Tomek na tropach Yeti

Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 4)
Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-286-6

Inne wydania

W książce opisane są losy Tomka Wilmowskiego, który uczestniczy w niesamowitych wyprawach, często stając twarzą w twarz z wieloma niebezpieczeństwami. W te niezwykłe przygody wplecione jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników. Dzięki wspaniałemu stylowi pisarskiemu Alfreda Szklarskiego książka jest bardzo atrakcyjną i łatwą lekturą dla młodych Czytelników już od wielu lat, zyskując wciąż zainteresowanie nowych pokoleń.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Już sam początek książki, dla czytelnika, który nigdy jej nie czytał wydaje się dość tragiczny, bo ma wrażenie, że ktoś bardzo ważny dla całej powieści kończy tragicznie. I to jest celowy zabieg autora, na który gdy czytałam pierwszy raz dałam się nabrać w stu procentach.
Lakoniczny telegram od Jana Smugi do Andrzeja Wilmowskiego sprowadza przyjaciół do Indii. Zmartwienie o przyjaciela, który prosi ich o pomoc natychmiast wyruszają na niebezpieczną wyprawę do Tybetu, który nie został jeszcze do końca zbadany przez człowieka.
Już od samego początku natrafiają oni na same przeszkody. Za każdym razem, gdy przybywają do miejsca gdzie miał czekać na nich Smuga, zastają po nim tylko ślad i krótką wiadomość, która mówi o miejscu jego pobytu. Zarówno Tomek, bosman Nowicki, jak i Andrzej Wilmowski niepokoją się o Jana, który nigdy nie potrzebował od nikogo pomocy i zawsze to on spieszył z pomocą przyjaciołom.
W Bombaju, gdzie mieli zastać Smugę zostali powitani kradzieżą i morderstwem...

Northman | 2014-08-28
Przeczytana: 18 lipca 1996

Himalaje, Indie i w ogóle rozległe obszary Azji to nie jest może moja ulubiona część świata i ulubiona tematyka książek, ale i w tej tematyce udało mi się znaleźć pewną przyjemność w ramach cyklu Alfreda Szklarskiego. Myślę, że każdy kto zaczął czytać powieści o Tomku Wilmowskim w pewnym momencie nie ma już odwrotu i musi czytać kolejne książki dalej, aż do samego końca:) Tak działa magia i niesamowita siła przyciągania bohaterów wykreowanych przez Szklarskiego.

Pewnego smaczku niniejszej części dodaje dodatkowo wspomniana w tytule postać legendarnego Yeti, która pojawia się na łamach książki, choć z żalem zauważyć trzeba, że tylko epizodycznie. Ale jednak jest:)

Marysieńka | 2011-10-06
Przeczytana: 1990 rok

Tym razem Tomek wraz z bosmanem Nowickim i swoim ojcem przybywa do Indii. Między innymi bierze udział w polowaniu na tygrysy. Potem wyruszają na szlaki Tybetu, gdzie szukają ukrytego złota...A co po drodze zobaczą i przeżyją...Polecam.

Marcin Napierała | 2013-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

tak jak i w poprzednich częściach ciekawe opisy przyrody i zwyczajów panujących wśród innych narodów. Dlatego czyta się z dużym zainteresowaniem nawet po kilku latach od pierwszego sięgnięcia.

Karolina | 2010-08-16
| 2015-08-19
Przeczytana: lipiec 2015

Ta książka nie należy do moich ulubionych części cyklu, bo akcja dzieje się na obszarze o którym nie lubię czytać {Azja, głównie Tybet, Indie}. Poza tym jej fabuła nie jest tak ciekawa jak innych części.

Kotkad | 2014-01-31

Moje pierwsze wyprawy w dalekie i nieznane kraje spędzałam właśnie z Tomkiem, do tej pory nie udało mi się być wszędzie tam gdzie on ale zamiłowanie do podróży i przygody mam zaszczepione właśnie dzięki tym lekturom. Nigdy nie rozumiałam podziału w szkole że dziewczynki jako lekturę czytają Anię z zielonego wzgórza a chłopcy Tomka Wilmowskiego, Ci którzy się zastosowali tyle stracili

lilla | 2013-12-09

Kolejna książka o Tomaszu Wilmowskim i jego towarzyszach. Także i tym razem kłopoty nie ominą Tomka. Wciągająca powieść o Indiach z wątkiem kryminalnym w tle.

Pani Lecter | 2014-02-17
Przeczytana: grudzień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam czytać książki przygodowe, jednak do serii o Tomku podchodziłam dość sceptycznie. Dotąd nie miałam do czynienia z działami Alfreda Szklarskiego, więc wypożyczając „Tomka na tropach yeti”, obawiałam się tego, co też może mnie czekać po lekturze tej powieści. Szklarski urodził się w 1912 roku w Chicago, a zmarł w 1992 roku w Katowicach. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W czasach okupacji pisał pod pseudonimami. Opisywana przeze mnie książka powstała w 1961 roku i nadal cieszy się powodzeniem wśród młodzieży.

Tomek Wilmowski to nastoletni chłopak, który wraz ze swymi towarzyszami – bosmanem Tadeuszem Nowickim oraz ojcem Andrzejem Wilmowskim, wyrusza do Indii. Powodem ich wyprawy jest tajemnicza depesza nadesłana przez Jana Smugę, przyjaciela bohaterów. Ekipa przybywa na miejsce z mieszanymi uczuciami, bowiem nie są do końca pewni, co czeka ich u kresu podróży. Tomek, jego ojciec i bosman udają się do pana Abbasa po dalsze wskazówki od Smugi. Otrzymują list...

Piratka | 2015-03-25

Northman „Himalaje, Indie i w ogóle rozległe obszary Azji to nie jest może moja ulubiona część świata i ulubiona tematyka książek, ale i w tej tematyce udało mi się znaleźć pewną przyjemność w ramach cyklu Alfreda Szklarskiego. (…) Tak działa magia i niesamowita siła przyciągania bohaterów wykreowanych przez Szklarskiego.” Coś w tym jest.
Część z Was opisała ten tom tak szczegółowo, że niewiele mam do dodania.
„Tajemnicza świątynia na odludziu mogła być kiedyś zbudowana przez Thugów lub Crimów”. Wzmianka o Thugach przypomina "Indianę Jonesa i Świątynię Zagłady". W „Tomku” w początkach XX wieku Thugowie są już odległą historią, w „Indianie” dziejącym się 30 lat później działają w najlepsze.
"— Coś taki markotny dzisiaj? Może źle się czujesz, Tomku? — zagadnął Wilmowski. (...) Masz dużego siniaka na podbródku.
— Mam siniaka na... Och, do licha, nic o tym nie wiedziałem?! — zawołał Tomek, usiłując ukryć zmieszanie. (...)
— Chyba cię nieco zamroczyło po takim uderzeniu — odezwał się...