Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei

Okładka książki Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei Tony Le Tissier
Tony Le Tissier Wydawnictwo: Bechtermünz Verlag militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
The Battle of Berlin 1945
Bechtermünz Verlag
1998-01-01
1998-01-01
niemiecki
Wolfgang Bergt
2. wojna światowa front wschodni operacja berlińska Berlin Armia Czerwona Wehrmacht

Książka o walce o Berlin, napisana przez Brytyjczyka. Skłonny jestem zatem dać temu "neutralnemu" autorowi pewien kredyt zaufania, jeśli chodzi o relację wydarzeń tamtego kwietnia i maja.

"The Battle of Berlin 1945" jest na pewno o niebo lepszą monografią walk o stolicę III Rzeszy, niż książka Z. Stąpora "Berlin 1945". Jest to pełnowartościowa książka z wszystkimi cechami poważnej publikacji popularnonaukowej: liczne źródła każdej z walczących stron, ciekawy wybór zdjęć, komentowane przypisy i liczne mapy, które znakomicie ułatwiały przedzieranie się przez stosunkowo suchy tekst.

Le Tissier korzysta również ze znaczącej ilości cytatów naocznych świadków, co dodaje jego książce dodatkowego atutu. Czasami głosy tych ludzi i wydarzenia, których byli świadkami stawają bardzo żywo przed oczami - zarówno atakujący jak i obrońcy przeszli w ciągu tych ostatnich dwóch tygodni wojny przez piekło.

Nie wszystko w książce jest dopięte na ostatni guzik. Mapy, mimo że dosyć bogate w detale, nie są w żaden sposób powiązane z tekstem. Czytelnik musi sam się domyślać, która z nich pomaga w lekturze danego akapitu.

Również sam podział tekstu na rozdziały wydaje się bardzo niewystarczający. Często życzyłem sobie podrozdziałów, które odgraniczałyby wydarzenia na poszczególnych odcinkach frontu.

Mimo tych braków, mogę tą monografię polecić wszystkim zainteresowanym historią II wojny światowej w jej końcowym okresie.

• II. Wojna Światowa
  • Rzesza, Niemcy, Austria i Szwajcaria
  • Wojskowość

Dodaj cytat z książki Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei