Anglik zakochany. Miłość w zapadłej dziurze we Francji

Okładka książki Anglik zakochany. Miłość w zapadłej dziurze we Francji Michael Sadler
Okładka książki Anglik zakochany. Miłość w zapadłej dziurze we Francji
978-83-7513-842-9
Arkadiusz Belczyk
Anglik Francja

Myślę że książka spodoba się fanom języka francuskiego ,ja nim nie jestem :]
Nie czytałam wcześniejszych tomów ,więc nie mam porównania. Patrząc na okładkę ,myślałam że to będzie jakiś gorący opis romansu Anglika z Francuzką,a tu właściwie jest już chyba jeden z ostatnich etapów romansu ,kiedy Anglik poznaje rodzinę i znajomych swojej ukochanej i przychodzi na obiadki.
Podsumowując- akcja mnie nie wciągnęła,i nie czytałam z wypiekami na twarzy.Daję gwiazdki za humor ,i to, że można się czegoś nauczyć z tej książki ( sporo nieoficjalnych wyrażeń w języku francuskim ,których w szkole nie uczą ;) ).

Myślę że książka spodoba się fanom języka francuskiego ,ja nim nie jestem :]
...

Nie znam dwóch poprzednich części o przewrotnym Angliku, który szuka szczęścia na dalekiej obczyźnie, bardzo mu nieprzychylnej, ale jeśli tylko czas pozwoli bez wątpienia nadrobię zaległości. Bo choć zaczynam od końca bez skrępowania w odpowiednim momencie cofnę się do początku.

Odwieczna wojna min i klas, sposobów bycia i życia, ruchu lewostronnego i tego przeciwnego, to w zmaganiach angielsko-francuskich jest nie tylko piękne, dowcipne i rozbrajające, co również dające wiele tematów do przemyśleń. Poza tym rzeczony „Anglik zakochany” doskonale będzie odebrany przez osoby znające język francuski, a to dlatego, że w książce pojawia się sporo zapożyczeń z tego języka i choć są przypisy, znajomość francuskiego będzie tu dodatkowym atutem.

Nie zdawałem sobie sprawy zaczynając lekturę, jak wiele uśmiechu i radości da mi historia, którą w wyrafinowany sposób opowiada nam Mike, jak na wiele sposobów można odmieniać jego imię, jak pokręcony, szalony, dziwny, zblazowany i zwalający z nóg jest naród Ludwików. Nadal sobie nie zdaję z tego sprawy, bo nadal w pewne fobie i zwyczaje nie potrafię uwierzyć.

Mike stawia wszystko na jedną kartę, nie ma nic do stracenia poza sercem Lou! A tego oczywiście w żaden sposób nie dopuszcza. Nie pozostaje nic innego, jak wsiąść w Mazdę, zrobić szalony skok przez kanał i poznać pokręconą, dziwną i pełną sprzeczności rodzinę Lou i w każdym kogo napotka szukać sprzymierzeńca. Przypodobać się, podlizać, wyświadczyć przysługę, oddać mieszkanie, zająć się królikiem, byle tylko zbliżyć się do Lou.

‘- (…) Punkt osiemnasta, tak jak to było przyrzeczone, rozległ się DDDrrrriiinnnggg – ten specjalny dzwonek charakterystyczny dla francuskich telefonów. Wyjąłem Vanessę z klatki, co wzmogło jej drżenie. To przypominało próbę utrzymania włochatej galaretki. Zaniosłem ją do aparatu i przyłożyłem słuchawkę do ucha. Miała to gdzieś. Zapewniłem Mathilde, że Vanessa wspaniale się bawi, i przez cały czas starałem się utrzymać małego Houdiniego w rękach. Vanessa musi się uspokoić, poczuć się ze mną bezpiecznie, jak w domu – tak, by nie chciała stąd wyjść po powrocie swojej pani. To przedstawiałoby mnie w dobrym świetle w oczach całej tej kochającej zwierzęta rodziny. ‘

Jakie wyrzeczenia Drodzy Państwo, jakie poświęcenie! Ale to zbliżenie za każdym razem udaje się trudniejsze od pokonania wpław już pokonanego Kanału. Rodzinka nie specjalnie jest w stanie pokochać Mike’a i cokolwiek by zrobił nie tylko wymyka się mu Lou, ale też pojawia się jeszcze Gerard, któremu Lou jak tylko może stara się pomóc z ich rozstaniem. Co oczywiście, jak się domyślamy dla drugiego faceta jest solą w oku i kością niezgody. Ale nie po to przybyło się na francuską ziemię, aby teraz polec.

Pozostawiając jednak sprawy damsko-męskie z boku „Anglik zakochany” jest wyjątkowym przewodnikiem po Francji, po jej zwyczajach, obrzędach, jest doskonałą kartą win i menu, w którym ukrywa się wachlarz serów, a tym rzecz jasna nie można się oprzeć. Jest podróżą tak niezwykłą, że od dziś powinno się zaczynać wyprawę nad zamki Loary od lektury właśnie „Anglika zakochanego”. Wtedy będziemy przygotowani na wszelkie przeciwności losu, jakie mogą nas spotkać, bo choć Francuzi są mistrzami miłości, to czasem miłość w ich wydaniu jest jakże zimna i chłodna. Zamglona, deszczowa, typowo angielska.

Artur G. Kamiński
http://koominek.blogspot.com - dwadzieścia sześć tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

2030

Osobiście uwielbiam zgryźliwy angielski humor. pamiętam pierwszy tom wspominków Anglika z pierwszych miesięcy spędzonych we Francji. dziwiło go ich zamiłowanie do gorących dyskusji na tematy polityczne, różnorodność gatunków sera, wysublimowane francuskie smaki. Wiadomo, że Francja to kraj doskonały dla zakochanych, więc trzeci tom serii traktuje o perypetiach zakochanego Anglika. Francusko-angielskie amory są utrudnione przez barierę językową, a także widma przeszłości. Nieproszony natręt, były narzeczony uroczej Lou, zjawia się w niewłaściwych momentach i bruździ w związku tych dwojga. Ale gdy Anglika najdzie ochota na amory, jest gotów stawić czoła armii byłych chłopaków, skonfrontować się z rodzicami ukochanej i uczęszczać na śluby jej krewnych. Jest słodko, uroczo ale i poszczególne sceny są okraszone cierpkimi uwagami autora. Zmagania odmiennych poglądów, innych stylów życia, odwieczna walka czy lepszy jest prawo- czy lewostronny ruch, elementy kultury francuskiej decydują o walorach tej rozrywkowej lektury. Miłość potrafi wiele zwyciężyć, a przy okazji czytelnik może się setnie ubawić. Polecam bo Sadler wraca do najwyższej formy.

Całkiem niezłe weekendowe czytadło, choć nieudolność głównego bohatera jest nużąca, a Francuzi w tej książce tylko potwierdzają, że są narodem zdecydowanie antypatycznym. Można połknąć na szybko, bo (w założeniu) zabawne perypetie Michaela mogą wciągnąć.

"Anglik zakochany" to trzecia część przygód niesfornego Brytyjczyka na ziemiach Francji. Tym razem Autor po raz kolejny zostaje trafiony strzałą amora i na całego próbuje wkupić się w łaski swojej przyszłej francuskiej rodziny. Oczywiście pełno przy tym zabawnych perypetii, nieporozumień i innych równie śmiesznych hec, przez co książka zapewnia doskonałą rozrywkę.
Jeżeli komuś podobały się dwie poprzednie części, to i ta go nie rozczaruje. Mi przypadło do gustu angielskie poczucie humoru autora, więc książkę przeczytałem prawie jednym tchem.

Jeżeli...

"Anglik w Paryżu" swoją lekkością i dowcipem - ach, sprawnie napisana, bezpretensjonalna rozrywkowa literaturo do kotleta! - że w ciemno kupiłam "Anglika na wsi" i paskudnie się rozczarowałam. "Anglika zakochanego" obiecałam sobie przeczytać tylko dla przyjemności "domknięcia" trylogii - i jakie miłe zaskoczenie przeżyłam.
Komu nie spodobał się drugi tom zapisków Sadlera, a przepada za pierwszym, temu też prawdopodobnie spodoba się "Anglik zakochany": Sadler wraca do swojej wysokiej formy drobnych zgryźliwości, dowcipnych obserwacji i lekkiego humoru. Że nie ma tu porywającej akcji, płomiennego romansu, wielkiego dramatu, za to jest lekko ckliwe zakończenie? Książka, jako niezobowiązujące czytadło, broni się sama.

Komu nie spodobał się drugi tom zapisków Sadlera,...

To dla mnie najgorsza z wszystkich trzech książek Sadlera jakie dotychczas przeczytałam.

Najsłabsza z całej trójki

Najsłabsza z całej trójki