Jaskółki i kraby

Tłumaczenie: Andrzej Nowak
Seria: Proza Iberoamerykańska
Cangrejos, golondrinas
Alma_Mexicana

"Jaskółki i kraby" to zbiór prozatorskich tekstów wybitnego kubańskiego twórcy, José Lezamy Limy, będącego jednym z największych autorytetów literackich prozy (a także poezji i krytyki) iberoamerykańskiej. (...) Teksty wchodzące w skład prezentowanego tomiku były dotąd na ogół rozproszone, publikowano je wprawdzie pojedynczo w niektórych antologiach, lecz w większości wypadków nadal można je znaleźć tylko na łamach literackiej prasy kubańskiej, zwłaszcza lat czterdziestych. Toteż, praktycznie rzecz biorąc, dla masowego odbiorcy polskiego były raczej niedostępne. Zważywszy jednak fakt, iż w znacznej mierze stanowią one swoiste uzupełnienie dwóch monumentalnych powieści Kubańczyka ("Raj" i "Oppiano Licario") - co więcej, ułatwiają ich percepcję - zarówno wydawca, jak i tłumacz uznali za pożądane przygotowanie niniejszej edycji.

Zawartość zbioru:

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, Kraków 1986

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Medellin | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Straszne to było. Może i miejscami, jak twierdzi autor posłowia, Lezama Lima pisze w stylu zbliżonym do Borgesa, ale pomimo wytężania wyobraźni nie mogłem się tego doszukać. Totalny przerost formy nad treścią, a forma ta to jakiś pseudofilozoficzny bełkot i niewyobrażalne nagromadzenie terminów ze słownika wyrazów obcych. Czytało mi się naprawdę ciężko i raczej już do tego dzieła nie wrócę. Dwie gwiazdki przyznaję za to, że miejscami jednak była tam jakaś treść.

Barbasia | 2015-10-26
finnegan | 2015-05-02