Trzy opowieści z życia Knulpa

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Drei Geschichten aus dem Leben Knulps
83-06-02771-X
Monosylaba

Hermann Hesse, ceniony jako zwolennik psychoanalizy i ponadwyznaniowej duchowości, mało jest w Polsce znany jako czuły obserwator zwykłych ludzi, codziennego życia w zacisznych miasteczkach i wśród malowniczej przyrody południowych Niemiec. Tę stronę jego pisarstwa znakomicie ukazują "Trzy opowieści z życia Knulpa"- obraz życia wagabundy, który zmaga się z dramatem niespełnienia, nie chcąc i nie umiejąc zagrzać gdziekolwiek miejsca. Podobnie jak i w innych swoich książkach, tak i tutaj Hesse z subtelną ironią, psychologiczną wnikliwością i liryzmem ukazuje psychologiczną wnikliwość i liryzmem ukazuje postać człowieka innego niż większość. Fragmentaryczna historia bohatera każe nam się dopiero domyślać prawdy o jego życiu- tak jak nie poznał prawdy o Knulpie nikt, kto spotkał go wędrującego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2052
Tania | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Knulp jest włóczęgą, znającym wielu ludzi, bo w swoich wędrówkach lubi wracać do miejsc, w których już był. Knulp jest przystojny, przyciąga kobiety, jest towarzyski, sympatyczny, potrafi dostosować się do otoczenia. I jest inteligentny. Poznajemy go w trzech opowieściach, które przybliżają jego życie, ale nie dają pełnego obrazu ani człowieka, ani jego przeżyć. Momentami wydaje się postacią dwuznaczną, by w następnej scenie rozwiać wątpliwości, by w kolejnej znowu trochę je zasiać... trochę pasożyt, jednak z sercem...

Hesse daje duże pole wyobraźni, która z kawałków opowiadanych przez różnych narratorów nie umożliwia jednak złożenia życia Knulpa w całość - mamy zbyt mało danych, by wszystko sobie dopowiedzieć.
Tylko jedno wydaje się pewne: wybory podjęte w młodości często nieodwracalnie determinują kolejne wybory i w efekcie układają już całą naszą egzystencję.
Tekst mniej wymagający od "Wilk stepowego".

Witkacy33 | 2016-11-25
tuulikki88 | 2016-10-26