Jennie

Wydawnictwo: Świat Książki
Jennie
szympans
ffer

Do typowej amerykańskiej rodziny z dwójką małych dzieci mieszkającej w Bostonie trafia Jennie - urocza mała szympansica przywieziona z afrykańskiego buszu. Jennie szybko przyzwyczaja się do życia wśród ludzi, przejmując ich zwyczaje i zachowania. Jeździ na rowerze, bawi się lalkami, ogląda telewizję i - jako nastolatka - pije alkohol, pali trawkę, przeklina, jak jej właściciele. Opanowawszy do perfekcji amerykański język migowy uczęszcza na kazania, dokonuje zakupów w sklepie, a nawet ma sposobność wystąpić publicznie.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 1996

Anika | 2012-12-19
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Książka napisana w formie reportażu, gdzie autor występuje w roli redaktora. Opisana historia opowiada losy oswojonej szympansicy Jennie, dorastajacej w rodzinie amerykanskiego antropologa. Jest to fikcja literacka, ale oparta na podstawach naukowych.
Czytając powieść śledzimy rozwój niezwykle mocnej więzi uczuciowej między Archibaldami a szympansicą. Autor od początku sugeruje, że historia kończy się tragicznie, więc cały czas jakby czekamy na złe wydarzenia. Ja spodziewałam się wypadku, albo opłakanego w skutkach finału nieobliczalnego czasami zachowania Jennie. Zakończenie zaskoczyło mnie, wstrząsnęło mną, doprowadziło do łez.
Książka jest z rodzaju tych, których się nie zapomina i do których się wraca. Ja wrócę na pewno.

Dariusz Niedzielski | 2012-11-19

Jest mało książek, które mną wstrząsnęły, ta jest jedną z nich. Rozpamiętywałem ją jeszcze długo po skończeniu czytania. Piękna i wstrząsająca. Nawet taki twardziel jak ja ;) uronił łzę...

andzia | 2012-08-10
Przeczytana: styczeń 2011

piękna, a zarazem smutna ksiązka przy której uroni sie łzę. bardzo mi sie podobala i jestem pewna, ze nie raz do niej wróce bo warta jest tego.

Andrzej | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016