Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

9788311120464
afery, skandale
historia
Monika Adamczyk

Kolej na książka bestsellerowego autora specjalizujące go się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej. Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego. A zatem zamach na prezydenta Narutowicza, samobójstwo Walerego Sławka i zaginięcie generała Zagórskiego. I chociaż obecnie panuje moda na gloryfikowanie rządów marszałka Piłsudskiego, to nie należy zapominać o ciemnych stronach jego epoki. Druga Rzeczypospolita to jednak nie tylko polityka. Sensacją było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego, kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego. Uwagę opinii publicznej przykuwała słynna sprawa Gorgonowej, afery korupcyjne i kryminalne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: www.bellona.pl

Tosiaczek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo interesująca pozycja. Przyznam, że minęło już trochę czasu od moich ostatnich lekcji historii i dużo musiałam sobie przypomnieć, ale było też wiele faktów, które dopiero odkrywałam. Cieszę się zatem, że ta książka wpadła w moje ręce. Zawsze warto wrócić do historii własnego kraju.

A oto kilka wniosków, które nasunęły mi się po przeczytaniu tej książki:

Po pierwsze - dlaczego historia Polski jest tak pokręcona? Dlaczego w niej tyle waśni i nienawiści? Jaka bowiem wizja Polski i Polaków ukazana została nam oczami Kopera? Otóż obraz, jaki się przed nami pojawia nie budzi pozytywnych emocji. Bo czy można lubić kogoś, kto wiecznie mąci? Polacy, jeśli groził im wróg z zewnątrz, potrafili się zmobilizować i razem ramię w ramię walczyli do upadłego. Ale ta chęć walki tak naprawdę nigdy nie ustawała. Kiedy nie było już wroga zewnętrznego, wtedy walczyli między sobą. Zawsze znalazł się jakiś powód. Szkoda, bo to źle o nas Polakach świadczy, nie jest to dla nas piękna...

Basia | 2014-05-01
Na półkach: ∎ ~ Historia, Przeczytane

Bardzo dobra książka ukazująca najciekawsze wydarzenia jakie bulwersowały społeczeństwo okresu międzywojennego.
W bardzo przystępny sposób ukazane sylwetki polityków i znanych postaci przedwojennej Polski.
Autor porusza między innymi sprawę Gorgonowej ,zamach na prezydenta Narutowicza , małżeństwo prezydenta Mościckiego , Berezę Kartuską i Brześć , a także przedstawia postać człowieka ,który uchodził za najuczciwszego polityka-Walerego Sławka.

Ciekawa książka , warta przeczytania.

allison | 2012-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2012

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż duże wrażenie zrobiły na mnie "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej" autora.
"Afery i skandale" aż tak bardzo mnie nie pochłonęły, ale i tak przeczytałam całość jednym tchem, jak ciekawą powieść.

W książce dominują treści związane z polityką, gdyż wiele działo się w niej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autor sporo miejsca poświęca najważniejszym wydarzeniom i postaciom tego okresu (np. zamachowi na prezydenta Narutowicza, zasługom i wybrykom Piłsudskiego, samobójstwu Walerego Sławka). Wiele jest w książce lekko podanych anegdot, ciekawostek, cytatów z prasy dwudziestolecia.

Bardzo ciekawe są też głośne sprawy obyczajowa i kryminalne. Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały poświęcone Boyowi-Żeleńskiemu, uznawanemu za naczelnego skandalistę epoki, oraz głośnej i tajemniczej sprawie Gorgonowej.

Zaletą książki jest lekki styl i przystępność przekazu. Autor opisuje afery i skandale w sposób rzetelny, poparty dokumentami, wynikami...

Ela | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Dobra. Zawiera wiele faktów i ciekawostek dotyczących głównie polityki i polityków międzywojnia. Opisuje osoby bardzo i mało znane. Chwilami wydaje mi się nieco tendencyjna, ale przecież każdy ma prawo do swojego zdania...

ira | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Pierwsza książka Sławomira Kopra, którą miałam przyjemność czytać, i z pewnością nie ostatnia.
Wybór afer skomponowany tak, żeby nie znudzić czytelnika - trochę polityki, trochę obyczaju (swoją drogą uświadomiłam sobie, że wiadomości z historii mojego własnego kraju nieco mi już wywietrzały z głowy i warto byłoby je uzupełnić); bezpośredni styl.
Autor zachęcił mnie do poszukania dodatkowych informacji na tematy, o których pisze - a to zdecydowanie oznacza, że warto było sięgnąć po jego książkę. :)

Agacha | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Nie lubię polityki, a w tej książce sporo jej było opisane. Mimo to książkę czyta się bardzo dobrze. Zresztą jak wszystkie (znane mi) tego autora.

Beatriz_Aguilar | 2014-03-27
Przeczytana: 21 marca 2014

"Jak pani może pozwolić na to, aby pani synowa chodziła po ulicy w tak krótkiej spódnicy!? Cały bucik widać!!!"

Poznawanie historii Polski wraz ze Sławomirem Koprem jest o niebo przyjemniejsze i weselsze niż podczas szablonowych, oklepanych i nudnych lekcji historii w szkołach wszelkiej maści! W "Aferach i skandalach Drugiej Rzeczypospolitej" historyk ten po raz kolejny udowadnia, że o przeszłości można opowiadać ciekawie, z humorem ale także rzeczowo. I nawet jeśli pojawia się w tych opowieściach wiele dat i obcych nazwisk to nadal nie ma się wrażenia obcowania z nader poważnym traktatem historycznym.

Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najbardziej interesujących okresów w dziejach naszego kraju. Nasza państwowość dopiero się budzi po odzyskaniu niepodległości, kultura rozkwita, moda pędzi naprzód ale kuśtyka gospodarka a system polityczny jest bardzo niestabilny. Trochę bałagan, nie? Ale o tym wszystkim pan Koper pisze w fascynujący i zrozumiały sposób. W "Aferach i...

Zuba | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Nihil novum sub sole*

Tak jednym zdaniem mogłabym podsumować moje refleksje podczas czytania "Afer i skandali Drugiej rzeczypospolitej". Ten okres w historii Polski stanowi dość luźny zlepek paru postaci, COP, Gdynia, entuzjazm po odzyskaniu niepodległości. I krzyżują mi się tez die narracje o tym okresie. Pierwsza, szkolna, a do szkoły chodziłam w PRL-u, mówiła biedzie, analfabetyzmie, sporach politycznych (zawsze myliły mi się partie i frakcje), złym Piłsudskim itd. Druga narracja wychwalała tamte czasy mówiąc o wielkim wodzu Piłsudskim, niesamowitym rozwoju kraju, państwowości, która powinna być wzorem dla nas dzisiaj.

Oczywiście prawda jest gdzieś pośrodku. Sławomir Koper, choć przedstawia raczej niechlubne momenty II RP, robi to w sposób wyważony i bez taniej sensacji. Fakt, że sympatie polityczne autora widać w książce, co niektórzy mu zarzucają.

Dla mnie najciekawsze były rozdziały o sprawach obyczajowych: proces Gorgonowej oskarżonej o zabójstwo, drugie małżeństwo...

Andrew Vysotsky | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Inne oblicze IIRP

Szczerze mówiąc, sam pewnie nieprędko bym po tę książkę sięgnął, gdyż afer mamy w naszym kraju obfitość o dowolnej porze dnia i nocy, a skandale pozostawiam miłośnikom mediów w rodzaju Pomponika . Dla mnie wystarczającym skandalem jest obraz dzisiejszej Polski. Tak się jednak złożyło, że komórka DKK*, do której mam przyjemność należeć, zafundowała sobie tę pozycję na lekturę kwietnia, w związku z czym musiałem się z nią zmierzyć. I dzięki Bogu!

Sławomir Koper jest z wykształcenia historykiem i w swoich książkach przedstawia głównie fakty mniej znane, przez co w moim odczuciu wcale nie mniej ważne, albowiem diabeł, również w historii, tkwi zwykle w szczegółach. Drobiazgi i konkrety, przez swą namacalność i obrazowość, częstokroć przeciwstawiają się lansowanym powszechnie sądom i dają szansę na wyrobienie sobie własnego zdania oraz zerwanie ze stereotypami. Nie wspomnę o Efekcie Motyla, którego piękne są w historii przykłady, a który podkreśla wagę drobnostek i...

Arkadiusz | 2014-01-07
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książka Sławomira Kopra "Afery i skandale...", muszę przyznać, jest ciekawa. Co prawda nie powaliła mnie może na kolana, ale bardzo przyjemnie się ją czytało. Sporo też się z niej dowiedziałem o okresie w nim zaprezentowanym, a to dzięki Koprowi właśnie. Główną jej zaletą jest to, że autor nie przechodzi od razu do...sedna. Koper tworzy bardzo dokładny portret przedstawianej historii. Nie jest to zaledwie szkic, a wielki landschaft, na którym chce odmalować jak najwięcej szczegółów, nie poprzestając jedynie na interesującym go wydarzeniu.

I jeżeli na przykład opowiada nam o tajemniczym zniknięciu generała Zagórskiego, to nie opowiada nam jedynie o samym zajściu, ale kreśli dość dokładnie sylwetkę generała, to w jaki sposób awansował na piastowane stanowisko, przedstawia w kilku akapitach jego przeszłość, pisze także z kim się przyjaźnił i kto był jego wrogiem oraz jakie były wtedy w kraju nastroje polityczne. Dzieje się tak w każdym opisywanym przez niego skandalu, których w...