Pieniądze / Dinero

Pablo García Casado Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Europejski Poeta Wolności poezja
Dinero
poezja
Marcin Kurek
Europejski Poeta Wolności
system ofiary zniewolenie

Poezja Pablo Garcia Casado zabija. Zabija celnością reporterskiego zapisu. Zabija wyważonym chłodem zdań pozbawionych ozdobników. Zabija z celnością snajpera trafiając prosto w serce za pierwszym razem.

Każdy wiersz staje się sceną dramatu odzierania człowieka z godności. Niewidzialna ręka rynku od niechcenia wymierza beznamiętne ciosy. Ból, upokorzenie i strach jaki...

To jeszcze wiersze, czy nagłówki gazet ?
Niedobrze tu i tam, wszędzie.
Warto mówić i pisać podniesionym głosem!

Zacznę z przytupem. Rok 1887. Jan Kasprowicz wydaje cykl czterdziestu sonetów pod wspólnym tytułem "Z chałupy." Zbiór to dość niezwykły, bo na tle kształtujących się nurtów modernistycznych (dekadentyzm, oderwany od rzeczywistości symbolizm etc.)w bardzo dosłowny, naturalistyczny wręcz sposób, ujawnia bolesną prawdę o polskiej wsi schyłku XIX wieku.

Bieda. Wyzysk....

• Poezja