Indianie Ameryki Północnej

Cykl: Mitologie świata (tom 15)
Wydawnictwo: New Media Concept
historia
stronica24

INDIAŃSKIE OPOWIEŚCI Indianie Ameryki Północnej wyznawali prawdopodobnie najbardziej "ekologiczną" religię świata, w której człowiek nie był panem stworzenia. Czcił nie tylko niebo i słońce, ale też ziemię i cała otaczającą przyrodę. Zwierzęta w wierzeniach indiańskich nie są podległe ludziom. Są otoczonymi szacunkiem "starszymi braćmi". To dzięki nim człowiek pojawił się na ziemi i dzięki nim...

INDIAŃSKIE OPOWIEŚCI
Indianie Ameryki Północnej wyznawali prawdopodobnie najbardziej "ekologiczną" religię świata, w której człowiek nie był panem stworzenia. Czcił nie tylko niebo i słońce, ale też ziemię i cała otaczającą przyrodę. Zwierzęta w wierzeniach indiańskich nie są podległe ludziom. Są otoczonymi szacunkiem "starszymi braćmi". To dzięki nim człowiek pojawił się na ziemi i dzięki nim na niej żyje.

źródło opisu: New Media Concept sp. z o.o., 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwanarodowe.pl/index.php?pokaz=96

Jacek | 2013-09-21
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 21 września 2013

Całkiem niezła pozycja z bardzo popularnej serii, co jest zapewne zasługą głównej autorki, wymienionej nie wiedzieć czemu jako druga. Jak w całej serii tak i tu daje się zauważyć powierzchowność i skrótowość. Ale to wina twórców serii, którzy do jednego wora wpakowali bardzo różne wierzenia bardzo wielu plemion z dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, a także dużych części Kanady, a nawet Meksyku. Na pewno skoncentrowanie się na mniejszej liczbie plemion indiańskich wyszłoby pracy na korzyść. To jednak nie jest winą autorki. Tekst jest pisany w sposób ciekawy, ale konkretny i wskazujący na duże kompetencje. W rezultacie mamy nie najgorszy wstęp do poznawania religii ludów Ameryki Północnej. Gdyby jeszcze bibliografia została zapisana zgodnie z obowiązujacymi w Polsce normami, łatwo dałoby się odnaleźć książki znacznie bogatsze w informacje. Ale i tak warto zajrzeć do prezentowanej pracy.

Varken | 2015-05-10

Jedna z lepszych z tej serii.

| 2016-11-20
Korneliusz | 2016-06-22