Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem

Wydawnictwo: Media Regionalne
978-83-61723-12-7
literatura faktu
Bastet

Wywiad ów powstawał kilka lat, podczas niezliczonych spotkań i wielogodzinnych rozmów autorów z Henrykiem Mandelbaumem. Zasadnicza część tekstu została opracowana w latach 2003-2004, potem była systematycznie uzupełniania. Redakcja książki została zakończona w kwietniu 2008 r., dwa miesiące przed śmiercią pana Henryka. Należy podkreślić, że wywiad z Henrykiem Mandelbaumem obejmuje wszystkie etapy jego życia, od dzieciństwa spędzonego na Śląsku, ciężkiej pracy w latach młodzieńczych (m.in. w rzeźni i kamieniołomie), przesiedlenia do getta w Dąbrowie Górniczej, przez aresztowanie i transport do KL Auschwitz, pracę w Sonderkommando, ucieczkę z „marszu śmierci”, aż do czasów powojennych. Natomiast ze względów oczywistych najważniejszą częścią książki „Ja z krematorium Auschwitz” są wspomnienia z pobytu w obozie i pracy w Sonderkommando – okresu spędzonego w nazistowskiej fabryce śmierci przy wykonywaniu czynności, które nie mieszczą się w granicach cywilizowanego świata XX w. Tzw. Sonderkommanda, czyli specjalne drużyny robocze, towarzyszyły obozom zagłady zorganizowanym przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej. Podstawowym zadaniem więźniów wybranych do tego rodzaju pracy było grzebanie lub palenie ciał zamordowanych więźniów, sprzątanie pomieszczeń używanych jako komory gazowe, sortowanie kosztowności pozostałych po zamordowanych i inne czynności związane z masową zagładą Żydów. Z czasem ich rola została poszerzona o działania związane z przyjęciem transportu na terenie miejsca zagłady, tj. pomoc przy rozbieraniu przed „kąpielą”, pomoc w dojściu do miejsc zagłady osobom niepełnosprawnym oraz uspokajanie najbardziej niespokojnych i podejrzliwych osób. Henryk Mandelbaum opowiada o swojej pracy w Sonderkommando w bezpośredni sposób. Jego wspomnienia mają wyjątkowy walor, albowiem bohater książki bazuje wyłącznie na własnych doświadczeniach. Mandelbaum nigdy nie interesował się wydawnictwami poświęconymi tematyce obozowej czy masowej zagładzie, nie konfrontował swoich przeżyć ze wspomnieniami byłych więźniów KL Auschwitz. Każde stwierdzenie Henryk Mandelbaum wypowiada pewnie i z przekonaniem. Jeśli nie jest czegoś pewny – milczy. Znamienna jest również jego niechęć do oceniania postaw ludzkich. Oskarżonym w relacji Mandelbauma jest nie człowiek, lecz system, mechanizm zła, któremu ulegają ofiary i oprawcy. Henryk Mandelbaum, jakiego poznajemy dzięki temu wywiadowi, to człowiek o silnym charakterze, zaradny i mądry, czuły na krzywdę ludzką i – mimo wszystkich przeżyć – optymistycznie nastawiony do świata i ludzi. Książka została wydana przez firmę Media Regionalne Sp. z o.o. w Bydgoszczy.

źródło opisu: Media Regionalne

źródło okładki: Media Regionalne

Meehoow | 2011-12-19

Zastanawia mnie tylko, dlaczego, niemal z uporem maniaka, Autor lansuje teorię, iż podczas pracy w SK nie widział ani jednego dziecka... Może to próba zagłuszenia sumienia, może coś innego... Książka jak najbardziej warta uwagi. Dobrze się stało, że - po kilkudziesięciu latach embarga na jakiekolwiek informacje "z pierwszej ręki" - tak wielu z niewielu ocalałych postanowiło jednak wydać swoje wspomnienia.

elady1989 | 2018-02-27
Przeczytana: 25 lutego 2018

"Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz" chciałam przeczytać zaraz po tym jak w październiku 2017 roku, odwiedziłam bramy #oswiecim ia. Miałam wówczas wielki zaszczyt być oprawadzaną przez pana Igora Bartosika - autora nieniejszej książki.
Jak to zwykle bywa o dobre ksiązki nie jest łatwo. Ksiażkę zdobyłam dopiero w zeszłym tygodniu, gdy nakład został wznowiony. Warto było czekać... Przez te 100 stron dowiadujemy się o życiu Henryka Mandebauma, przed #drugawojnaswiatowa i w jej trakcie, czyli o najgorszym okresie, gdy został wcielony do Sonderkommando. Jego zadaniem było obsługiwanie krematoriów, czyli spalanie zwłok mordowanych masowo przez niemieckich nazistów w komorach gazowych.
Wywiad jest niezykle wartościowy, podczas jego czytania czułam się jakbym rozmawiała z dziadkiem, aczkolwiek temat wzbudza releksje, a niekiedy wręcz złość nad dolą ówczesnego człowieczeństwa. Błyskotliwe pytania, inteligentne,...

Bastet | 2011-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2011

Bardzo ciekawy wywiad. Można się z niego oprócz przykrej pracy w Sonderkommando dowiedzieć ciekawostek z okresu wojny oraz poglądów na życie autora. Polecam.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Wstrząsające, niewyobrażalne. Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

paulina47 | 2013-01-04

W książce fajne jest to, że jest ona w 100 procentach szczera. Henryk Mandelbaum mówi o tym co widział jeśli czegoś nie widział milczy, nie wysuwając za daleko idących wniosków ani nie nadinterpretując faktów. Ponad to bardzo fajnie i lekko się czyta.

Boniedz | 2018-06-19
Na półkach: 2018, Obozowe, Przeczytane