Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Klasyka Powieści
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Lady Susan. The Watsons. Sanditon
Barbara

Tom zawiera drobne, niedokończone utwory popularnej autorki angielskiej. Lady Susan to fragment powieści epistolarnej, prekursorki Opactwa Northanger, natomiast Watsonów - książkę uważaną czasem za szkic do Emmy, autorka rozpoczęła w 1804 roku, by nigdy jej nie ukończyć. Prace nad powieścią Sanditon, zakrojoną równie szeroko jak Emma, przerwała śmierć autorki. Jednak nawet w tych niepełnych dziełkach znajdujemy wszystkie cechy czarującego pisarstwa Jane Austen: powściągliwy dowcip, poczucie harmonii oraz wiarygodne postaci przedstawione na tle pozbawionej skrajności, pogodnej egzystencji angielskiego ziemiaństwa.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na wyłączne potrzeby LubimyCzytac.pl

Kachusek | 2016-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2016

Uwielbiam powieści Jane Austen! Żal ogromny, że nie zdążyła dokończyć "Watsonów", bo zapowiadało się kolejne dzieło jej pióra. "Lady Susan" jest równie mistrzowska, ta przewrotność, ukazanie dwulicowości wyższej klasy społecznej, życie plotkami i jakże ciekawi bohaterowie. Wciąga od pierwszego listu.. Mało mi było - poszłam za ciosem i po raz czwarty pochłonęłam "Dumę i uprzedzenie" :)

allison | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Najbardziej spodobała mi się historia Lady Susan. Ta epistolarna opowieść pozwala czytelnikowi poznać różne punkty widzenia poszczególnych postaci na te same problemy. Listy bohaterów mówią także wiele o nich samych - już po przeczytaniu kilku stron korespondencji orientujemy się, kto jest intrygantką, kto uwielbia plotki, kto jest podatny na wpływy i kto potrafi manipulować innymi...

Z opowiadania wyłania się obraz zamkniętych wyższych sfer, których życiem rządzą konwenanse i społeczne uprzedzenia. Jakakolwiek próba przełamania skostniałej obyczajowości skazuje człowieka na towarzyski ostracyzm, a w najlepszym wypadku na bycie obiektem plotek.

Dziś czyta się o tym świecie z przymrużeniem oka, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że wiele zachowań opisanych przez Jane Austen przetrwało do współczesnych nam czasów.

Monika KanapaLiteracka | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 lutego 2017

Dot. Lady Susan.
Lady Susan jest godna podziwu, jeśli chodzi o maniery. A może raczej o rozeznanie na co, gdzie i kiedy może sobie pozwolić i jak powinna się zachować. Bardzo szybko bowiem wychodzi na jaw jak fałszywa i wyrachowana z niej osoba. Określana jako najbardziej urocza kokietka w Anglii potrafi sobie owinąć towarzystwo wokół palca w przeciągu kilku chwil. Poza jej urokiem pozostają najczęściej kobiety, które niestety niewiele mogą zrobić, żeby wyrwać mężczyzn spod wpływu, a każdą, której się to uda czeka sroga, wyrafinowana zemsta.
Susan Vernon jest jedną z najlepiej zbudowanych postaci, jakie poznałam. Jest niezwykle inteligentnym psychologiem, potrafiącym przewidzieć zachowania i reakcje. Obmyśla tak genialne w swojej prostocie taktyki, jest tak przebiegła, jednocześnie będąc miłą i zabawną, że nie było mi ciężko sobie wyobrazić jak trudnym zadaniem stawało się przejrzenie jej zamiarów.
Pani Vernon ma nastoletnią córkę. Zajmowanie się nią jest tylko balastem, podcina...

Gosia | 2016-10-27

Trzy niedokończone nowele Jane Austen, każda na swój sposób ciekawa. Najbardziej spodobała mi się pierwsza pt Lady Susan - historia przebiegłej intrygantki, na podstawie której został nakręcony film z Kate Beckinsale w roli głównej. Wielka szkoda i żal, że autorka nie dokończyła swych powieści, które z pewnością stałyby się wielkimi dziełami.

Róża_Bzowa | 2010-09-21

Obawiam się, że Jane Austen w zaświatach obgryza paznokcie ze wstydu, że ktoś wydał jej niedokończone, niedopracowane powieści.
Biedactwo.

PS. Choć nawet jako takie warte są poznania, oczywiście :-)
PS 2. Przepraszam, Jane :-)

Karolina | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Lady Susan: świetna opowieść o przebiegłości kobiet... No, jednej kobiety. Zadziwiające, że w jednej chwili gardzi się Lady Susan za jej postępowanie, a w drugiej jest się skłonnym uwierzyć w każde jej słowo, ba! Przyłapałam się nawet na tym, że ją dopinguję!

Watsonowie: ach, wspaniała, nieodżałowana Jane Austen... Książka zapowiadała się fantastycznie, być może dorównałaby nawet "Dumie i uprzedzeniu". Trudno ocenić tych kilkadziesiąt stron i bardzo lakoniczne zakończenie, a raczej jego zarys. Szkoda, że Austen nie zdążyła książki skończyć.

Sanditon: jak tylko wyczytałam, że jest to kolejna nieskończona opowieść nawet się za ten tytuł nie brałam. Nie chcę przeżywać tego samego co przeżyłam po przeczytaniu Watsonów - niedosyt i wielki żal.
Uważam, że takie niedokończone dzieła w ogóle nie powinny być publikowane, no ale teraz to już mleko się rozlało, a ja przeczytałam i po części trochę żałuję :)

Alitka | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Z dużą rezerwą podchodzę do dzieł, czy to w literaturze czy w muzyce, których autor, z różnych powodów, sam nie wydał. Tak też było w przypadku trzech nowel Jane Austen. Czytało mi się je bardzo przyjemnie, niestety kiedy wsiąkałam na dobre w historię, ona po prostu się urywała i pozostawał niedosyt. Fani autorki jakoś to zniosą, reszta czytelników niekoniecznie musi sięgać po te nowele, a na pewno nie powinna zaczynać od nich swojej przygody z Jane Austen.

Sławka | 2012-10-26

Stara, dobra Jane. Szkoda tylko,że nie skończyła tych szkiców zapowiadały się na kolejne fantastyczne i ponadczasowe powieści.
Była cudowną obserwatorką, uwielbiam jej poczucie humoru i to jak oddawała osobliwy charakter każdej postaci.
Żadna z pisarek Jej współczesnych nie jest w stanie jej dorównać mimo,że wiele próbowało.

Elliz | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

(literacki-sen.blogspot.com)

Czytelniczki lubujące się w romansach zapewne nie raz słyszały o Jane Austen. Autorka ta jest najbardziej znana ze swojego dzieła noszącego tytuł Duma i uprzedzenie. Po dziś dzień można znaleźć wielbicielki pana Darcy'ego, wieczne poszukiwaczki tego książkowego ideału mężczyzny. Mało kto jednak, oprócz wspomnianej książki, zna inne dzieła panny Austen. Owszem jest Rozważna i romantyczna oraz Emma - jednak te te tytuły nie odniosły już takiego sukcesu jak Duma i uprzedzenie. A o krótkich opowiadaniach autorki wie zapewnie tylko krąg jej fanów.

W tomiku zatytułowanym Lady Susan, Watsonowie, Sandition znajdziemy odpowiednio trzy opowiadania. Pierwsze z nich różni się od pozostałych formą. Historię Lady Susan tworzą listy. Fachowo taka forma opowieści zwie się epistolarną. Autorka przedstawia nam historię kobiety intrygantki i uwodzicielki, która uwielbia flirtować z mężczyznami. W moim odczuciu ta opowieść jest najciekawszą z całego tomiku. Dzięki...

Śnieżynka | 2017-06-05
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Przeczytałam jedynie "Lady Susan", więc jedynie na niej się tutaj skupię.

W ramach wydarzenia "Rok z Jane Austen", sięgnęłam wreszcie po "Lady Susan".

Miałam wolne, nudne dwie godzinki, warto skorzystać. Tym bardziej, że tak króciutkiej książki już dawno nie ruszałam.

Dawno też nie czytałam powieści epistolarnej. Co to takiego? Dla niewtajemniczonych: powieść, która składa się z listów pisanych przez bohaterów. Z tych listów dowiadujemy się o wydarzeniach, relacjach między ludźmi czy ich prywatnych przemyśleniach.

"Lady Susan" została wydana dopiero po śmierci autorki. Ten tytuł potwierdził moje zdanie na temat twórczości Jane Austen: uwielbiam jej styl, pomysłowość i genialne oddanie klimatu czasów, o których pisze. Zabiera nas prosto do wyższych sfer, gdzie dobre wychowanie jest podstawą, a pozory powinny być zachowane, choćby nie wiem co.

Susan Vernon to piękna wdowa, której podły charakter działał mi na nerwy już od pierwszych stron (tudzież listów). Po paru miesiącach...

„Przyjaźń czy kochanie?” - filmowa adaptacja powieści Jane Austen [KONKURS]

Od 24 czerwca będzie można oglądać w kinach najnowszą ekranizację książki Jane Austen „Przyjaźń czy kochanie?”. To adaptacja powieści „Lady Susan”. Mamy do rozdania 25 podwójnych wejściówek na ten fim.