Der Kampf um Berlin 1945. Von den Seelower Höhen zur Reichskanzlei

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Battle of Berlin 1945
niemiecki
Zoltar

Was bisher fehlte, war eine abschließende, militärhistorische Gesamtdarstellung der "Operation Berlin", die auch sämtliche nun zugänglich gewordenen russischen Quellen berücksichtigt. Dieses Standardwerk legt jetzt weder ein Russe noch ein Deutscher vor - sondern ein Engländer... Das Buch von Tony Le Tissier dürfte künftig als das klassische Werk über die wohl letzte welthistorische Entscheidungsschlacht in Europa gelten.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zoltar | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Książka o walce o Berlin, napisana przez Brytyjczyka. Skłonny jestem zatem dać temu "neutralnemu" autorowi pewien kredyt zaufania, jeśli chodzi o relację wydarzeń tamtego kwietnia i maja.

"The Battle of Berlin 1945" jest na pewno o niebo lepszą monografią walk o stolicę III Rzeszy, niż książka Z. Stąpora "Berlin 1945". Jest to pełnowartościowa książka z wszystkimi cechami poważnej publikacji popularnonaukowej: liczne źródła każdej z walczących stron, ciekawy wybór zdjęć, komentowane przypisy i liczne mapy, które znakomicie ułatwiały przedzieranie się przez stosunkowo suchy tekst.

Le Tissier korzysta również ze znaczącej ilości cytatów naocznych świadków, co dodaje jego książce dodatkowego atutu. Czasami głosy tych ludzi i wydarzenia, których byli świadkami stawają bardzo żywo przed oczami - zarówno atakujący jak i obrońcy przeszli w ciągu tych ostatnich dwóch tygodni wojny przez piekło.

Nie wszystko w książce jest dopięte na ostatni guzik. Mapy, mimo że dosyć bogate w detale,...