mitologia, Skandynawia

• Pani Noc
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pora westchnień, pora burz
  • Poziom zero
Pani Noc
Cassandra Clare

8,61 (326 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Poziom zero
Sara Mannheimer

6,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Jacek | 2013-02-06
Na półkach: Mam, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 04 lutego 2013

Wydana w bardzo popularnonaukowej serii Mitologie świata książka o mitach skandynawskich jest wreszcie dobrym opracowaniem. Pomijając szatę graficzną, która nie zawsze jest adekwatna do treści, często dość infantylna, ale pochodzi do redakcji, cała reszta godna jest uwagi. Przede wszystkim widać profesjonalizm autorów, spojrzenie naukowe, choć przekaz tekstowy przystępny także dla niewprawnego czytelnika. Inaczej mówiąc - pisali fachowcy dla niefachowców - dobrze, chociaż prostym językiem. Wreszcie w serii pojawił się tytuł, który jest rzeczywistym omówieniem mitologii, jej pochodzenia i charakteru, zawiera główne mity i postacie bogów, wreszcie , próbuje interpretować i analizować wierzenia Skandynawów, i to nie jak bajkę, ale poważny temat. Zapewne osoba konsultanta, profesora Władysława Duczko, wpłynęła tak pozytywnie na kształt całości. W dodatku na końcu jest odwołanie do literatury, choć zupełnie nie rozumiem zasad, jakimi kierowano się przy takim zapisie bibliograficznym -...

Flack | 2012-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Pozycja dobra. Jak każdej części tej serii mitologii świata, nie można postawić jej wyższej oceny, bo dana mitologia jest tu przedstawiona pobieżnie, ale tak właśnie powinno być. Ta książka jest idealnym wstępem przed zagłębianiem się w poważniejsze lektury mitologii germańskiej (Edda Poetycka, Pieśń o Nibelungach, etc.). Daje pojęcie o większości głównych bóstw, kilka wciągających, acz zwięźle przedstawionych, mitów, które widać, że w bardziej rozwiniętej wersji muszą być pasjonujące (książka więc spełnia swoje zadanie - zainteresowuje i zachęca do poszukiwań kolejnych pozycji).

Polecam. Zwłaszcza osobom, którzy nie mogą sobie aktualnie pozwolić na ciężką literaturę.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-31
Przeczytana: marzec 2014

Obrazki ładniutkie, co prawda tyle mające wspólnego ze skandynawską estetyką, co romantycy nam powiedzieli, ale niech tam. Tekściku, bo nawet nie tekstu, malutko, kilka imion bogów upchniętych w bardzo skróconych mitach.
Obraz mitologii książka jakiś daje - pytanie tylko, czy nie lepiej sięgnąć po coś bardziej kompetentnego niż marnować czas i pieniądze na taką niewiele wartą książczynkę.

| 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Książkę miło się czyta, jednak jest ona tylko zarysem mitologii jak i życia codziennego, dobrze wprowadza w problematykę ludów skandynawskich jednocześnie pozostawia pewien niedosyt, co działa zachęcająco do poznania głębiej kultury starożytnej północy.

Fasoletti | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Jako wstęp do bardziej zaawansowanych studiów, książka sprawdza się idealnie. Poszczególne zagadnienia są omówione pobieżnie i ogólnie. Czy to wada? To już zależy dla kogo.

Dziub | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Przydatne, aczkolwiek częste powtórzenia sprawiają, że nie wiem, czy czytałam dany tekst, czy autorzy nie konsultowali się podczas pracy, albo ignorują czytelników. Przystępność publikacji popularnonaukowej przystępnością, ale niech nie robią z odbiorców idiotów.
Na szczęście jest udostępniona bibliografia do dalszych poszukiwań wiedzy.

BeArcik | 2011-10-30
Przeczytana: lipiec 2009

Jedna z podstaw mojej wiedzy o mitologii nordyckiej. Przystępna, przyjemnie i dość szybko się czyta. Oprócz wierzeń zawiera też zarys historii badań nad zwyczajami dawnych Skandynawów, przeprowadzanymi głównie na podstawie przekazów pisemnych - Eddy Starszej i Młodszej. Godne polecenia.

Mikołaj Flis | 2012-01-04
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Dobra książka dla osób, które zaczynają swoją przygodę z mitologią germańską. Przede wszystkim książkę wyróżnia ładna oprawa graficzna oraz dość mało informacji.

Fawniak | 2011-05-03

Nie zbyt dokładne potraktowanie tematu, książka pozostawia duży niedostyt...Plus za bardzo przystępną cenę i ciekawe ilustracje (aczkolwiek mogło by być ich więcej). We wstępie brakuje paru istotnych informacji. Ogólnie jest to książka bardzo ogólnikowa i należy ją traktować jako wstęp do studiowania mitologii nordeckiej. Summa summarów : dość dobra dla osób zaczynających swoją przygodę z nordyckim bogami, a dla znawców - rzecz całkowicie zbyteczna.

jaworowicz | 2012-07-26

Zawsze mnie interesował ten temat, dlatego uznaje,że książ(-eczka) była dla mnie pożyteczna. Ładnie wydana i taniutka.