Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

9788311120464
afery, skandale
historia
Monika Adamczyk

Kolej na książka bestsellerowego autora specjalizujące go się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej. Każdy kraj, każda epoka i każdy ustrój miał swoje skandale i afery. Niewolna była od nich również Druga Rzeczypospolita. W książce zostały ukazane różne odcienie skandalizującej historii okresu międzywojennego. A zatem zamach na prezydenta Narutowicza, samobójstwo Walerego Sławka i zaginięcie generała Zagórskiego. I chociaż obecnie panuje moda na gloryfikowanie rządów marszałka Piłsudskiego, to nie należy zapominać o ciemnych stronach jego epoki. Druga Rzeczypospolita to jednak nie tylko polityka. Sensacją było drugie małżeństwo prezydenta Mościckiego, kampanie literackie i społeczne Boya-Żeleńskiego. Uwagę opinii publicznej przykuwała słynna sprawa Gorgonowej, afery korupcyjne i kryminalne.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: www.bellona.pl

jatymyoni | 2018-10-14
Przeczytana: październik 2018

Bardzo ostrożnie podchodzę do książek historycznych. Może dlatego, że wychowywałam się w swoistym rozdwojeniu jaźni. Jednej wersji historii uczyłam się w szkole, drugiej w domu i te wersje bardzo się różniły.
Autor znalazł swoją niszę i wypełnia ją kolejnymi książkami. Jednak dla mnie, przynajmniej w tej, za dużo stereotypów i za mało obiektywizmu. Przez całą książkę przebija negatywny stosunek do Marszałka Piłsudskiego. Niektóre historie są oklepane i nic nowego ani ciekawego nie przedstawiają. Może przykładem niech będzie Lwowska Szkoła Matematyczna. Nagrody za rozwiązanie problemów matematycznych w postaci żywych gęsi lub obiadów nie były ekstrawagancją lecz życiową koniecznością. Zeszyt do zapisywania problemów matematycznych w Kawiarni Szkocka nie kupił barman, ale jedna z żon matematyków i po wojnie zabrała go do Wrocławia. Przykładem na stereotypowość niech będzie przedstawienie postaci Stefana Banacha. Wymienia tylko genialną postać Rudolfa Weigla. Z urodzenia Niemiec, z...

Tosiaczek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Bardzo interesująca pozycja. Przyznam, że minęło już trochę czasu od moich ostatnich lekcji historii i dużo musiałam sobie przypomnieć, ale było też wiele faktów, które dopiero odkrywałam. Cieszę się zatem, że ta książka wpadła w moje ręce. Zawsze warto wrócić do historii własnego kraju.

A oto kilka wniosków, które nasunęły mi się po przeczytaniu tej książki:

Po pierwsze - dlaczego historia Polski jest tak pokręcona? Dlaczego w niej tyle waśni i nienawiści? Jaka bowiem wizja Polski i Polaków ukazana została nam oczami Kopera? Otóż obraz, jaki się przed nami pojawia nie budzi pozytywnych emocji. Bo czy można lubić kogoś, kto wiecznie mąci? Polacy, jeśli groził im wróg z zewnątrz, potrafili się zmobilizować i razem ramię w ramię walczyli do upadłego. Ale ta chęć walki tak naprawdę nigdy nie ustawała. Kiedy nie było już wroga zewnętrznego, wtedy walczyli między sobą. Zawsze znalazł się jakiś powód. Szkoda, bo to źle o nas Polakach świadczy, nie jest to dla nas piękna...

książek: 1904
Basia | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Bardzo dobra książka ukazująca najciekawsze wydarzenia jakie bulwersowały społeczeństwo okresu międzywojennego.
W bardzo przystępny sposób ukazane sylwetki polityków i znanych postaci przedwojennej Polski.
Autor porusza między innymi sprawę Gorgonowej ,zamach na prezydenta Narutowicza , małżeństwo prezydenta Mościckiego , Berezę Kartuską i Brześć , a także przedstawia postać człowieka ,który uchodził za najuczciwszego polityka-Walerego Sławka.

Ciekawa książka , warta przeczytania.

allison | 2012-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2012

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż duże wrażenie zrobiły na mnie "Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej" autora.
"Afery i skandale" aż tak bardzo mnie nie pochłonęły, ale i tak przeczytałam całość jednym tchem, jak ciekawą powieść.

W książce dominują treści związane z polityką, gdyż wiele działo się w niej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autor sporo miejsca poświęca najważniejszym wydarzeniom i postaciom tego okresu (np. zamachowi na prezydenta Narutowicza, zasługom i wybrykom Piłsudskiego, samobójstwu Walerego Sławka). Wiele jest w książce lekko podanych anegdot, ciekawostek, cytatów z prasy dwudziestolecia.

Bardzo ciekawe są też głośne sprawy obyczajowa i kryminalne. Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały poświęcone Boyowi-Żeleńskiemu, uznawanemu za naczelnego skandalistę epoki, oraz głośnej i tajemniczej sprawie Gorgonowej.

Zaletą książki jest lekki styl i przystępność przekazu. Autor opisuje afery i skandale w sposób rzetelny, poparty dokumentami, wynikami...

Ela | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Dobra. Zawiera wiele faktów i ciekawostek dotyczących głównie polityki i polityków międzywojnia. Opisuje osoby bardzo i mało znane. Chwilami wydaje mi się nieco tendencyjna, ale przecież każdy ma prawo do swojego zdania...

ira | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Pierwsza książka Sławomira Kopra, którą miałam przyjemność czytać, i z pewnością nie ostatnia.
Wybór afer skomponowany tak, żeby nie znudzić czytelnika - trochę polityki, trochę obyczaju (swoją drogą uświadomiłam sobie, że wiadomości z historii mojego własnego kraju nieco mi już wywietrzały z głowy i warto byłoby je uzupełnić); bezpośredni styl.
Autor zachęcił mnie do poszukania dodatkowych informacji na tematy, o których pisze - a to zdecydowanie oznacza, że warto było sięgnąć po jego książkę. :)

Beatriz_Aguilar | 2014-03-27
Przeczytana: 21 marca 2014

"Jak pani może pozwolić na to, aby pani synowa chodziła po ulicy w tak krótkiej spódnicy!? Cały bucik widać!!!"

Poznawanie historii Polski wraz ze Sławomirem Koprem jest o niebo przyjemniejsze i weselsze niż podczas szablonowych, oklepanych i nudnych lekcji historii w szkołach wszelkiej maści! W "Aferach i skandalach Drugiej Rzeczypospolitej" historyk ten po raz kolejny udowadnia, że o przeszłości można opowiadać ciekawie, z humorem ale także rzeczowo. I nawet jeśli pojawia się w tych opowieściach wiele dat i obcych nazwisk to nadal nie ma się wrażenia obcowania z nader poważnym traktatem historycznym.

Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najbardziej interesujących okresów w dziejach naszego kraju. Nasza państwowość dopiero się budzi po odzyskaniu niepodległości, kultura rozkwita, moda pędzi naprzód ale kuśtyka gospodarka a system polityczny jest bardzo niestabilny. Trochę bałagan, nie? Ale o tym wszystkim pan Koper pisze w fascynujący i zrozumiały sposób. W "Aferach i...

Zuba | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Nihil novum sub sole*

Tak jednym zdaniem mogłabym podsumować moje refleksje podczas czytania "Afer i skandali Drugiej rzeczypospolitej". Ten okres w historii Polski stanowi dość luźny zlepek paru postaci, COP, Gdynia, entuzjazm po odzyskaniu niepodległości. I krzyżują mi się tez die narracje o tym okresie. Pierwsza, szkolna, a do szkoły chodziłam w PRL-u, mówiła biedzie, analfabetyzmie, sporach politycznych (zawsze myliły mi się partie i frakcje), złym Piłsudskim itd. Druga narracja wychwalała tamte czasy mówiąc o wielkim wodzu Piłsudskim, niesamowitym rozwoju kraju, państwowości, która powinna być wzorem dla nas dzisiaj.

Oczywiście prawda jest gdzieś pośrodku. Sławomir Koper, choć przedstawia raczej niechlubne momenty II RP, robi to w sposób wyważony i bez taniej sensacji. Fakt, że sympatie polityczne autora widać w książce, co niektórzy mu zarzucają.

Dla mnie najciekawsze były rozdziały o sprawach obyczajowych: proces Gorgonowej oskarżonej o zabójstwo, drugie małżeństwo...

Agacha | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Nie lubię polityki, a w tej książce sporo jej było opisane. Mimo to książkę czyta się bardzo dobrze. Zresztą jak wszystkie (znane mi) tego autora.

Jolka | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 17 lipca 2016

Pozycja w barwny i niezwykle interesujący sposób opisuje ciemne karty z dziejów II RP. Skandale polityczne, skrytobójcze mordy, uprowadzenia, ataki na dziennikarzy, głośne procesy sądowe, bulwersujące afery gospodarcze to wydarzenia, które nieobce były w życiu przedwojennej Polski. Czytając (a czyta się jednym tchem) nie sposób uwolnić się od szeregu skojarzeń z dzisiejszą rzeczywistością. Piłsudski po zamachu majowym usunął 11 wojewodów (na 17), ale by to zrobić musiała w Warszawie polać się krew. Dzisiaj wymiana elit w stolicy i w terenie po wygranych wyborach nikogo już nie dziwi. Opowiedzenie się po "jedynie słusznej" stronie politycznej dawało awanse i pieniądze, zaś trwanie w opozycji przynosiło niewybredne ataki w poczytnych czasopismach, zwolnienia z posady lub procesy sądowe. Sytuacja w zasadzie nie uległa zmianie, no może poza Berezą Kartuską...Tak samo skandalicznie przeprowadzano prywatyzacje, co pokazuje rozdział o aferze żyrardowskiej - wyprzedawanie maszyn,...