Ludy skandynawskie

Autor:
Cykl: Mitologie świata [New Media Concept] (tom 12)
mitologia, Skandynawia
typ
papier
6,45 (91 ocen i 11 opinii)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Jacek | 2013-02-06
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 04 lutego 2013

Wydana w bardzo popularnonaukowej serii Mitologie świata książka o mitach skandynawskich jest wreszcie dobrym opracowaniem. Pomijając szatę graficzną, która nie zawsze jest adekwatna do treści, często dość infantylna, ale pochodzi do redakcji, cała reszta godna jest uwagi. Przede wszystkim widać profesjonalizm autorów, spojrzenie naukowe, choć przekaz tekstowy przystępny także dla niewprawnego czytelnika. Inaczej mówiąc - pisali fachowcy dla niefachowców - dobrze, chociaż prostym językiem. Wreszcie w serii pojawił się tytuł, który jest rzeczywistym omówieniem mitologii, jej pochodzenia i charakteru, zawiera główne mity i postacie bogów, wreszcie , próbuje interpretować i analizować wierzenia Skandynawów, i to nie jak bajkę, ale poważny temat. Zapewne osoba konsultanta, profesora Władysława Duczko, wpłynęła tak pozytywnie na kształt całości. W dodatku na końcu jest odwołanie do literatury, choć zupełnie nie rozumiem zasad, jakimi kierowano się przy takim zapisie bibliograficznym -...

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-31
Przeczytana: marzec 2014

Obrazki ładniutkie, co prawda tyle mające wspólnego ze skandynawską estetyką, co romantycy nam powiedzieli, ale niech tam. Tekściku, bo nawet nie tekstu, malutko, kilka imion bogów upchniętych w bardzo skróconych mitach.
Obraz mitologii książka jakiś daje - pytanie tylko, czy nie lepiej sięgnąć po coś bardziej kompetentnego niż marnować czas i pieniądze na taką niewiele wartą książczynkę.

Flack | 2012-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Pozycja dobra. Jak każdej części tej serii mitologii świata, nie można postawić jej wyższej oceny, bo dana mitologia jest tu przedstawiona pobieżnie, ale tak właśnie powinno być. Ta książka jest idealnym wstępem przed zagłębianiem się w poważniejsze lektury mitologii germańskiej (Edda Poetycka, Pieśń o Nibelungach, etc.). Daje pojęcie o większości głównych bóstw, kilka wciągających, acz zwięźle przedstawionych, mitów, które widać, że w bardziej rozwiniętej wersji muszą być pasjonujące (książka więc spełnia swoje zadanie - zainteresowuje i zachęca do poszukiwań kolejnych pozycji).

Polecam. Zwłaszcza osobom, którzy nie mogą sobie aktualnie pozwolić na ciężką literaturę.

Fasoletti | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Jako wstęp do bardziej zaawansowanych studiów, książka sprawdza się idealnie. Poszczególne zagadnienia są omówione pobieżnie i ogólnie. Czy to wada? To już zależy dla kogo.

| 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Książkę miło się czyta, jednak jest ona tylko zarysem mitologii jak i życia codziennego, dobrze wprowadza w problematykę ludów skandynawskich jednocześnie pozostawia pewien niedosyt, co działa zachęcająco do poznania głębiej kultury starożytnej północy.

BeArcik | 2011-10-30
Przeczytana: lipiec 2009

Jedna z podstaw mojej wiedzy o mitologii nordyckiej. Przystępna, przyjemnie i dość szybko się czyta. Oprócz wierzeń zawiera też zarys historii badań nad zwyczajami dawnych Skandynawów, przeprowadzanymi głównie na podstawie przekazów pisemnych - Eddy Starszej i Młodszej. Godne polecenia.

Mikołaj | 2012-01-04
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Dobra książka dla osób, które zaczynają swoją przygodę z mitologią germańską. Przede wszystkim książkę wyróżnia ładna oprawa graficzna oraz dość mało informacji.

Fawniak | 2011-05-03

Nie zbyt dokładne potraktowanie tematu, książka pozostawia duży niedostyt...Plus za bardzo przystępną cenę i ciekawe ilustracje (aczkolwiek mogło by być ich więcej). We wstępie brakuje paru istotnych informacji. Ogólnie jest to książka bardzo ogólnikowa i należy ją traktować jako wstęp do studiowania mitologii nordeckiej. Summa summarów : dość dobra dla osób zaczynających swoją przygodę z nordyckim bogami, a dla znawców - rzecz całkowicie zbyteczna.

jaworowicz | 2012-07-26

Zawsze mnie interesował ten temat, dlatego uznaje,że książ(-eczka) była dla mnie pożyteczna. Ładnie wydana i taniutka.

zosogirl | 2012-03-25

Piękna podróż w głąb bogatej kultury ludów skandynawskich.
Czytane z uczuciem chłodu na policzkach.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica