Hiszpańska krew

Okładka książki Hiszpańska krew Raymond Chandler
Okładka książki Hiszpańska krew
Raymond Chandler Wydawnictwo: Da Capo kryminał, sensacja, thriller
Spanish Blood
Da Capo
1992-01-01
1992-01-01
838537311X
Robert Ginalski
sensacja kryminał opowiadania Robert Ginalski

Bardzo nierówny zestaw opowiadań. Zaczynając czytać nawet nie wiedziałam, że to opowiadania! To się nazywa dobry reaserch... Ale przeczytałam i choć nie przez cały czas odczuwałam przyjemność, przygodę z klasyką kryminału uważam za udaną.
Pierwsze dwa teksty były, przynajmniej dla mnie, po prostu słabe. I to nie przez fabułę, ta była raczej prosta, ale przez dziesiątki nazwisk i opisów postaci które zlewały mi się w jednego, maksymalnie trzech bohaterów. W ogóle nie mogłam się połapać kto co i z kim. Czytałam i nie rozumiałam co czytam. Zupełnie, jakby to nie bohaterowie byli nabuzowani jak meserchmity, tylko ja. I gdyby nie to, że ostatnio rzuciłam w diabły kilka książek i nie chciałam zawyżać swojej średniej z dropów, przerwałabym.
I żałowała, bo im dalej tym lepiej. A ostatnie dwa opowiadanka to po prostu palce lizać, zwłaszcza to o perłach. Postacie były tak absurdalne, poczucie humoru tak przednie i cała fabułka tak zgrabna, że czytałam je z wielkim, radosnym bananem na twarzy. No coś przepysznego.
Ostatnie, o jazzmanie też było wyśmienite. Niezbyt skomplikowane, nawet określiłabym je mianem banalnego, ale smakowicie napisane i przejmujące. Bardzo mi się podobało.
Tak więc, oceniając tytułową Hiszpańską Krew na całe 3-4/10 i końcowe opowiadanka na 8/10 średnia wyszła mi 6/10. Nie wyszła? Nie szkodzi, ważne, że bardzo dobrze się bawiłam. Polecam.

Ciężko się czyta. Proste intrygi w kilku opowiadaniach opowiedziane dość zawiłym językiem.

Opowiadania, w których nie znajdziemy Marlowa... Lata trzydzieste w Los Angeles, gangsterzy z cygarami, piękne, kobiety, strzelaniny i zabójstwa. Nie zachwyciły mnie, ale może dlatego, że nie przepadam za opowiadaniami...

Kilka opowiadań z mrocznych czasów gdy gangsterzy rządzili Los Angeles, nosili kapelusze do garniturów i trzymali się ubogiego ale jednak, kodeksu honorowego. Trupów sporo, piękne kobiety w rolach głównych. Wszystko jak na literaturę tego typu przystało. Dysonansem z dzisiejszego punktu widzenia jest występujący w tytułowym opowiadaniu samochód ze zbiornikiem "gazu skazanych". Autor jednak nie mógł wiedzieć, że jego pomysł zostanie tak twórczo rozwinięty w okrutnych czasach II wojny światowej. Dla miłośników gatunku.

Zbiór opowiadań. Zawiera dokładnie te same tytuły, co wydana wcześniej "Czysta robota", tylko przetasowane. Tak się nie robi.

W 43

W 43

Nie jestem fankom kryminalow, ale jednak ta z lekka mnie zaciekawila. Fajnie przedstawione sceny. Trudno sie czytalo, bo jednak to nie moj gust. Napewno fanom kryminalow sie spodoba :)

• Kryminały
  • Literatura amerykańska
  • Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • KNDL

Dodaj cytat z książki Hiszpańska krew