Okładka książki Potępieni

Niebieska Studnia
typ
papier
Ag2S
6.62 (393 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Narratorką powieści jest pulchna, lecz inteligentna trzynastoletnia Madison, niepoprawna optymistka skazana na wieczne potępienie. Powodem jej śmierci było przedawkowanie marihuany, którą dostarczyli jej nieprzytomnie bogaci, zblazowani rodzice. Madison w towarzystwie swoich nowych przyjaciół – młodocianych grzeszników przemierza piekielny krajobraz - Pustynię Łupieżu, Ocean Insektów, hałdy ścinków paznokci - szukając Szatana i uciekając przed okrutnymi demonami. W pokręconym piekle stworzonym przez Chucka Palahniuka na okrągło jest wyświetlany „Angielski pacjent“, walutę stanowią trudno dostępne słodycze, a martwi komunikują się z żywymi pracując jako telemarketerzy. Madison będzie już wiecznie martwą małą dziewczynką, czy nie mogłaby jednak starać się o przeniesienie do Nieba?

źródło opisu: Wydawnictwo Niebieska Studnia, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Wkp | 2011-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2011

Maddison to nastolatka, która po śmierci trafia do piekła. Co mogła zrobić? Czym sobie zasłużyła na taki los? Zagubiona, ale nie przerażona, postanawia ułożyć sobie w Piekle życie. Razem z grupą podobnych jej straceńców wyrusza na podróż poprzez zdewastowany świat, zbierając powoli własną armie rebeliantów...

Jak do każdej książki Palahniuka tak i do tej miałem wielkie oczekiwania. Tematyka chora i tak typowa dla autora, że nie mogła być to powieść nieudana. Oczywiście pamiętałem ciągle poprzednie jego dokonania, które nie należały do najlepszych, a ich optymizm trącił naiwnością, ale co tam. Szczególnie, że polska premiera powieści zbiegała się ze światową.

Niestety znów się rozczarowałem, choć nie aż tak strasznie jak zacząłem się tego obawiać w pewnym momencie lektury. Styl Palahniuka jak zawsze jest minimalistycznie świetny i angażujący wyobraźnie, a jego pomysły chore, odrzucające i szokujące, ale w całości zabrakło polotu. Do tego wkradły się błędy wcześniej u autora nie spotyk...

Mononoke | 2014-07-13
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2014

Byłam niesamowicie zaskoczona, że mimo średnio zachęcającego mnie opisu wyszła tak świetna i śmieszna relacja "prosto z piekła". 13-letnia Madison jest nie tylko inteligentną dziewczyną, ale też znającą swoje przywary i umiejącą patrzeć na świat/piekło krytycznym okiem. Jej sarkazm i złośliwości od razu przypadły mi do gustu. Książkę czytało się łatwo i sprawiła mi dużą frajdę, bo jak można się nie śmiać czytając choćby same opisy, o "Morzu Zmarnowanej Spermy", czy "Polu Niedoskrobanych Płodów". A moment, w którym Madison przypomina sobie, jak umarła - dla mnie był epicki.

Minus za wątek zmiany pozycji społecznej Madison w piekle i za liczne powtórzenia. "To nie fair" pojawiające się, co parę akapitów zaczęło mnie drażnić dość szybko.

suoniu | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Palahniuk's Inferno hehe :D

Na początku chciałem snuć rozwlekłe rozważania na temat tego tytułu (gdzieś po zjedzeniu pierwszych dziesięciu rozdziałów) ale byłoby to nietaktem. Uwierz mi ziomeczku zacny! Zdradziłbym decydowanie zbyt dużo tego, co kryje przed Tobą niecałe 300 stron.
Lektura obowiązkowa dla każdego głodnego wiedzy jak radzić sobie w piekielnych czeluściach, kogo można tam spotkać, jak zaklepać sobie miejsce wśród potępionych, jak okiełznać Přozpełnicę xD itepe
Aż sam mam ochotę przedawkować marihuanę:D
Komentuje: MaddisonKwiatPustyniRosaParksKojotPrzechera Spencer:D

Mistrzowska i oryginalna ewokacja piekła, momentami aż zapowietrzałem się ze śmiechu.

Każdy,kto zna książki Palahniuka wie, jak często autor potrafi zaskoczyć i zszokować. Tutaj chyba osiągnął apogeum. Istny majstersztyk! NIE OGARNIESZ! :D
Tak książka pochłonie Cię w całości, więc przygotuj się na dwa dni wycięte z życiorysu. Witaj w piekle!

Zaraz po "Opętanych" drugie arcydzieło.

Polecejszyn!

Paskuda | 2014-01-17

(...)

Głowna bohaterka może i jest błyskotliwa, inteligentna, zbyt bystra jak na swój wiek, zna dużo słów, ale jest także... pusta jak wiadro. Nie jest do końca zła, nie jest mściwa, nie jest w ścisłym sensie zepsuta, jest jednak bardzo cyniczna, pretensjonalna i przez większość czasu demonstruje swoje poczucie wyższości, a raczej buduje jego iluzję, z racji ogromnych kompleksów obejmujących: grube okulary, pulchne nogi i małe cycki. Kiedy zaś stara się nie górować nad innymi i cierpieć z powodu braku zainteresowania, ugania się za chłopakami. Przemierzając piekło wraz ze swoimi przyjaciółmi, raz za razem daje także popis odwagi, pomysłowości i brawury.
Wycieczka przez piekło pełna jest opisów naprawdę wstrętnych miejsc, wulgarnych zwrotów a także okropnie obrzydliwego seksu. Nie ma tutaj rzeczy pięknych, chyba że autor akurat postanawia ubrać je w groteskę.
Piekło samo w sobie jest instytucją, pełną tak znienawidzonej przez każdego dorosłego obywatela biurokracji, papierkologii i bał...

Cyriaanne | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Wszyscy, którzy czytacie moje recenzje, wiecie że mój styl jest dość swobodny i do „prawdziwych” recenzji nawet się nie umywa. Nie umiem inaczej i nawet nie chcę. Sęk w tym, że aby oddać „Potepionych” Chucka Palahniuka, potrzebna jest recenzja, w której będzie się roiło od intelektualnych wynurzeń, niezwykle mądrych przemyśleń, kilku cytatów, porównań i tak dalej. Cóż.

Madison jest trzynastoletnią dziewczynką, która umiera od przedawkowania marihuany. Zapewne każdy teraz widzi zaćpaną nastolatkę na ulicy, nic bardziej mylnego. Madison jest także córką bardzo wpływowych rodziców, a jej matka jest jedną z najsławniejszych hollywoodzkich aktorek. Co z tego, kiedy dziewczynka po śmierci trafia do piekła. Tam postanawia porozmawiać z Szatanem, choć jest to raczej monolog, bo wielki władca piekieł się nie pojawia. Zjawiają się za to inne postaci, nie mniej barwne i powiedziałabym, że Palahniukowate, bo pomimo że to moja pierwsza książka tego autora, już jestem w stanie powiedzieć, że nie m...

Katarzyna | 2014-05-26
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2014

Chuck Palahniuk dość cynicznie odnosi się do nieba i piekła, Bóg w jego wyobrażeniu to byt okrutny, pełen uprzedzeń oraz niechęci wobec ludzi. Stworzone piekło to miejsce plastyczne, cielesne, spływa krwią, potem i brudem, trochę w nim z prawego skrzydła Ogrodu z rozkoszy ziemskich Boscha, a trochę "Boskiej komedii" Dantego. Aczkolwiek powieść przedstawia dużo bardziej odrażające miejsca oraz postaci. Wszelkie demony urządzają sobie wieczną ucztę z pechowych skazańców. Z jednej strony wylewa się Wielki Ocean Zmarnowanej Spermy, z drugiej zaś można dotrzeć do Pustyni Tłuczonego Szkła, a wszystko to otoczone pozostałymi nie mniej piekielnymi krajobrazami. Powieść jest intrygująca i żywa, aczkolwiek niespecjalnie przemówiła do mnie główna bohaterka. Mimo wszystko warto przeczytać.

falka | 2012-09-30

No dobrze, na początek załóżmy, że zupełnie niefortunnie umarliśmy. W jednej chwili oglądamy powtórki 'Ostrego dyżuru', zajadając słone orzeszki (wbrew zastrzeżeniom alergologa), w kolejnej unosimy się pod sufit, by spoglądając na nasze lekko siniejące ciało, z pełną powagą stwierdzić, że może faktycznie dobrze byłoby przejść na dietę. Choć w zasadzie w obecnej sytuacji jest na to trochę za późno, bo wszystko wskazuje na to, że jesteśmy martwi. I co dalej? Naprawdę wydaje wam się, że to koniec świata?

Wrodzony optymizm trzynastoletniej Madison nie opuścił jej nawet po śmierci. Nie straciła nic a nic z głębokiego zaufania do świata, nawet gdy podstarzały balsamista majstrował przy jej zwłokach przed pogrzebem. Nawet, gdy budząc się w przytulnie brudnej celi, wśród jęków współtowarzyszy niedoli, musiała pogodzić się z faktem, że oto znalazła się na samym dnie Piekła, a za kratami wcale nie czeka na nią Jim Morisson, tylko jakaś wytapetowana cizia w podróbkach markowych ciuchów. Może dl...

mandżuria | 2012-03-11

„Potępieni” są opowieścią o Madison, trzynastolatce, która wyróżnia się spośród swoich rówieśników tym, że… nie żyje od kilku godzin i jej aktualnym miejscem pobytu jest Piekło. Madison znajduje się w brudnej klatce sąsiadującej z tysiącami takich samych, obskurnych i klejących się od brudu klitek. Wybitnie rezolutna dziewczyna analizuje swoją przeszłość i różne fakty z życia jej i jej rodziców, które doprowadziły ją do tego miejsca, nie traci jednak czasu na roztkliwianie się nad swoim losem. A kiedy nadarza się okazja, razem z grupka nowopoznanych przyjaciół opuszcza swoje więzienie i rusza na podbój Piekła – a dokładniej do centrali, gdzie będzie mogła złożyć odwołanie i być może przenieść się do Nieba. Na drodze napotykają cały przekrój demonów z najróżniejszych religii i wierzeń, a także tak urocze lokalizacje jak Pustynia Łupieżu czy Morze Wrzącej Śliny. Na miejscu okazuje się jednak, że piekielna przygoda Madison dopiero się zaczyna, ona sama zaś będzie miała dość czasu, żeby pr...

Calamitas | 2014-09-13

Palahniuk w świetnej, choć może nie szczytowej, formie. Kto zna autora i lubi, nie powinien poczuć się zawiedziony. Znów dostaje się z grubsza wszystkim, a najbardziej modnym, ekologicznym, sławnym i liberalnym. Nie brakuje charakterystycznej dla autora obsceny i obrzydliwości, a Piekło wg Palahniuka to kwintesencja jego dzikiej, nieokiełznanej i skłonnej do zniesmaczania wyobraźni. Uważam, że podróż przez czeluście piekielne z Madison i jej kompanią to przede wszystkim świetna zabawa, choć nie pozbawiona pewnej dozy filozoficznej głębi. Mamy tu pokazany proces dorastania i dojrzewania martwej Madison, która dopiero w zaświatach podejmuje próbę odnalezienia siebie przez bunt. Nie ma się co dziwić, przecież martwi nie mają nic do stracenia. W gruncie rzeczy tak samo jak żywi, tylko my jeszcze o tym nie wiemy. W końcu wg Palahniuka wszyscy jesteśmy/zostaniemy Potępieni...

Lue | 2012-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2012

Zawsze zachwycałam się sposobem kreowania świata przez Palahniuka. Po przeczytaniu "Opętanych" wysnułam nawet nieśmiały wniosek, że jest on swego rodzaju turpistą, a "Potępieni" jeszcze mnie w tym utwierdzili.

Autor bawi się w Dantego. Oprowadza nas po najbardziej obrzydliwej wizji Piekła, jaką tylko można sobie wyobrazić. Wszystko co ohydne, od czego wzdraga się człowiek, buduje obraz miejsca dla wiecznie potępionych. Po samym Palahniuku spodziewałam się więcej bólu i cierpienia (w końcu jesteśmy w Piekle!), a tymczasem życie głównej bohaterki przebiega bez większych ekscesów.

Osobiście trochę się rozczarowałam...
Ale polecam tą lekturę wszystkim zmęczonym życiem codziennym - krótkotrwały pobyt w Piekle dzięki wyobraźni na pewno Was trochę oderwie od przyziemnych obowiązków i zmartwień.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto