Szpiedzy : tajna armia Hitlera

Tłumaczenie: Katarzyna Skawran
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sekrety Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: RM
Hitler's espionage machine : German intelligence agencies and operations during World War II
978-83-7773-005-8
historia
Maciej448

Niemiecki wywiad wojskowy, znany jako Abwehra, spowija zasłona kłamstw i sprzecznych informacji. W niemałej części przyczyniła się do tego jedna, wybijająca się spośród innych niemieckich szpiegów postać - admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry od stycznia 1935 do marca 1944 roku, który za swój bunt zapłacił życiem. Książka przedstawia historię zdrad, spisków, oszustw, działań na dwa fronty, przypadków tchórzostwa i zaprzedania się, ale także niezwykłego heroizmu, inteligencji, sprytu i zimnej krwi. Opisano w niej m.in. takie operacje Abwehry, jak misja w Skandynawii, która miała ułatwić niemiecką inwazję na Danię i Norwegię w kwietniu 1940 roku, akcja Brandenburczyków w Holandii w maju 1940 roku i nieudane próby umieszczenia niemieckich szpiegów w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Autor książki wspomina także o działaniach nazistowskiego wywiadu w krajach neutralnych - Szwajcarii i Turcji - oraz operacjach w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Omawia również stosunki panujące między Abwehrą i SD, służbą bezpieczeństwa i wywiadu SS, kładąc szczególny nacisk na rywalizację między tymi organizacjami. Choć wojna wywiadów wydaje się stosunkowo łagodna w porównaniu z brutalnością i okrucieństwem rzezi, która miała miejsce na polach bitew, trzeba pamiętać, że średnia długość życia agenta wywiadu podczas II wojny światowej była bardzo krótka. Schwytanym nie okazywano żadnej litości. Oto ich historia. Historia siatki nazistowskich szpiegów i agentów Adolfa Hitlera, którzy działali na całym świecie, szerząc terror w całej Europie.

źródło opisu: www.rm.com.pl

źródło okładki: www.rm.com.pl

Pawello | 2019-03-10

Nie spodziewałem się niczego dobrego po tej książce. Wiadomo, jakie są kompilacje i ogólne książki o wszystkim i niczym :) Przyjemna niespodzianka. Oczywiście, nie ma tutaj wnikliwej analizy różnych operacji ale czyta się dobrze i jest sporo ciekawostek, także na "odcinku polskim". Jeśli w książkach o wywiadzie znajduje się sporo o nasłuchu FA, co jeszcze kilka lat temu nie było aż tak oczywiste, już jest nieźle.

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

Szpiedzy Hitlera, to książka opisującą tylko z grubsza pewne co ważniejsze sprawy wywiadu niemieckiego. sporo informacji jest też o innych wywiadach, poszczególnych osobach pracujących jako szpiedzy ale nadal bez szczegółów. tylko same wzmianki ewentualnie zarys operacji. Na plus książki przemawia doprowadzić ilustracji dawnych w tym zdjęcia ważnych postaci, miejsc.

jarr74 | 2013-11-20
Przeczytana: 2013 rok

Nie od dziś wiadomo (i nie trzeba nikogo do tego specjalnie przekonywać) że informacja stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej doniosłych w skutkach broni we wszelkich konfliktach zbrojnych naszego globu, od starożytności po czasy nam współczesne. Możliwość poznania skrzętnie skrywanych tajemnic przeciwnika, wyprzedzanie o krok jego decyzji, poznanie planów, strategii, słabych stron, systemów obronnych, uzbrojenia, liczebności, stanowi oręż który na przestrzeni wieków nie raz decydował o losach wojennych kampanii, często zmieniając bieg historii. Nie inaczej jest w odniesieniu do konfliktów XX wieku a zwłaszcza II wojny światowej. Książka Christera Jörgensena przybliża nam ten właśnie aspekt działań w kontekście nazistowskiej III Rzeszy i będących na jej usługach służ specjalnych, Abwehry i SD. Przedstawiona monografia niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu obejmuje szeroki i wielopoziomowy zakres ich działalności ( również przedwojennej) realizowany w samych Niemczech, jak...