Wiara wątpiących

83-08-03398-9
Filozofia, religia, wiara
filozofia i etyka
krucheciastka

Kolejna książka metropolity lubelskiego, filozofa, publicysty stanowi zbiór rozważań o trudnych problemach naukowych związanych z relacjami między doświadczaniem wiary i poznaniem naukowym. W swej najnowszej publikacji abp Życiński poddaje krytyce powierzchowność i irracjonalność kultury współczesnej. Autor wiele uwagi poświęca doświadczeniu etycznemu – otwarciu się na drugiego człowieka i...

Autor wiele uwagi poświęca doświadczeniu etycznemu – otwarciu się na drugiego człowieka i jego cierpienie, a także estetycznemu – wrażliwości na piękno i harmonię świata. Prócz tych kwestii autor porusza zagadnienia odpowiedzialności intelektualnej i moralnej, statusu Kościoła i jego miejsca w świecie współczesnym, często nawiedzającej człowieka naszych czasów rozpaczy i sposobom jej przezwyciężania.

W tych rozważaniach towarzyszą mu postaci ze świata kultury i filozofii: T. Merton, Cz. Miłosz , A. Camus i L. Kołakowski, z którymi prowadzi dialog na kartach swej książki wskazując łączący je prymat wartości i upodobanie do piękna i harmonii świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl