Trzy opowieści z życia Knulpa

1999-01-01
1999-01-01
83-06-02771-X
Małgorzata Łukasiewicz

Knulp jest włóczęgą, znającym wielu ludzi, bo w swoich wędrówkach lubi wracać do miejsc, w których już był. Knulp jest przystojny, przyciąga kobiety, jest towarzyski, sympatyczny, potrafi dostosować się do otoczenia. I jest inteligentny. Poznajemy go w trzech opowieściach, które przybliżają jego życie, ale nie dają pełnego obrazu ani człowieka, ani jego przeżyć. Momentami wydaje się postacią dwuznaczną, by w następnej scenie rozwiać wątpliwości, by w kolejnej znowu trochę je zasiać... trochę pasożyt, jednak z sercem...

Hesse daje duże pole wyobraźni, która z kawałków opowiadanych przez różnych narratorów nie umożliwia jednak złożenia życia Knulpa w całość - mamy zbyt mało danych, by wszystko sobie dopowiedzieć.
Tylko jedno wydaje się pewne: wybory podjęte w młodości często nieodwracalnie determinują kolejne wybory i w efekcie układają już całą naszą egzystencję.
Tekst mniej wymagający od "Wilk stepowego".

• Laureaci nobla
  • Beletrystyka