Pieniądze / Dinero

Dinero
system, ofiary, zniewolenie
poezja
patrikijaa

W tomie Pieniądze odnowa sposobu pisania, pozbawienie hiszpańskiego języka poetyckiego zbędnej retoryki i ozdób, konstrukcja wiersza przypominająca serie filmowych migawek łączy się z przekonaniem, że literatura nie powinna milczeć o społecznym wymiarze rzeczywistości. Autor wykorzystuje tu znaną formułę mówienia w imieniu „pozbawionych głosu”, wykluczonych, przegranych, opuszczonych. W niespełna czterdziestu tekstach czyni narratorami zwykłych ludzi, którzy w pogoni za sukcesem padli ofiarą systemu, nieuczciwości, a czasem własnych braków. Każdy wiersz to mikroopowieść o dramacie przeżywanym przez bohatera i jego najbliższych, bardzo oszczędna w środkach, ale przez to wyrazista i poruszająca, w której tytułowe pieniądze jawią się jako symbol współczesnego zniewolenia.

źródło opisu: terytoria.com.pl/

źródło okładki: terytoria.com.pl/

Bosy_Antek | 2012-06-06

Zacznę z przytupem. Rok 1887. Jan Kasprowicz wydaje cykl czterdziestu sonetów pod wspólnym tytułem "Z chałupy." Zbiór to dość niezwykły, bo na tle kształtujących się nurtów modernistycznych (dekadentyzm, oderwany od rzeczywistości symbolizm etc.)w bardzo dosłowny, naturalistyczny wręcz sposób, ujawnia bolesną prawdę o polskiej wsi schyłku XIX wieku.

Bieda. Wyzysk. Wegetacja. Ludzkie wraki snują się między zagrodami. Chude krowy nie dają mleka. Jałowa ziemia nie rodzi niczego prócz chwastów. Żebranie staje się jedynym sposobem, by utrzymać siebie i rodzinę. Wieś raz na zawsze traci swój fałszywy sielankowy urok, jaki wymówili nam Kochanowski pospołu z romantykami, widzącymi w prowincji nieskażoną zepsuciem przestrzeń kulturotwórczą.

U Kasprowicza dramat goni dramat. Przykład trzynasty z brzegu:

XIII

Pierwsze lata, kiedy się pobrali,
Szczęście kwitło jak w polu makówki,
Mieli chatę, szkapsko i dwie krówki,
Byli młodzi - siali i sprzątali...

Ale potem - niech się Bóg...

| 2015-10-01
Na półkach: (Lg) Poezja, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2015

Poezja Pablo Garcia Casado zabija. Zabija celnością reporterskiego zapisu. Zabija wyważonym chłodem zdań pozbawionych ozdobników. Zabija z celnością snajpera trafiając prosto w serce za pierwszym razem.

Każdy wiersz staje się sceną dramatu odzierania człowieka z godności. Niewidzialna ręka rynku od niechcenia wymierza beznamiętne ciosy. Ból, upokorzenie i strach jaki niesie też pozostają niewidzialne. Bo kto chciałby je oglądać poza poetą?

Pablo Garcia Casado nawet milcząc krzyczy. W imieniu bohaterów swoich wierszy rzuca w twarz możnym tego świata słowa zdolne kruszyć mury. Mury milczenia wokół ofiar systemu usankcjonowanej nędzy, na jaki godzimy się pozostając sługami dinero.

.:exile:.

---
Uwaga: W opisie ze stron wydawnictwa brakuje informacji, że ta publikacja jest dwujęzyczna, hiszpańsko-polska, co może być ważne dla miłośników języka Cervantesa.

Anheli | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

To jeszcze wiersze, czy nagłówki gazet ?
Niedobrze tu i tam, wszędzie.
Warto mówić i pisać podniesionym głosem!

kinga | 2015-01-25
Przeczytana: 18 grudnia 2014