Sami swoi i obcy. Z kresów na kresy

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0509-7
literatura faktu
Michał

Sami swoi i obcy - prawdziwa historia wypędzonych 66 lat temu Historia wyrwała z korzeniami mieszkańców polskich Kresów Wschodnich z ich dotychczasowego życia. Kilka milionów polskich obywateli niemal z dnia na dzień załadowano do wagonów i wywieziono na obcą im ziemię. Rozpoczął się największy w historii exodus - powojenne migracje ze wschodu na zachód. Właśnie o nich opowiada najnowsza...

Sami swoi i obcy - prawdziwa historia wypędzonych
66 lat temu Historia wyrwała z korzeniami mieszkańców polskich Kresów Wschodnich z ich dotychczasowego życia. Kilka milionów polskich obywateli niemal z dnia na dzień załadowano do wagonów i wywieziono na obcą im ziemię. Rozpoczął się największy w historii exodus - powojenne migracje ze wschodu na zachód. Właśnie o nich opowiada najnowsza książka Wydawnictwa Agora "Sami swoi i obcy"..

"Sami swoi i obcy" to książka podwójna. Otwiera ją zbiór reportaży dziennikarza "Gazety Wyborczej" Mirosława Maciorowskiego z podtytułem "Z Kresów na kresy". Bohaterami są powojenni wygnańcy - ludzie ze wszystkich warstw społecznych, mieszkańcy kresowych miast, miasteczek i wsi, których świat po wojnie runął w gruzy. Część druga - z podtytułem "Prawdziwe historie wypędzonych" - to przejmujące wspomnienia żyjących jeszcze przedstawicieli pierwszego pokolenia przesiedleńców, a także ich potomków, dokumentujące "stary koniec" na wschodzie i "nowy początek" na zachodzie. Dopełnieniem obu części są nieretuszowane fotografie z rodzinnych albumów.
"Sami swoi i obcy" to nie jest szkolna lekcja historii. To wieczór rodzinnych opowieści. Zapraszamy do wspólnego wspominania.

źródło opisu: Agora, 2011

źródło okładki: www.merlin.pl

Roman Dłużniewski | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Dostałem tę książkę w prezencie. Po odwinięciu z opakowania spojrzałem na okładkę i to cud, że nie wyrzuciłem jej przez okno. Znaczek Agory i napis 'biblioteka Gazety Wyborczej' działają na mnie wybitnie odstręczająco. Książki nie wyrzuciłem bo osoba, od której ją dostałem miała mnie wkrótce odwiedzić.

A teraz ad rem. Mogłem się z góry spodziewać pod jakim kątem zostały dobrane wspomnienia i reportaże. Nie zmienia to faktu, że książka jest nieźle napisana. Monotonne, tak podobne do siebie rozdziały sporo mówią o gehennie, jaką przeszli wyrzucani ze swych domów Polacy. Ogromne wrażenie robią załączone mapki, pokazujące jak ogromną przestrzeń musieli przebyć wygnańcy, aby w końcu znaleźć gdzieś swoje miejsce do życia.
Straciliśmy 1/4 naszego terytorium.
Dlaczego ? Za co ?
Trudno uciec od tych pytań...

allison | 2017-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Ta książka to na pewno jeden z najlepszych owoców wydawnictwa Agora.
Piękna i dopracowana szata edytorska, która od razu zwraca uwagę, no i treść, czyli reportaże i wspomnienia wysiedlonych Kresowiaków - to na pewno największe atuty.

Zacznę nietypowo dla siebie, bo od wyglądu książki, która przypomina album. Przemyślany jest układ archiwalnych zdjęć ubarwiających tekst. Pomysłowe i ujmujące jest też plastyczne opracowanie całości.

Najważniejsza jednak jest, oczywiście, treść.
Składają się na nią poruszające reportaże dotyczące życia i sytuacji mieszkańców polskich Kresów, którzy zostali po drugiej wojnie światowej wysiedleni przede wszystkim na tzw. Ziemie Odzyskane i na tereny dawnych Prus Wschodnich. Wśród bohaterów są i tacy, którzy swoją tułaczkę zaczęli już na początku wojny albo podczas rzezi na Wołyniu.

Druga, bardziej obszerna część, to wspomnienia spisane przez wypędzonych lub ich dzieci i wnuków.
Celowo nie używam tu słowa "repatrianci", gdyż w książce...

nina19 | 2017-04-10

Uczucia mam bardzo mieszane po tej lekturze. Tym bardziej mieszane, że część mojej rodziny także dotknęła "repatriacja" z Kresów Wschodnich. Znam więc to przymusowe przesiedlenie z opowieści rodzinnych, sporo na ten temat czytałam... I "Sami swoi i obcy" jawią mi się po prostu jako jeszcze jedna książka o wysiedleniach, przesiedleniach albo wypędzeniach. Na pewno warstwa wspomnieniowa jest zdecydowanie lepsza od "reportażowej" - bardziej autentyczna, przejmująca. W całości natomiast nie jest to rzecz wybitna, zmuszająca do refleksji, niedająca o sobie zapomnieć.

bernadeta1233 | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Książka bardzo staranna edytorsko. Pozycja bliska albumowi.Piękne zdjęcia ze zbiorów rodzinnych do każdej historii życia. Tematem relacje, opowieści ludzi (z imienia i nazwiska) wyrzuconych z ziemi przodków i osadzonych na tzw. ziemiach odzyskanych. Dużym atutem - przed każdą z tych opowieści - jest mapka pokazująca tę sytuację: miejsce narodzin i miejsce...zesłania. Chyba odpowiednie to słowo: "zesłanie", gdyż w wielu relacjach pojawia się niezgoda, bunt. Niektórzy nigdy się z tym nie pogodzili i żyli do końca przeświadczeniem, że kiedyś na ojcowiznę wrócą.

Pozycja wydana w Bibliotece Gazety Wyborczej warta polecenia. Chętnie kupię do własnej biblioteczki.

nikita181 | 2011-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2011

Świetna książka. Temat dla mnie niezwykle ciekawy, a przecież ciągle niewiele wiadomo na ten temat. Przesiedleńcy. Mieszkam na tzw. Ziemiach Odzyskanych, moja rodzina też zza Buga.Kresy urastają w oczach ich dawnych mieszkańców do Arkadii, mlekiem i miodem płynącej,a przecież ludzie żyli tam w o wiele gorszych warunkach niż tutaj.Wcześniej czytałam książkę o przesiedlaniu Niemców z nowej Polski na zachód i muszę przyznać , ze jest wiele podobieństw losów tych ludzi. To były straszne czasy, często zastanawiam się, jak oni to przeżyli?Polecam wszystkim, których interesuje historia, bo tak szczerze na temat można pisać dopiero od niedawna.

Bagienka | 2016-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2016
szczypiorek5 | 2012-02-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 lutego 2012

Jeszcze jedna ksiązka ,po której zamknięciu mam smutną refleksję,że "ludzie ludziom gotują ten los" wzniecając kolejne konflikty,wojny,tzw "pokojowe misje".
Zbiór prawdziwych historii Polaków,Ukraińców,Łemków,Niemców . Ze zdjęciami miejsc i ludzi , których już w większości nie ma.
Polecam

Jan1942 | 2016-03-27

Ciekawe reportaże ilustrujące losy ludzi wypędzonych przez wojenną zawieruchę ze swoich domostw. Potwierdza się fakt, iż na wojnie najbardziej cierpi niewinna cywilna ludność. Ze wschodnich terenów II RP zostali przymusowo wysiedleni Polacy, których miejsce zajęli ich rosyjscy sąsiedzi. Książka napisana na podstawie autentycznych wspomnień przesiedleńców. Wiele ciekawych szczegółów i zdjęć z domowych archiwów ilustruje gehennę tych ludzi. Naprawdę warto przeczytać.

jolunia559 JOLA | 2012-01-10
Przeczytana: 2011 rok

To wyjątkowe wydawnictwo.Powstałe ze wspomnień ludzi przesiedlanych na Ziemie Odzyskane .Ludzi,których potocznie nazywano repatriantami.W ciągu kilku chwil byli pozbawieni majątków i domów.Czasami zostawiali pradziwe bogactwo,a czasami zwykłe,chłopskie chaty kryte strzechą.Nigdy nie powrócili do miejsca swojego urodzenia.Ba,wielu miejsc już nie ma.Musieli osiedlać się i zacząć żyć w czasach i miejscach nie zawsze im przyjaznych.Te wspomnienia, to wspomnienia ludzi,którzy przeżyli gehennę wojny.Widzieli jak mordowane są całe rodziny,pacyfikowane całe wsie tylko dlatego,że byli Polakami czy Ukraińcami.Tylko dlatego,że nie podobali się władzom.Przejmująca historia opowiedziana przez tych,którzy nigdy nie zapomina o swoim nieszczęsciu.Ku przestrodze tym,których pokój uwiera,a marzy się nadal szabelka i wojenka.

Patrycja | 2011-10-30

Fascynuje mnie sytuacja, gdy na Ziemiach Odzyskanych osiedlano Polaków z Kresów i musieli tam na nowo budować społeczeństwo i od nowa znaleźć swoje miejsce i zapracować na pozycję. Po morderczej podróży wysiadali w kompletnie obcym miejscu i dostawali kompletnie wyposażone domy po kimś,bardzo często jeszcze z poprzednimi właścicielami w spadku.
A do tego szalejące naokoło bandy, bezprawie, szaber....