Lady Susan, The Watsons, Sanditon
klasyka
Ivymore

"Lady Susan", "Watsonowie", "Sanditon" to trzy nowele, w tym dwa niedokończone szkice(prace nad powieścią "Sanditon" przerwała śmierć autorki), w których Jane Austen z właściwym sobie kunsztem eksperymentuje z formą literacką - od powieści epistolarnej, poprzez satyrę i melodramat, do powieści społecznej. Jednak nawet w tych krótkich dziełach znajdujemy wszystkie cechy czarującego pisarstwa Jane Austen: powściągliwy dowcip, poczucie harmonii oraz wiarygodne postaci. Wśród bohaterów znajdziemy bezwstydną intrygantkę i uwodzicielkę, zubożałą pannę na wydaniu oraz całą plejadę przekomicznych matron, hipochondryków i dziwaków, przedstawionych na pozornie sielskim tle dziewiętnastowiecznej Anglii.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (1958)
FannyBrawne | 2018-09-23

Jane Austen to jedna z najbardziej znanych angielskich pisarek, uwielbiana przez wielu czytelników, również przeze mnie. Czytałam jej wszystkie powieści, pozostały mi jedynie trzy ,,nowelki” - ,,Lady Susan”, ,,Watsonowie” i ,,Sanditon”, z którymi w końcu postanowiłam się zapoznać.

,,Lady Susan”
Jedyna dokończona historia z tego zbioru. ,,Lady Susan” to krótkie opowiadanie epistolarne. Tytułowa lady Susan nie jest młodą panną na wydaniu jak to bywa u Austen, a kobietą dojrzałą, wdową z młodziutką córką. Co więcej, nie jest nawet postacią pozytywną. To kokietka i intrygantka, która udaje szlachetną damę troszczącą się o rodzinę, a jedynie przed swoją przyjaciółką Alicią odsłania swoje prawdziwe oblicze. Po przypadkowym wywołaniu skandalu lady Susan wyjeżdża na wieś do szwagra i jego rodziny. Chce tam znaleźć sobie odpowiedniego męża, a także wydać za mąż córkę, która mocno ciąży matce.
Lady Susan jest bez wątpienia egoistką i manipulantką, ale z jakiegoś powodu wzbudziła we mnie...

Kachusek | 2016-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2016

Uwielbiam powieści Jane Austen! Żal ogromny, że nie zdążyła dokończyć "Watsonów", bo zapowiadało się kolejne dzieło jej pióra. "Lady Susan" jest równie mistrzowska, ta przewrotność, ukazanie dwulicowości wyższej klasy społecznej, życie plotkami i jakże ciekawi bohaterowie. Wciąga od pierwszego listu.. Mało mi było - poszłam za ciosem i po raz czwarty pochłonęłam "Dumę i uprzedzenie" :)

allison | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Najbardziej spodobała mi się historia Lady Susan. Ta epistolarna opowieść pozwala czytelnikowi poznać różne punkty widzenia poszczególnych postaci na te same problemy. Listy bohaterów mówią także wiele o nich samych - już po przeczytaniu kilku stron korespondencji orientujemy się, kto jest intrygantką, kto uwielbia plotki, kto jest podatny na wpływy i kto potrafi manipulować innymi...

Z opowiadania wyłania się obraz zamkniętych wyższych sfer, których życiem rządzą konwenanse i społeczne uprzedzenia. Jakakolwiek próba przełamania skostniałej obyczajowości skazuje człowieka na towarzyski ostracyzm, a w najlepszym wypadku na bycie obiektem plotek.

Dziś czyta się o tym świecie z przymrużeniem oka, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że wiele zachowań opisanych przez Jane Austen przetrwało do współczesnych nam czasów.

Monika KanapaLiteracka | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 lutego 2017

Dot. Lady Susan.
Lady Susan jest godna podziwu, jeśli chodzi o maniery. A może raczej o rozeznanie na co, gdzie i kiedy może sobie pozwolić i jak powinna się zachować. Bardzo szybko bowiem wychodzi na jaw jak fałszywa i wyrachowana z niej osoba. Określana jako najbardziej urocza kokietka w Anglii potrafi sobie owinąć towarzystwo wokół palca w przeciągu kilku chwil. Poza jej urokiem pozostają najczęściej kobiety, które niestety niewiele mogą zrobić, żeby wyrwać mężczyzn spod wpływu, a każdą, której się to uda czeka sroga, wyrafinowana zemsta.
Susan Vernon jest jedną z najlepiej zbudowanych postaci, jakie poznałam. Jest niezwykle inteligentnym psychologiem, potrafiącym przewidzieć zachowania i reakcje. Obmyśla tak genialne w swojej prostocie taktyki, jest tak przebiegła, jednocześnie będąc miłą i zabawną, że nie było mi ciężko sobie wyobrazić jak trudnym zadaniem stawało się przejrzenie jej zamiarów.
Pani Vernon ma nastoletnią córkę. Zajmowanie się nią jest tylko balastem, podcina...

Gosia | 2016-10-27

Trzy niedokończone nowele Jane Austen, każda na swój sposób ciekawa. Najbardziej spodobała mi się pierwsza pt Lady Susan - historia przebiegłej intrygantki, na podstawie której został nakręcony film z Kate Beckinsale w roli głównej. Wielka szkoda i żal, że autorka nie dokończyła swych powieści, które z pewnością stałyby się wielkimi dziełami.

książek: 2039
goskrzys | 2018-03-28
Na półkach: Przeczytane, 1860-1914
Przeczytana: 26 marca 2018

Nie przepadam za takimi romantycznymi klimatami, ale muszę przyznać, że sposób kreowania opowieści przez Jane Austen pozytywnie mnie zdziwił. Spodziewałam się właśnie jakichś ckliwych historyjek, pełnych egzaltowanych, sentymentalnych panienek, wzdychających do książąt na białych rumakach (czy może raczej – w białych ekwipażach, stosownie do epoki), rzucających co i rusz powłóczyste spojrzenia i tak dalej. A tu czytam o sprytnej (choć bynajmniej nie budzącej sympatii) intrygantce Lady Susan, o rozważnej Emmie, nie dającej się omotać pierwszemu lepszemu bogatemu fircykowi. Postacie wyraziste, choć wiele ubranych w charakterystyczne cechy epoki (trochę irytujące jest to ich wieczne wzajemne odwiedzanie się, ciągłe przesiadywanie na herbatkach itd.; ale w końcu czymś takim się też zajmowano w tych sferach). Może jedynie ostatni utwór „Sanditon” trochę mnie znudził. Ale trzeba w końcu mieć gdzieś w tyle głowy, że wersja, którą czyta dzisiejszy czytelnik, dla autorki mogła być zaledwie...

Róża_Bzowa | 2010-09-21

Obawiam się, że Jane Austen w zaświatach obgryza paznokcie ze wstydu, że ktoś wydał jej niedokończone, niedopracowane powieści.
Biedactwo.

PS Choć nawet jako takie warte są poznania, oczywiście :-)
PPS Przepraszam, Jane :-)

reader | 2019-02-01

Jane Austen stworzyła książki do których się ciągle wraca, ujęła atmosferę z tamtych lat, czuć to nawet w tych niedokończonych dziełach.

Karolina | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Lady Susan: świetna opowieść o przebiegłości kobiet... No, jednej kobiety. Zadziwiające, że w jednej chwili gardzi się Lady Susan za jej postępowanie, a w drugiej jest się skłonnym uwierzyć w każde jej słowo, ba! Przyłapałam się nawet na tym, że ją dopinguję!

Watsonowie: ach, wspaniała, nieodżałowana Jane Austen... Książka zapowiadała się fantastycznie, być może dorównałaby nawet "Dumie i uprzedzeniu". Trudno ocenić tych kilkadziesiąt stron i bardzo lakoniczne zakończenie, a raczej jego zarys. Szkoda, że Austen nie zdążyła książki skończyć.

Sanditon: jak tylko wyczytałam, że jest to kolejna nieskończona opowieść nawet się za ten tytuł nie brałam. Nie chcę przeżywać tego samego co przeżyłam po przeczytaniu Watsonów - niedosyt i wielki żal.
Uważam, że takie niedokończone dzieła w ogóle nie powinny być publikowane, no ale teraz to już mleko się rozlało, a ja przeczytałam i po części trochę żałuję :)

Alitka | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Z dużą rezerwą podchodzę do dzieł, czy to w literaturze czy w muzyce, których autor, z różnych powodów, sam nie wydał. Tak też było w przypadku trzech nowel Jane Austen. Czytało mi się je bardzo przyjemnie, niestety kiedy wsiąkałam na dobre w historię, ona po prostu się urywała i pozostawał niedosyt. Fani autorki jakoś to zniosą, reszta czytelników niekoniecznie musi sięgać po te nowele, a na pewno nie powinna zaczynać od nich swojej przygody z Jane Austen.

zobacz kolejne z 1948