filozofia, etyka
Ego_Sum

Czy fenomen życia da się zredukować do praw fizyki? Jak to było „naprawdę”? Czy życie powstało spontanicznie z materii martwej na mocy działania praw fizyki, czy też w momencie zaistnienia życia miała miejsce jakaś „nieciągłość” w funkcjonowaniu praw fizyki? Czy przez tę nieciągłość wdarł się do praw fizyki jakiś niezwykły, zupełnie nieprawdopodobny przypadek? Czy też była to ingerencja...

Czy fenomen życia da się zredukować do praw fizyki?

Czy przez tę nieciągłość wdarł się do praw fizyki jakiś niezwykły, zupełnie nieprawdopodobny przypadek? Czy też była to ingerencja Stwórcy w prawa stworzonego świata? Czy może jeszcze coś zupełnie innego, czego działania ani natury zupełnie dziś nie podejrzewamy?

Opierając się wyłącznie na dotychczasowych wynikach badań fizyki, biologii i wszystkich innych nauk zaangażowanych w ten problem, odpowiedź może być tylko jedna: nie wiemy. I najprawdopodobniej długo jeszcze wiedzieć nie będziemy.
Michał Heller

Współautorami książki są: Mateusz Hohol, Łukasz Kwiatek, Tadeusz Pietrucha i Kinga Wołoszyn

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2016

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/

Hubert | 2019-08-31

Upraszczając książka porusza dwa aspekty ewolucji, widzianą z punktu widzenia kosmologii (autorstwa Hellera) i z punktu widzenia biologii (tu głównie pisze Życiński). Pierwsza z wymienionych części dla mnie trudniejsza, fizyka jest mi odleglejsza niż biologia, a może po prostu ta nauka sama w sobie jest trudniejsza od drugiej. Jako zainteresowany różnymi aspektami ewolucji i jej filozofii wydaje mi się że Życiński miejscami jednak lekceważy niewygodne mu (czyli katolikowi) tezy, przede wszystkim o altruizmie krewniaczym (mimo że inni autorzy dodani do książki odnoszą się z powagą do tej teorii). Zastanawiam się też czemu za każdym razem jak ktoś porusza problem ewolucji z pozycji filozoficznych musi rozważać czy Darwin uznawał istnienie Boga czy nie, ostatecznie żył on 150 lat temu i dziś nie stanowi dla mnie jego prywatny światopogląd jakiegoś istotnego punktu odniesienia.

Ogólnie jednak wychodzę z podziwu dla teologi chrześcijańskiej czy katolickiej konkretnie w postaci takich...

| 2016-12-31
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Bardzo ciekawa książka, która ukazuje ewolucję biologiczną w ramach matematyki. Ukazuje ona również zamysł Boży w tym procesie. Szczególnie polecam dla osób, które chcą się bliżej przyjrzeć tej teorii oraz poznać jaką postawę reprezentowali wobec niej zarówno naukowcy jak i KK na przestrzeni wielu lat(oraz dlaczego).

Artur Schodziński | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze
Przeczytana: 2002 rok

Dla mnie to była lektura obowiązkowa. Trzeba czytać z duża koncentracja uwagi. Język też miejscami skomplikowany.