Apollo - początek programu

Okładka książki Apollo - początek programu Robert Godwin
Okładka książki Apollo - początek programu
Robert Godwin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Historia podboju kosmosu technika
technika
Historia podboju kosmosu
Project Apollo The Test Program
Prószyński i S-ka
2011-01-01
2011-01-01
Adrian Markowski
Apollo Księżyc program kosmiczny kosmos NASA Astronautyka

Pierwsza z książeczek opisujących program Apollo od początku przewidywany jako kluczowe osiągnięcie całego amerykańskiego programu podboju kosmosu. I faktycznie jak dotąd doprowadziło to do największego osiągnięcia ludzkości w załogowych lotach kosmicznych - postawienia ludzkiej stopy na innym ciele niebieskim.
Ta książeczka dosyć szczegółowo opisuje początki programu, które rozpoczęła seria prób bezzałogowych. Próba przeprowadzenia pierwszego załogowego lotu zakończyła się tragicznie śmiercią trzech kosmonautów już na wyrzutni. Usłyszałem o tym z komunikatu radiowego w wieku 9 lat. Było to powtarzane wielokrotnie, bo komuniści nie mogli sobie odmówić pewnego triumfalizmu nad niepowodzeniem programu. Wydawało się, że to zdarzenie pogrzebie szanse Amerykanów na obiecane przez ich już nieżyjącego prezydenta lądowanie statku USA na Księżycu do końca dekady lat sześćdziesiątych. Program jednak był kontynuowany bez nadmiernej zwłoki i wkrótce Amerykanie już okrążali Księżyc szykując się do lądowania, ale o tym w kolejnej książeczce.
Wrócę jeszcze do przeżycia jakim była dla mnie śmierć amerykańskich kosmonautów. Zastanawiam się czy to nie wtedy "zszedłem na ziemię" i przestałem marzyć o zostaniu kosmonautą. Swoją drogą szczęśliwie, bo byłbym sfrustrowany do końca życia. Ale chyba jednak zadecydowały inne czynniki jak zamiłowanie do przedmiotów ścisłych i techniki. Po prostu chciałem być twórcą idei, koncepcji, twierdzeń, a nie tylko odważnym odkrywcą. Ale pewnie nie obraziłbym się gdybym miał szczęście odbyć jakiś lot kosmiczny. Niestety program Apollo był jak dotąd pierwszym i ostatnim tak odważnym programem lotu człowieka w kosmos. Chociaż po nim było wiele lotów na międzynarodową stację kosmiczną to jednak za mało, żeby chociaż jeden Polak na to "się załapał".

Ta książeczka dosyć szczegółowo opisuje początki programu,...

Plus za ciekawe, nieznane mi wcześniej zdjęcia. Tyle z zalet.
Książka pokrótce opowiada o kolejnych misjach Apollo i detalach rakiet. Możemy przeczytać o azymucie startu, współrzędnych lądowania (na 3 miejsca po przecinku),datach produkcji poszczególnych segmentów rakiet Saturn oraz o celach misji. Szkoda, że cele są tylko wymienione, a brak informacji o przydatności i efekcie danego działania.
Książka dla znawców tematu i osób ciekawych szczegółów technicznych.

Plus za ciekawe, nieznane mi wcześniej zdjęcia. Tyle z zalet.

Ze 100 stron ciekawe jest może... 20. Kolejne 20 zajmują zdjęcia (ciekawe, ale na małych karteczkach formatu A6 prezentują się marnie). Z kolei 60 stron pokrywają nudne punkty dotyczące celów danej misji, tylko dla fanatyków, bo ciekawego tam nic nie ma.

Szczegółowe opisy misji poprzedzających lądowanie człowieka na Księżycu. Zarówno testy rakiet Saturn, atrap statku Apollo i Lądownika Księżycowego, jak i manewrów zbliżających człowieka do tej wiekopomnej chwili. Trochę męczące, ale robi wrażenie.

• Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • Sprzedałem/oddałem
  • Do recenzji
  • (rodzaj) astronautyka i podbój kosmosu
  • Przeczytane książki

Dodaj cytat z książki Apollo - początek programu