rozwiń zwiń

Dylematy ewolucji

Okładka książki Dylematy ewolucji
Michał HellerJózef Życiński Wydawnictwo: Copernicus Center Press Seria: Nauka i religia filozofia, etyka
filozofia, etyka
Nauka i religia
Copernicus Center Press
2016-02-18
1998-03-01
ewolucja biologia nauka religia teologia stworzenie Bóg

Okładka książki Wszechświat i filozofia Michał Heller, Józef Życiński
Ocena 7,7
Wszechświat i ... Michał Heller, Józe...
Okładka książki Wszechświat – Maszyna czy Myśl? Michał Heller, Józef Życiński
Ocena 6,6
Wszechświat – ... Michał Heller, Józe...

Lektura obowiązkowa dla tych którzy chcą bliżej poznać teorię ewolucji.

Lektura obowiązkowa dla tych którzy chcą bliżej poznać teorię ewolucji.

Upraszczając książka porusza dwa aspekty ewolucji, widzianą z punktu widzenia kosmologii (autorstwa Hellera) i z punktu widzenia biologii (tu głównie pisze Życiński). Pierwsza z wymienionych części dla mnie trudniejsza, fizyka jest mi odleglejsza niż biologia, a może po prostu ta nauka sama w sobie jest trudniejsza od drugiej. Jako zainteresowany różnymi aspektami ewolucji i jej filozofii wydaje mi się że Życiński miejscami jednak lekceważy niewygodne mu (czyli katolikowi) tezy, przede wszystkim o altruizmie krewniaczym (mimo że inni autorzy dodani do książki odnoszą się z powagą do tej teorii). Zastanawiam się też czemu za każdym razem jak ktoś porusza problem ewolucji z pozycji filozoficznych musi rozważać czy Darwin uznawał istnienie Boga czy nie, ostatecznie żył on 150 lat temu i dziś nie stanowi dla mnie jego prywatny światopogląd jakiegoś istotnego punktu odniesienia.

Ogólnie jednak wychodzę z podziwu dla teologi chrześcijańskiej czy katolickiej konkretnie w postaci takich osób jak autorzy. O ile Heller zawsze mi się kojarzył z księdzem-filozofem-fizykiem, to Życiński mnie tu bardziej fascynuje. Arcybiskup bowiem kojarzy się raczej z polityką kościelną dnia codziennego, ze spotkaniami z wiernymi itp. nie z głęboką znajomością wyników nauki, biologii czy matematyki, i umiejętnym łączeniu tego z teologią Kościoła. Życiński, Heller, czy papież Franciszek poprzez Laudato Si są dla mnie postaciami które pokazują ze także na płaszczyźnie intelektualnej, filozoficznej, etycznej dzisiejszy Kościół ma wiele interesujących rzeczy do powiedzenia, do dodania. Zaś niezgodność ewolucji z Pismem Świętym jest tylko mitem osób które nie starają się wgłębić w filozofie (przykro mi panie Dawkins).

Bardzo ciekawa książka, która ukazuje ewolucję biologiczną w ramach matematyki. Ukazuje ona również zamysł Boży w tym procesie. Szczególnie polecam dla osób, które chcą się bliżej przyjrzeć tej teorii oraz poznać jaką postawę reprezentowali wobec niej zarówno naukowcy jak i KK na przestrzeni wielu lat(oraz dlaczego).

Dla mnie to była lektura obowiązkowa. Trzeba czytać z duża koncentracja uwagi. Język też miejscami skomplikowany.

Dodaj cytat z książki Dylematy ewolucji