Co z tego, kiedy dziewczynka po śmierci trafia do piekła. Tam postanawia porozmawiać z Szatanem, choć jest to raczej monolog, bo wielki władca piekieł się nie pojawia. Zjawiają się za to inne postaci, nie mniej barwne i powiedziałabym, że Palahniukowate, bo pomimo że to moja pierwsza książka tego autora, już jestem w stanie powiedzieć, że...

Pani_Uporządkowana | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

Jak zwykle Palahniuk przechodzi w swojej książce dosadnie do celu. Nie ma tu lukrowych obrazków i owijania w bawełnę. Książka jest przepełniona ironią aż po ostatnie kartki. Przesłanie autora płynie tym razem z ust 13-letniej dziewczyny, która umarła i trafiła do piekła.Dziewczyna jest niezwykle błyskotliwa i zabawna, a jej spostrzeżenia dotyczące współczesnego świata są bardzo na czasie. Również tym razem Palahniuk porusza problemy wszechobecnego konsumpcjonizmu i kultu pięknego i młodego ciała. Wszystkie te problemy zbierają się w osobach rodziców dziewczynki-dwóch gwiazd filmowych. Żyją oni wciąż na pokaz, wspierają akcje humanitarne, które w danej chwili są na topie. Jako eksrastafarianie, ekshipisi, ekspunkowcy łamią wszelkie tematy tabu, a ich dziecko może nie wie co to znaczy czułość ale już wie, że na złe humory należy łykać xanaks.
Odnoszę jednak wrażenie, że większość problemów poruszonych w tej książce dotyczy tzw. świata high fashion. Odnosi się może do środowiska...

suoniu | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Palahniuk's Inferno hehe :D

Na początku chciałem snuć rozwlekłe rozważania na temat tego tytułu (gdzieś po zjedzeniu pierwszych dziesięciu rozdziałów) ale byłoby to nietaktem. Uwierz mi ziomeczku zacny! Zdradziłbym decydowanie zbyt dużo tego, co kryje przed Tobą niecałe 300 stron.
Lektura obowiązkowa dla każdego głodnego wiedzy jak radzić sobie w piekielnych czeluściach, kogo można tam spotkać, jak zaklepać sobie miejsce wśród potępionych, jak okiełznać Přozpełnicę xD itepe
Aż sam mam ochotę przedawkować marihuanę:D
Komentuje: MaddisonKwiatPustyniRosaParksKojotPrzechera Spencer:D

Mistrzowska i oryginalna ewokacja piekła, momentami aż zapowietrzałem się ze śmiechu.

Każdy,kto zna książki Palahniuka wie, jak często autor potrafi zaskoczyć i zszokować. Tutaj chyba osiągnął apogeum. Istny majstersztyk! NIE OGARNIESZ! :D
Tak książka pochłonie Cię w całości, więc przygotuj się na dwa dni wycięte z życiorysu. Witaj w piekle!

Zaraz po "Opętanych" drugie arcydzieło.

Polecejszyn!

Ostatnie dni lata – Literacki Horoskop LC

Dni coraz chłodniej się zaczynają i coraz szybciej się kończą. Gdzie się podziały owady? Lato jeszcze na dobre się nie skończyło, a już za nim tęsknimy. Co w tych ostatnich cieplejszych dniach Was czeka? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.