Każdy może być właścicielem kopii rękopisu „Lady Susan“ Jane Austen

LubimyCzytać
26.10.2020

Gratka dla wielbicieli prozy Jane Austen. Francuskie wydawnictwo SP Books wydaje limitowaną edycję powieści „Lady Susan”. Zamiast wydrukowanego tekstu, książka zawiera kopię rękopisu powieści autorstwa samej angielskiej pisarki.

Każdy może być właścicielem kopii rękopisu „Lady Susan“ Jane Austen
Reklama

Oryginalny manuskrypt, który Jane Austen spisała w wieku 30 lat, jest w posiadaniu nowojorskiego Morgan Library & Museum. 158-stronnicowy rękopis jest zresztą jedynym znanym, spisanym przez samą autorką dziełem, które zachowało się w komplecie do dnia dzisiejszego. Podejrzewa się, że pozostałe rękopisy służyły jako kopie dla drukarzy i po ich wykorzystaniu były niszczone. Dwie strony manuskryptu „Lady Susan” posiadają adnotację „1805”. Jak podejrzewają badacze, może to sugerować, że będący w posiadaniu nowojorskiego muzeum pierwodruk powieści Austen spisywała w latach 1805-1809, czyli około 10 lat po domniemanym rozpoczęciu prac nad książką. A także... ponad 60 lat przed pierwszą publikacją powieści; „Lady Susan” ukazała się dopiero w 1871, już po śmierci autorki, jako cześć pamiętników spisanych przez jej bratanka, Jamesa Edwarda Austen-Leigh: „Memoir of Jane Austen”.

Reklama

Wersja „Lady Susan”, którą oferuje SP Books, ukazuje przepiękną pracę kaligraficzną Jane Austen. Zwracają uwagę zwłaszcza misterne zawijasy, a także chętne używanie myślników, kojarzące się raczej z nowoczesnym, a nie XVIII-wiecznym stylem pisania. Sam sposób użycia przez nią stron: niewielkie marginesy, mało miejsca pomiędzy poszczególnymi liniami i zapisywanie stron kolejnych akapitów ciągiem, od góry do dołu, sugeruje ekonomiczne podejście do zużycia papieru. Zaskakuje również niewielka ilość poprawek, które nanosiła Austen, chociaż z dużą dozą pewności można przyjąć, że nie jest to wersja robocza książki, a finalny rękopis.

Lady Susan Jane Austen

Jane Austen i „Lady Susan”

„Lady Susan” to pierwsza książka napisana przez Jane Austen. Jest to powieść epistolarna, czyli skonstruowana w formie listów. Autorka ukazuje w niej wyrachowane postępowanie kobiet w czasach, gdy nie miały one za dużo do powiedzenia. Tytułowa bohaterka bawi się uczuciami adorujących ją mężczyzn, rani swoim postępowaniem bliskie jej osoby. Wszystko po to, by zaspokoić swoją niepohamowaną próżność.

Jane Austen (1775-1817) to jedna z najchętniej czytanych brytyjskich powieściopisarek. Spod jej pióra wyszły takie książki jak „Duma i uprzedzenie”, „Emma” czy „Rozważna i romantyczna”. W swoich utworach portretowała życie angielskiej klasy wyższej z XIX wieku. Ich fabuła najczęściej dotyczy problemów społecznych. Napisane przez Austen powieści są chętnie adaptowane na potrzeby kina, teatru, a nawet opery.

Za jeden z tysiąca egzemplarzy „Lady Susan” należy zapłacić 151,66 euro. SP Books zdecydowało się na wydanie w twardej, niebieskiej okładce; tytuł ten jest oferowany w limitowanej serii tysiąca egzemplarzy.

Fotografia otwierająca: SP Books

[aj]

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
1080
95
27.10.2020 13:39

Miała piękne pismo. Chciałabym, chciała... :)


2834
4
23.10.2020 15:27

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd