Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

Okładka książki Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej Sławomir Koper
Okładka książki Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bellona
2011-06-01
2011-06-01

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Bardzo lubię sposób opowiadania Sławomira Kopra. W sposób przystępny i ciekawy przybliża nam okres Polski międzywojennej, z jej blaskami, cieniami i aferami. Po raz kolejny przypomniałam sobie sprawę Gorgonowej, okoliczności zabójstwa Narutowicza i inne fakty historyczne. Polecam gorąco!

Lekko się czyta, można nieźle poszerzyć wiedzę ze szkoły. Momentami przerażające dla mnie było, jak wiele można odnaleźć tam analogii z Polską współczesną...

Warto przeczytać dużo informacji o ważnych osobach Polski międzywojennej!

Warto przeczytać dużo informacji o ważnych osobach Polski międzywojennej!

Lubie ksiazki pana Kopra i jego styl. OPisuje on historie taka jaka byla, a nie podrecznikowo upiekszona.
W tym przypadku mamy zycie w Miedzywojniu i kilka afer.
Chcialem poddac watpliwosci dwie rzeczy, ktore wpadly mi w oko - wedlug opinii Maria Ignacowa Moscicka nie byla tak krysztalowa postacia, ktora opisuje autor. A Versoix, gdzie pochowano prezydenta Moscickiego, to nie miejscowosc gorska i nie znajduje sie niedaleko Lozanny, bo Genewy nad jeziorem - wiem, bo po niekrotkich poszukiwaniach znalazlem cmentarz oraz grob...
Niemniej polecam lekture.

W tym przypadku mamy zycie w Miedzywojniu i kilka afer.

niektore historie ciekawsze, inne mniej, momentami smiertelna nuda wiec trzeba bylo czytac na raty, ale ogólnie nienajgorsza

Książka bardzo podobna do poprzedniej, którą czytałem, czyli "Życie prywatne elit II RP". W obydwu przypadka tytuł nie jest zgodny z treścią, nie ma tu specjalnie opisu afer, a raczej opis życia politycznego w tamtym okresie. Czyta się dość dobrze i szybko, niestety problemem są przeklejone całe fragmenty poprzedniej książki, za co autor powinien spędzić miesiąc na galerach -,- To lenistwo, brak pomysłu, czy chęć pogrubienia książki? Generalnie polecam, bo jest trochę ciekawostek.

Każda epoka ma swoje blaski i cienie. Nie inaczej było z dwudziestoleciem międzywojennym, które było pełne afer, spraw sądowych i kontrowersyjnych akcji. Sprawy te były opisywane na pierwszych stronach gazet i były szeroko komentowane zarówno przez polityków, dziennikarzy, jak i ludzi kultury.

Na łamach tej książki Sławomir Koper opisuje afery i skandale, którymi żyła cała Polska. Do dzisiaj mrożą one krew w żyłach i prowokują do dyskusji. Przedstawione zostały tutaj takie sprawy: jak afera żyrardowska, sprawa Gorgonowej, proces brzeski czy aresztowanie dziennikarzy "Dziennika Wileńskiego" pod zarzutem obrazy Józefa Piłsudskiego. Omawiając je autor odwołuje się do różnych źródeł i relacji, a także w niektórych rzeczach przedstawia swój punkt widzenia. Podobnie jak i inne książki Kopra, także i ta napisana jest w sposób przystępny i zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Polecam.

Na łamach tej książki Sławomir Koper opisuje afery i skandale, którymi żyła...

Beznadzieja. Zasnęłam z otwartymi oczami na 20 stronie, męcząc się okrutnie. Nawet na pudelku, czy kozaczku piszą ciekawiej. Poziom językowy podobny. Niedorobionych grafomanów 😃 Odradzam.

Gdyby tak pisano podręczniki do historii, nauka z nich byłaby o wiele przyjemniejsza.
Jak ktoś niżej zauważył, autor porusza tematy dość oczywiste, które przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie wygooglować. Niestety nie uświadczymy ich w programie nauki o 20leciu, bo przecież Piłsudski był najlepszym patriotą, a zamach na Narutowicza po prostu był.
Tu te fakty podane są w bardzo dobry sposób. Zwięźle, ale zwierają całe niezbędne tło. Jest łączenie wniosków i faktów, a nie oderwane od życia opowieści o tym jak to kiedyś bywało.

Tu te fakty podane są w...

Mimo kilku wpadek redaktorskich typu literówki itd. to podtrzymuję swoje zdanie o panu Koprze, wyciągnięte z lektury "Gwiazd Drugiej Rzeczpospolitej". Bardzo lekko i przystępnie napisana książka historyczna, kopalnia wiedzy i ciekawostek. Nie miałam pojęcia o wielu z przedstawionych przez autora spraw, aż korci, żeby poczytać o nich więcej, co z pewnością zrobię.

• Historyczne

Sławomir Koper Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej Zobacz więcej