Doczekać świtu

Wydawnictwo: Czytelnik
II wojna światowa
literatura faktu
Bastet

"Doczekać świtu" Marii Horodyskiej to pasjonująca opowieść o wojennej tułaczce młodej kobiety, która po kapitulacji powstania warszawskiego została wywieziona na roboty do Niemiec. Kolejne etapy jej losów w Niemczech to ciężka praca w zakładach Kruppa, długotrwałe leczenie szpitalne po zranieniu przez alianckiego lotnika, a po upadku III Rzeszy udział w organizowaniu polskiego szkolnictwa w Niemczech. Wspomnienia Marii Horodyskiej stanowią cenny materiał dokumentalny, gdyż w memuarystyce lat wojny niewiele mamy relacji traktujących o kształceniu młodzieży polskiej w powojennych Niemczech. Po powrocie do kraju w 1946 roku Autorka podjęła pracę w dziennikarstwie, w którym już przed wojną stawiała pierwsze kroki. Maria Horodyska zmarła 9 IV 1989 r. w Warszawie.

źródło opisu: Czytelnik, 1989

źródło okładki: zdj.autorskie