Pogromca Zwierząt

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Deerslayer
Stany Zjednoczone, Indianie

Inne wydania

James Fenimore Cooper (1789-1851) był pisarzem wszechstronnym. Pisał romanse i powieści szpiegowskie, ale sławę przyniosła mu romantyczna panorama amerykańskiego osadnictwa Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, który jest do dziś klasycznym wzorem przygodowej powieści indiańskiej.

szczere_kocisko | 2015-12-11

Błądząc między tymi nieodwiedzanymi regałami, gdzie się kurzą stare książki przygodowe, przypadkiem trafiłam na "Pogromcę Zwierząt". Autora od razu skojarzyłam, czytałam "Ostatniego Mohikanina", więc czemuż nie? Dopiero po otworzeniu na pierwszej stronie zorientowałam się, że "Ostatni Mohikanin" to druga część Pięcioksięgu Przygód Sokolego Oka, a w łapkach dzierżę właśnie pierwszą.
Sama postać młodego Nattyego i Chingachgooka bardzo mi się podobała,a na początku zachwycałam się dokładnymi i barwnymi opisami przyrody, ale gdy zaczyna doskwierać brak akcji, strasznie trudno przebrnąć. Bodaj tydzień czytałam tę książkę. Niby tak mało fabuły, a tyle stron. Czyli opisy zajmowały jakieś 65% książki. A do tego w powieść był wpleciony romans. Było tylko kilka ciekawych momentów. W dodatku autor nie trzyma się do końca prawdy i wszystko nazbyt upiększa.

wojtek.wysocki | 2013-09-03
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Potężna dawka klasyki, do której dawno nie zaglądałem. Czytałem w sumie na wyrywki, nawet do końca nie pamiętając, które części (poza oczywistym "Ostatnim Mohikaninem"), a że pamięć mam krótką, nie do końca wiedziałem czego się spodziewać.

Chociaż może nie do końca (:D). Coopera można postawić w jednym rzędzie z takimi mistrzami gatunku jak Dumas, Walter Scott, czy nasz rodzynek: Sienkiewicz. U nich wszystkich możemy odnaleźć taką wiązankę romantycznej przygody, wyjątkowej odwagi (czy też brawury,albo jak kto woli głupoty), dramatu i tragedii. Bo cóż mądrego i głębokiego mogłoby być w historyjce z Happy Endem.

To co mnie zaskoczyło, to wyjątkowa matołowatość Sokolego Oka, ale ponieważ wynika to z tego "kim on jest" i "dlaczego jest takim super zajebistym gościem" to wcale nie razi. No i jedna z ostatnich scen, kiedy spławia laskę bo ma ważniejsze rzeczy do roboty (jak np. latanie pół nago po lesie). Trochę prostak, no ale cóż.

Jeśli mam się czepiać pióra to jedynie tych durnych...

ampH | 2015-03-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Tym razem na warsztat rzucona została klasyka powieści przygodowych, książką rozpoczynająca najbardziej chyba znany cykl opowiadający o waśniach pomiędzy amerykańskimi osadnikami a Indianami. "Pogromca Zwierząt" to pierwsza książka Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka, w skład którego wchodzi znany bardzo wielu osobom "Ostatni Mohikanin". Wszystkie powieści napisane zostały w I połowie XVIII wieku, dlatego też czuć na kilometr specyficzny styl pisania oraz klimat, zwłaszcza że opisywane przygody były wówczas bardzo świeże - mogły się bowiem dziać raptem nawet 30 lat wcześniej!

Pierwsza połowa XVII wieku, czas wojen pomiędzy Czerwonoskórymi a ich wrogami - Bladymi Twarzami. Rzucony w wir walki został młody myśliwy, zwany Pogromcą Zwierząt, wychowany wśród plemienia Delawarów - jednego z najliczniejszych swego czasu plemion. Dla niego i jego towarzyszy - zarówno wieloletnich przyjaciół, jak i nowych znajomych, z którymi związał go los, zaczyna się droga przez pierwszą ścieżkę wojenną....

grzebcio89 | 2014-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2014

Hmm ... Książka bardzo fajna ale za długa, tzn. nie, że nie lubię długich książek ale w pogromcy jest za dużo opisów, dużo dziwnych rozmów. Ogólnie jak na książkę przygodową za mało się dzieje, ale jak się już akcja zacznie to jest to bardzo dobrze opisane. Potencjał jest i jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w kolejnych tomach o przygodach Sokolego Oka.

Na koniec ... mimo wszystko pozycja warta uwagi.

mumin_king | 2014-09-09

Czyta się nieźle, czasem wręcz z zapartym tchem. Przeszkadza mi tylko i wyłącznie sposób prowadzenia narracji. Czuć, że była to powieść odcinkowa wydawana w jakiś periodykach, przez to trudno jest się zacząć identyfikować z akcją. Czasem też taki dopisek autora w stylu: "o tym dowiecie się w następnym rozdziale" psuje całą atmosferę zbudowaną do tego momentu.

Andrzej | 2012-05-25
Przeczytana: maj 2012

początek pięcioksięgu, typowe dla Coopera opisy przyrody, zdarzeń, sytuacji, charakterystyka postaci oraz dialogi - książka choć toczy sie w niewielkiej przestrzeni czasowej i terytorialnej to znakomicie przedstawia zjawiska tamtych czasów tj. stereotypy, walka o władzę, chęć posiadania, czyli właściwie ponadczasowe i uniwersalne problemy. Znakomite wprowadzenie do dalszej twórczości nie mówiąc o kolejnych "etapach" Pięciu Ksiąg Sokolego Oka. Polecam!

Snare | 2014-04-18
Przeczytana: kwiecień 2014

Jak na sam poczatek przygód to jest dużo niedociagnieć.Czytajac 2 czesc czyli Ostatni Mohikanin jest wielka poprawa. Dialogi bardzo płytkie nie da sie odczuc tej Konfederacji Irokezów w tych czasach wojen pomiedzy Francja a Anglia. Meczyłem troche sie z ta ksiażka.

Trezor | 2013-05-15

świetna